Let číslo 93 (2006)

Když jsem film pustil, čekal jsem obvyklý srdceryvný příběh, kterými se nechávám naprosto v souladu se záměry tvůrců dojmout. Překvapení se ale konalo. Jako každý jsem samozřejmě věděl, jak cestující dopadnou, přesto si nepamatuju, kdy mi naposledy tak vřela krev a kdy jsem si tak moc přál, aby se pasažérům podařilo ty zmetky alespoň všechny zlikvidovat a to tím nejbrutálnějším možným způsobem. A upřímně by mě zajímalo, jestli se našel někdo, kdo film viděl, a nezamyslel se pak dlouze nad tím, jak by se zachoval, kdyby byl cestujícím United 93...

Medvídek (2007)

Mně se to vážně líbilo. Dovlil bych si nesouhlasit s tím, že film neodpovídá realitě současných vztahů, alespoň tak podobně je vnímám já osobně okolo sebe. Skvěle jsem se bavil. Možná jsem ovlivněn tím, že spojení Macháček + Trojan mi doopravdy sedí. Vřele doporučuju shlédnout.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Mně se to líbilo. Neviděl jsem film na velkém plátně, takže jsem možná o část vizuálního zážitku přišel, nicméně pro člověka, který má rád hrdinství na předem ztracené misi to je příjemná oddechovka.

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Vzpomínám si, že jsem tenhle film viděl jako premiérový vznikající stanice TV Nova. Byla na to tuna ukázek a jako fanda sci-fi jsem si ho tehdá řádně užil. Když jsem ho viděl nedávno znovu, tak mi po těch letech přišel trošku nudnější a tak nějak už ve srovnání s novými produkty malinko slabší. Ale ať mi někdo vysvětlí, proč se mi těch pět klíčových tónů zarylo pod kůži a často si je mimoděk zapískám... Celé ty roky a po celých těch letech. Jak jinak než za 5*. Spielberg to zase dokázal.

Leon (1994)

U tohoto filmu nosím dříví do lesa, ale to se nedá nenapsat, protože je prostě skvělý. Příběh o nájemném vrahovi, natolik prostého, že si nedokáže ani uvědomit morální důsledky svého jednání, negramotného zabijáka, který zlikviduje kohokoli s brilantností klavírního virtuosa a jeho konfrontace s láskou k malé Mathyldě. Tohle samo o sobě dává potenciál na dobrý film. Přičteme-li režii L. Bessona, herecké výkony N.Portman, Jean Rena a G. Oldmana, kteří do těchto rolí sedli jako Titanik na dno Pacifiku, nemůže to dopadnout jinak, než že z toho vyšlo dílko na top 10 všech hitparád kinematografie. Takže vždy, když si vzpomenu na Leona, vidím Mathyldu jak zasazuje květinu na dvoře internátu, kamera jde vzhůru, slyším Stingovu hudbu a slyším slova : "Tady nám bude dobře Leone"...

A.I. Umělá inteligence (2001)

Ani nevím, jak začít. Ještě než jsem začal psát, pročetl jsem si ostatní komentáře k tomuto filmu a tak nějak mám pocit, že hodnocení tohoto filmu se dá rozdělit do čtyř skupin. První skupina film A.I. zatratí. Bývají to skalní příznivci Stanley Kubricka a vyčítají Spielberkovi, že si A.I. natočil moc po svém. Film tedy nemusí a hodnotí jej podprůměrně. Druhá skupina má ráda Sci-Fi. Ty určitě uchvátí vize budoucnosti robotiky a v rámci mírné infantility se jim líbí malí medvídci :). Celý film ale nepřijmou, možná nechtějí, možná nejsou na stejné vlně, jako Spielbeg, když dával filmu konečnou podobu a život. Pro ty je to dobře odvedená řemeslná práce s podivným koncem a průměrným hodnocením. Třetí skupina Sci-Fi čte léta, vidí uvedené myšlenky z jiných filmů a knih, dokáže přijmou problematiku příliš dokonalých robotů a možné citové vazby k nim. Jenom ten konec, ten konec je „nějaký divný“, říkají si. Do poslední skupiny, do té řadím i sebe. Mě totiž tenhle film doslova zatloukl do sedadla. Je pro mne možná na samém vrcholu oblíbených filmů a upřímně si nejsem úplně jistý proč. Určitě svůj díl na zážitku má herecký výkon H.J. Osmenta, ten mě překvapí vždy, určitě myšlenka filmu, jeho technické zpracování, kamera, možná hudba, ale to podstatné, čemu říkáme atmosféra při shlédnutí a zážitek potom, to mi zůstalo pod kůží. Myslím si, že je to film o lásce, kterou jsem z něj celou tu dobu cítil. Možná nejsilnější, kterou jsem z jakéhokoli jiného filmu cítil. Láska matky k umírajícímu chlapci a malého nešťastného robota k mamince, která ho už nechce. A ta na mne asi zapůsobila tak krystalicky. Ten malý robot nechtěl nic jiného, než být s ní, nepotřeboval ji, aby se o něj starala, jenom chtěl, aby jí byl na blízku a měla ho ráda. Myslím, že jsem ten pohádkový kontroverzní konec pochopil. Spielberg si jej napsal a natočil pro sebe. Chtěl, aby David našel svou maminku, aby s ní mohl být aspoň ten jeden den. Chtěl, a já jsem rád, že si to režisér, jako pan Spielberg, může dovolit. Dovolit si provázat pohádkový příběh malého chlapce, modré víly a lásce k mamince se syrovým světem robotiky a strojů. Já musím tenhle film doporučit všem. Je to proto, protože nikdo z vás neví, ke které skupině se připojí po shlédnutí, ale pokud to bude ta čtvrtá, slibuji opravdu nevšední zážitek, který ve vás zanechá stopu.

