• Krátkometrážní

Piknik na pláži (1939)

Donald vs. nafukovací duše, Donald vs. mravenci a Donald oblepený od hlavy až k patě mucholapkami. Ještě hodně dlouho jsem se sbírala zpod stolu, než jsem byla schopná setřít slzy, přátelé. Tenhle animák rozhodně neztrácí koule ani po víc jak sedmdesáti letech!!!

Good Scouts (1938)

Můžete vzít jed na to, že když Donadl řekne: "Ukážu vám, jak na to!", tak dá svým synovcům spíš odstrašující příklad. Nicméně výchovný výlet do Yellowstonského parku je skutečně velmi výchovný. A taky neskutečně zábavný. Dojde i na propast nebo na medvěda!

Moving Day (1936)

Správná stěhovácká klasika. Na vztekajícího se Donalda nikdo nemá, na zákeřné klavíry taky ne. Scéna Donald vs. zvon na čištění záchodu je prostě nepřekonatelná (hádejte, kdo vyhraje) a rozvibruje bránici ještě po více než sedmdesáti letech. A to kvalitně. Zjevení z doby, kdy se kreslené pohádky nesypaly jako na výrobním pásu z počítače, ale kdy si s nimi někdo dlouhé měsíce s láskou hrál. A jde to vidět. DUCK TALES! Nostalgie a celá parta včetně Gofyho. ach

Drsný Harry (1971)

Po formální stránce stránce (kamera, střih) ne dokonalý, ale rozhodně svérázný. Dnes už kultovní příběh se silně individualistickým hlavním hrdinou ohlásil příchod nového typu "drsného policisty", který během sedmdesátých let pronikl nejen na plátna kin, ale především do policejních seriálů. Hrdina možná páchá násilí, neposlouchá rozkazy nadřízených a s ničím se nepáře, ale dělá to pro dobrou věc - všeobecné dobro a společenskou bezpečnost. Kromě hrdiny je snímek také často skloňován stran násilí (stejně jako třeba Kmotr apod.), takovéto snímky pak vedly v sedmdesátých letech k rozpoutání společenské debaty ohledně zobrazování násilí v médiích. Clint Eastwood si taky v tohle snímku párkrát stoupl za kameru, když Siegel zrovna nemohl, a v témže roce si střihl svůj režijní debut "Zahrajte mi MISTY".

Lisztománie (1975)

Hodně nadsazený, až by jeden řekl, že to skoro Russel přehnal. Nevadí, že to je obscénní a pro slabé povahy nevhodné (a rozhodně ne do 18 let!), snímek mě dostal skvělou hudbou, snovými asociacemi (kdy těžko říct, co se ve filmu odehrává "doopravdy" - nejspíš vůbec nic, no maximálně tak prvních pět minut, narativ si s námi zkrátka skvěle hraje), a hlavně spoustou aluzí a kulturních referencí. Takže čím víc toho člověk ví nebo tuší o dějinách, hudbě, kultuře a popkultuře, tím víc si snímek užije. Pro ostatní je tu aspoň Ringo Starr (takový ten roztomilý chlapík z Beatles) v roli papeže, Roger Daltrey (další roztomilý kudrnáč, tentokrát The Who) v titulní roli (který neustále hází cukrbliky a ukazuje své (po)odhalené tělo), nebo jeho nezbedný cousin Kevin z Tommyho tentokrát v roli Wagnera/zetě/antikrista. A ti, kdo holdují různým béčkům a nejsou jim cizí ani exploiťáky, a přitom se neštítí muzikálů, si snímek vyloženě užijí!

Ruka (1965)

JÁ JSEM TAK STRAŠNĚ RÁDA, ŽE MĚ NEDRTÍ VELKEJ BRATR/RUKA! Naprosto neuvěřitelnej "must seen" biják.

A co dál... (1979)

Epesní podívaná nejen pro cyklisty středoško-vysokoškoláky. Mistrně natočeno, bravurně ztvárněno, vtipné vtipné velmi velmi, a to se cení. Aneb cyklistika jako (nechtěná?) rebelie, ústící konečně v uznání vlastní rodiny. Velmi motivační

Chad Vader (2006) (seriál)

Jaké to je, když je zaměstnancem vašeho oblíbeného supermarketu lord Vader. Celá série krátkých skečů, která velmi vtipně parafrázuje Hvězdné Války a zasazuje fantastický charakter s nehynoucími hláškami do reálného života - kam se .n.e.h.o.d.í (???) http://www.youtube.com/watch?v=4wGR4-SeuJ0

Tirák Turner (1974)

přestřelka v nemocnici (mezi pacienty i na operačních sálech, veškeré skrupule a zábrany zde jdou na stranu) v poslední části je prostě bááájo, kamera výtečná, herci squeli, hudba nářezová, hlášky věčné, nechybí humor, potoky krve, pořádné chicks/bitches a supermaskulinní superhero Truck s bouchačkou jak náklaďák. Blaxko jak má bejt. Can you dig it?

Vzývání mého bratra démona (1969)

chlapeček na pozadí amerického práporu. vlasy zbělelé (hrůzou?), těkající panenky, prostřihy na záběry z války, odpočívající pihovatí chlapci s odhalenými genitáliemi. z počátku to vypadá jako doslova emotivní kritika války, pak se do toho ale přidají satani a démonové a tajemné obřady. gradují výrony obrazů, kterým přidává zvuková stopa Micka Jaggera (pozor na videa na youtube, nemají originální zvukovou stopu - jejich stopa je taky ale dost dobrá, dá se říct, že až lepší, což je ovšem subjektivní, rozhodně je ale vytvořena na jiném principu, než byla původní myšlenka) nový rozměr. působení obrazů dává zadost názvu dílka, ke konci vrcholí zařazením útržků dobových záběrů na koncert Rolling Stones v Hyde Parku (můžeme vidět Jaggera, Mariane Faithfull - jeho partnerku i Keitha Richardse), což bez pochyby vyvolá zajímavé asociace, a nápisem ZAP YOU'RE PREGNANT THAT'S WITCHCRAFT. V komentáři na http://www.youtube.com/watch?v=5Zpl7Q06_rs také Anger potvrzuje, že reaguje na Vietnamskou válku, vytváří charakteristickou náladu, tón snímku. Chlapec je přírodní albín, a ti, jak známo, mají problémy s přímým světlem - proto to splašené těkání v jeho očích. Jagger dělal soundtrack na svém syntetizéru (se kterým si mimochodem pohrává i v o rok mladším celovečerním snímku Performance: http://www.csfd.cz/film/47940-performance/). V tomto videu s komentářem můžete také na pozadí slyšet zeslabenou originální stopu.