See - Nížina (2022) (epizoda)

Male spestrenie s "kostenym" kmenom ludojedov a otravnou Sibeth uzatvarajuce kontroverzne spojenectvo.

See - Dům osvícení (2022) (epizoda)

To radio mohlo byt velmi dobre vyuzitelne... a Haniwa ho necha len tak roztrepat. :) A este sa necha i obklucit...wtf?! Jo no, chceli nas ohromit pouzitim "rucnej zbrane". :) Par koridorovych bitiek a brutalnych zabiti...samozrejme, ze kvoli scenaru sa "vajicka" neznicili, ale prenechali protivnikovi. Meh. Nuz a ten uvod...ono, vidim tam paralelu i v sucasnom svete. Cim hlasnejsie zjavne blbosti a hoaxy niekto vo vedeni krici, tym viac hlupakov a fascinovaneho plebsu k sebe pritahuje. Ako tvrdim uz dlho, sialena sestricka nakoniec bude posledna zijuca na planete.

Barbar (2022)

Popravde, nechapem nadsene cervene ciselko (aktualne 75%). Pripisujem to len pritomnosti slusneho Skarsgard-a. Tento typ hororu sme tu totiz za posledne roky mali uz 10tky-krat. Naviac, chovanie ustrednej dvojice od okamihu objavenia "prechodu", dovtedy ako-tak uveritelna konverzacka, uz z hladiska zasadenia a kontextu, vobec neodpoveda prirodzenym ludskym reakciam a to ma rusilo. Co ocenujem, je obcas uchadzajuca atmosfera, co nakoniec zarucene fungovalo uz vo vynikajucom Descente z 2005teho, totiz "uzke priestory" a hra so svetlom. Kvitujem i nechutnost s "krmenim dietatka" a obcerstvujuci pribehovy strih asi v polovici filmu. Ale to je vsetko. Nehovoriac o hlupuckom zavere, naskriptovanemu chovaniu hliadky a absencii logiky, ci fyzikalnych zakonov. Sklamanie. Max. 45% Na vlastne riziko. Mozno sa predsa len bude pacit, za mna vsak cajik.

Pacient (2022) (seriál)

Vcelku nenapadny serial, minimalisticky natoceny, malokedy sa odohravajuci mimo miestnosti s ustrednou vybornou hereckou dvojkou. Domhnall Gleeson je v postave autenticky a ta absencia "cloveciny", ale snaha dostat sa "kamsi" je hmatatelna. Uvodne epizody som bol pomerne nadseny, avsak napriek kratkosti epizod sa dej vyrazne neposuval. Pomohlo by "zhustenie". Obcas je to ozaj dost taziva psychologicka drama a predstavy v podvedomi, s ktorymi som sa obcas nestotoznil. Sposob, akym  to vyvrcholi som neocakaval, ale dava logiku. Kazdopadne serial, ktory pravom vyzdvihuje miesto terapie v zivotoch ludi v tazkych zivotnych situaciach. Odporucam. 65% Nadpriemer.

Pacient - Učitelčin manžel (2022) (epizoda)

Priznam, ze takyto koniec som mal az niekde v uzadi. :) Kazdopadne urcita katarzia pri citani listu sa dostavila a v sucasnej dobe rozhodne pri mnohych poruchach, disfunkciach, ci ziali ma terapia svoje nesporne miesto. V celku dostojny zaver.

Gangs of London - Episode 1 (2022) (epizoda)

Vyborny otvarak, ktory nenechava divakom ziadnu pochybnost o "spomaleni", ci "zjemneni". Tvrde, brutalne a bezohladne, za plnej akcie. Naviac, kameru, ktoru som prvu seriu tak obdivoval, totiz, kameraman Broekhuizen to bude mat na povel i v tejto druhej serii a to je zaruka chytlavych a do deja vtahujucich zaberov. Novy zmrd na scene, prefarbeny blondacik Boka, je akoby vystrihnuty z japonskych komixov, ale aspon to dodava vaznost a strach z jeho nevyspytatelnej brutality. 85%

Let the Right One In - Intercessors (2022) (epizoda)

Po predoslom dieli utuzenie detskeho kamaratstva a ako nova zapletka, k povodnej linii, sa v zavere vedkyna dozvie o skutocnej povahe "choroby" svojho brata. Co nepotesi. :) Starotlivy otec sa na dozvie, kto bol poslednym "darcom". Par filmarskych klise, ale zatial zabavne. 65%

Rod Draka (2022) (seriál)

1. seria: Voci tomuto prequelu som mal na pociatku miernu skepsu, avsak uz prva epizoda moje obavy rozptylila. Vynikajuci pribeh, herci, dialogy a uzasna kamera s hudobnym doprovodom. Hlavnym tahakom su vsak rozhodne zive a jedinecne charaktery, to sa tvorcom naozaj podarilo. Nostalgiu, ale hlavne nadvaznost na buduce udalosti, ktore sme videli v GoT roznymi odkazmi a i pouzitymi vizualmi ma velmi potesili. Druha seria bude, myslim, akcnejsia a velkolepejsia. Za mna najsilnejsie sceny - Rhaenyrino dospievanie - jelen, Daemon-ov solo-vypad s Black Sister v ruke, Daemon v Dracej sluji, Raenys na drakovi v septe, Viserisova hostina s rodinou okolo bola velmi emotivna a zaverecna epizoda ich ma tiez zo 2. Vrelo odporucam. 85% a mierne nadnesene pathviezdie. Sem z druhou seriou. :)

Rod Draka - Série 1 (2022) (série)

Voci tomuto prequelu som mal na pociatku miernu skepsu, avsak uz prva epizoda moje obavy zmyla. Vynikajuci pribeh, herci, dialogy a uzasna kamera s hudobnym doprovodom. Hlavnym tahakom su vsak rozhodne zive a jedinecne charaktery, to sa tvorcom naozaj podarilo a tiez poryvy intrig a pribehov, v ktorych sa ocitnu. Odkazy, obrazy a artfakty pozite v GoT sa tu ukazu parkrat a fanusika rozhodne zahraju pri srdiecku. :) Druha seria bude, myslim, akcnejsia a velkolepejsia. Za mna najsilnejsie sceny - Rhaenyrino dospievanie - jelen, ci let na drakovy a konfrontacia strycka - uzasna kamera, Daemon-ov solo-vypad s Black Sister v ruke, rozhovor s leaderkou podsvetia White Worm - paradna dikcia :), Daemon v Dracej sluji, Raenys na drakovi v septe, Viserisova hostina s rodinou okolo bola velmi emotivna a zaverecna epizoda ich ma tiez zo 2. Vrelo odporucam. 85% a mierne nadnesene pathviezdie. Sem z druhou seriou. :)

Rod Draka - Černá královna (2022) (epizoda)

Prva polovica epizody je dost silne depresivna a ukazuje silu a volu princezny Rhaeyry. Nahodny "darcek" od bieleho plasta - koruna a prezivsi necakany spojenec vsak spusti adekvatnu reakciu na zradu pri korunovacii. A zaver je nadhernou vzdusnou sceneriou. Osobne sa mi vsak najviac pacila podzemna scena spievajuceho Daemon-a v dracej sluji a odpoved jeho ohniveho obyvatela. Druha seria nam zrejme ponukne velkolepe sceny a velmi sa na to tesim. 85%