Highlander 3 (1995)

Z tohohle filmu je mi opravdu smutno a důvodů je bohužel víc. Jednak proto, že Ch. Lamberta od dob Tarzana opravdu rád na obrazovce - nebo plátně - vidím, ale hlavně nemohu zapomenout, jak na mne kdysi dávno zapůsobil Highlander 1. Pro mne nezapomenutelný film s nádhernou atmosférou, skvělými herci, pochopitelným a při troše dobré vůle i uvěřitelným příběhem a dokonalou hudbou. Co bylo předvedeno v druhém díle nebudu radši komentovat, ale věřte nebo ne, než jsem Highlander 3 viděl, tak jsem se dočetl, že druhý díl byl pouhý omyl, který byl natočen podle smlouvy na přání producenta a v kýžené trojce se dočkáme důstojného nástupce jedničky. Dokonce se autor rozepsal o tom, že budou použity skutečné zbraně, dynamika soubojů bude na vyšší úrovni atd. atd. No, myslím, že jestli autor článku viděl výsledek, tak se mu chce brečet. Je to ještě větší blbost, než jsme doufali. Nevím, kde vzali příběh, ale je to nuda, souboje nic moc, myšlenka žádná, atmosféra na bodu mrazu. No to je tak asi vše. Je mi smutno a kdo to uvidí a líbila se mu jednička, dá mi zapravdu. Bohužel.

S čerty nejsou žerty (1984)

Tahle pohádková komedie patří mezi mé nejoblíbenější filmy vůbec. Určitě bych těžko hledal někoho, kdo ji neviděl minimálně jednou. Když pominu naprosto dokonalé herecké výkony většiny představitelů a nadčasovost gegů, tak mě těší, že ve svých 28-mi letech se u ní bavím neméně, snad i více, než když mi bylo deset. Scény s panem Nárožným, coby generálem vojska, nebo s panem Heřmánkem, přestavitelem knížete pekel, a hlavně panem Preissem, jako správcem zámku, jsou pro mne nezapomenutelné. Možná jsem moc sentimentální, ale pokaždé, když tuto pohádku znovu vidím, je mi o trochu líp. Pro mne určitě nejlépe natočená a zahraná pohádka vůbec.

Pánská jízda (2004) odpad!

Cítím se být oklamán a podveden! A žádám vrácení vstupného a to jako myslím smrtelně vážně, protože jít do kina na tuhle slátaninu pokládám za jedno z nejblbějších rozhodnutí uplynulého roku. Po shlédnutí ukázek a po zjištění hereckého obsazení jsem usedl do křesla v kině s tím, že uvidím pravou českou komedii se svými oblíbenými herci a odejdu s povznášejícím pocitem obohacen o krátké a snadno zapamatovatelné úryvky, kterými budu častovat po dlouhou dobu své přátele. Tak na tohle opravdu hodně rychle zapomeňte. To, co jsem byl donucen vidět, byl blábol o dvou naprosto neschopných idiotech (otec a syn), kteří se pokoušeli vést samostatně domácnost, protože "jsme přece chlapi, tak to zvládnem" a kromě toho, že v životě neviděli restauraci a v testu inteligence by skončili hned za automatickou pračkou (a to by ten test museli dělat společně), se snažili v rámci scénáře působit ještě humorně!!! Kdyby se to tvářilo jako sitcom se smíchem v pozadí a bylo to v televizi, tak bych byl znechucen taky, ale pochopil bych to. Ale vydávat to za kinoverzi české komedie je teda k smíchu, vlastně k pláči. Je mi opravdu líto herců, které upřímně nechápu, že se do toho nechali uvrtat. Jsem znechucen a nemůžu než tenhle nesmysl nedoporučit.

Šestý smysl (1999)

Když se tenhle film začal dávat v kinech, tak to nějak kolem mně procházelo a asi bych si jej nechal utéct, kdyby se mi kamarád nezmínil, že "ten konec byl masakr". Mám rád nečekané pointy a musím přiznat, že to "masakr" teda byl :). Kdo si nechá závěr povědět dopředu, měl by si dát i facku, protože přijde o zásadní zážitek z filmu. Moc by mě zajímalo, jestli někdo odhalil pointu v průběhu filmu, ale tipnul bych si, že skoro nikdo. Asi i proto, protože kromě nečekaného závěru film připoutá k sedadlu perfektním hereckým výkonem H.J Osmenta - před tím tedy naprosto seriózně smekám - a standardním koženým obličejem B. Willise, který za prvé funguje, za druhé jsme na něj zvyklí a za třetí se sem opravdu hodí. Doporučuju shlédnout v kině, kde jsem se teda musím přiznat nechal párkrát parádně zleknout, jestli ne v kině, tak proboha aspoň v originále. Měl jsem možnost vidět i dabovanou verzi a byl jsem dost vyděšený, jak se nepovedl hlas malého Osmenta, dle mého názoru 20% zážitku díky dabingu dolů...