Cosmic Voyage (1996)

Jeden z mála IMAX dokumentů, který netrpí infantilními sklony majícími za úkol přizpůsobit vyznění filmu nejširším masám diváků, tedy především i mládeži a primitivům. Přesto i pro ně by byl dokument značně přínosný a zároveň zábavný, jelikož neobyčejně nápaditou formou přednáší o natolik základních "vědách" jako je struktura mikro a makrokosmu, tedy naprosto všeho, co nás obklopuje a v čem žijeme.

Modrá planeta - Historie oceánů - Série 1 (2001) (série)

V čemkoli má prsty David Attenborough, to je dokumentární skvost, o tom není debat. Modrá planeta možná není toliko rozmanitá jako jeho o 17 starší Živá planeta, poněvadž zde se většinou vše točí kolem moří a vodstva obecně, nic to však nemění na tom, že se jedná o velice zajímavý, naučný a zábavný klenot tohoto žánru určený pro všechny vrstvy diváků, kteří aspoň trochu umí ocenit krásy přírody. A ještě k tomu skvělá hudba od George Fentona, který se ukázal jako zaručeně dobrá volba; stvořil pro Modrou planetu snad zatím jeho vůbec nejlepší soundtrack.

Tajemství nesmrtelných (2002)

Zásadně bych nesouhlasil s názorem, že tento film je určen pro děti. Těm by asi sotva co řeklo řešení otázky nesmrtelnosti a vším, co by s tím náleželo. Inteligentně sentimentální, zamyšleníhodné, přijemně romantické, dobře obsazené, s krásnou hudbou Williama Rose a krásnýma očima Alexis Bledel - vše velmi pěkné.

Svět tajemných sil (1985) (seriál)

Seriál pojednává o zdokumentovaných záhadných jevech, nevysvětlitelných událostech a zaznamenaných zázracích, vybraných z archivu spisovatele a vynálezce A. C. Clarka, sběratele záhad. Jednotlivé díly seriálu jsou zpravidla zaměřeny každý trochu jiným směrem a Clarke, který pořadem provází, k nim obvykle dodává své poznatky a názory, přižemž vždy zůstává prostor na samotném divákovi, aby si mohl vytvořit názor vlastní na zmíněné fantastické jevy, které se skutečně staly a které se často vymykají racionálním vysvětlením. Nejednou se stáváme svědky nevyvratitelných důkazů o tom, že žijeme ve světě plném záhad, o němž ještě mnohé nevíme a nechápeme. Zároveň však seriál není zaměřen čistě jednostranně, zabývá se i odhalováním kdejakých podvodů vydávajících se za paranormální jevy, takže Clarke se nesnaží jen oslňovat diváky s jeho nasbíranými záhadami a věšet jim tím bulíky na nos, ale jde mu zejména o objasňování nejasných a tajemných skutečností. Nicméně přesto každý po zhlédnutí třeba jen jediné části tohoto výjimečného a velmi poutavého seriálu musí dát za pravdu tvrzení sv. Augustina, že: "Zázraky se nedějí v rozporu s přírodou, nýbrž v rozporu s tím, co o ní víme."

Tajemství vesmíru (1998) (seriál)

Technickým zpracováním poměrně skromný, ale formou pojetí výtečný naučný dokument, který byl k nám vpuštěn na VHS pod záštitou Readers Digest Výběr. V prvních dvou dílech se dozvíme základní informace o naší sluneční soustavě, planetách a planetkách, Slunci, kometách a všem ostatním významnějším, co se nám tu kolem pohybuje. Třetí díl pojednává o naší mateřské galaxii, blízkém pozorovatelném okolí (zaplaťpánbů za Hubblův teleskop), stavbě a předpokládané struktuře celého vesmíru i podstatě nám známého časoprostoru. Sympaticky nápaditou a zároveň velmi přínosnou formou převážně počítačově animované obrazy doplněné srozumitelným komentářem servírují neuvěřitelná fakta týkající se známých tajemství vesmíru i dosud nevysvětlitelných vesmírných zázraků, na které ve spoustě případů ještě dlouho bude lidský rozum krátký.

Chronos (1985)

Okouzlující, nádherný a brilantně natočený snímek, jeden z nejkrásnějších IMAXů, jaký jsem kdy viděl. Podobně jako u novější a známější Baraky se vše odehrává pouze v obrazech a magické hudbě (taktéž od Michaela Stearnse), nabízející tak úchvatnou podívanou. Chtělo by to ovšem bezpodmínečně vidět na velkém plátně, což nám boužel není dopřáno, poněvadž Chronos nepatří mezi snímky, které by přitáhly "masy konzumních diváků", proto do našich končin pravděpodobně nikdy zakoupen nebude.

Živá planeta (1984) (seriál)

Jedinečný zeměpisný a přírodopisný dokument opravdového mistra tohoto žánru Davida Attenborougha, který nám ve 12 dílech představí vše podstatné o naší Zemi - od postavení Země ve vesmíru, po její historii, základy globální geografie, vulkány, mořský svět, svět ptáků a rostlin, svět na zemi i pod zemí, až nakonec svět lidí a civilizace, včetně vyhlídek do budoucna, pochopitelně s nezbytným ekologickým odkazem. Každý díl pojednává o něčem docela jiném a celý seriál je díky tomu tak neobyčejně až fantasticky pestrý, že lze s klidným svědomím doporučit všem vrstvám diváků, i těm, kteří obyčejně dokumentům neholdují. Projedeme všechny kontinenty světa včetně Antarktidy, nahlédneme na dna oceánů i na nejvyšší pohoří, do vysokých vrstev afmosféry i na oběžnou dráhu Země. Na mnoha záběrech z nejexotičtějcíh koutů světa se představí autor osobně, jak bývá v jeho dokumentech zvykem, a vypráví plně srozumitelným a poutavým tónem o všem, co mu vidíme za zády. Po shlédnutí všech dílů Živé planety se budete chytat účasem za bradu a budete mít díky tomu všemu, co jste v těch dvanácti hodinách poznali, pocit, jako byste se znovu narodili do světa, na který už budete shlížet trochu jinak. Byť právě zejména poslední díl není nikterak přívětivě povzbuzující, což ani jinak nelze, má-li autenticky nastínit globální ekologickou situaci, včetně rostoucích existenčních celosvětových problémů, které jsou s nekonečnou mírou nepochopitelné arogance ze strany lidstva ignorovány a přehlíženy.

Batman (1989)

Originální a unikátní Batman bude vždy jen jeden, ať si Nolan točí ty své zmodernizované a komiksového ducha zbavené stísněnosti, jak se mu zlíbí. Jen zde u Burtona je vše dokonalé tak jak má být. Archetypální síly bezchybně ztělesněné v jedinečných postavách, jaké snad nemají na poli komiksů obdoby.

Nemusíte to nazývat náboženstvím... (2005)

Kvalitní krátký dokument představující osobnost Přemysla Pittra. Množství použitých dobových materiálů a výpovědí pamětníků dodává filmu rozměr hodnotné autentické výpovědi o životě tohoto neobyčejného muže, který má na kontě desítky zachráněných dětí zejména z období poválečných let.