Útěk z New Yorku (1981)

Útěk z New Yorku je pro mě velikou srdcovkou a jedním z nejlepších filmů všech dob i díky tomu že se tímto filmem inspiroval Hideo Kojima při výrobě hry Metal Gear. Hlavní postavou tohoto filmu je Snake Plissken, kterého zde vynikajícně ztvárnil Kurt Russell a jenž je takový drsňák, který plní svůj úkol, jen aby si zachránil krk. Film se odehrává v roce 1997, tenkrát když film vyšel budoucnosti, pro nás již minulosti. V době kdy zločin a kriminalita je na samém vrcholu, až se americká vláda rozhodne z města New York udělat vězení, kde snad si i trest odpykává obyčejný zlodějíček co se snažil okrást babičku. A musím říct že atmosféra takového skoro až postapo New Yorku působí dokonale. Hlavní záporák spíš působí jako obyčejný zločinec, který si dokázal ve městě plném zločinců vybudovat své postavení a jde mu jen jako všem v tomto vězení se jen dostat pryč. Všechny postavy v tomto filmu jsou skvělé až možná na postavu prezidenta, který zde mohl mít více prostoru. Pak je zde hudba, která je jedním slovem dokonalá. Hlavní znělku tohoto filmu bych mohl poslouchat dokola. Jediné co mi na filmu trošku chybí je více akce, protože by bez ní mohl někomu tento film přijít nudný. Suma sumárum je Útěk z New Yorku dost temný film s temnou vizí budoucnosti, s hlavním charakterem jenž moc dobře ví v jakém světě žije a kdo jsou lidi pro které pracuje ikdyž z donucení, skvělou hudbou a ikdyž má místy co dopilovat tak pro mě se jedná o famózní film, který by za mě měl každý milovník filmů vidět alespoň jednou. Film má i pokračování v podobě Útěku z LA, který je i spíš zároveň remake tohoto filmu.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Po patnácti letech jsme se dočkali posledního dílu dnes již legendární a kultovní série Indiana Jones. A teď je tu otázka jestli bohužel nebo Bohu dík. Nebudu vám mazat med kolem huby, ale je spíš bohužel. Harrison Ford dnes již osmdesátník se vrací jako legendární a oblíbený archeolog. Do režisérského křesla po Stevenu Spielbergovi usedl režisér Logana James Mangold. Bohužel i tak je Indiana Jones a nástroj osudu dost silný průměrný až možná i lehce podprůměrný film. A to film začíná dost dobrou pasáží, která se odehrává v roce 1945 a tak zde vidíme mladého Indyho. Bohužel to pak jde až do půlky filmu zkopce, kde film si potom vede dobře a ke konci filmu to zase upadne. Indy se zde spolu se svou kmotřenkou Helenou a jejím kamarádem, které zde působí jako taková parodie na mrňouse z chrámu zkázy naposledy zastavit nacisty před zneužitím historického artefektu, který bohužel umožňuje cestovat časem. Avšak zde to již není armáda jako v dobyvatelích či v poslední křížové výpravě. Zde se pouze nachází tak pětičlenná banda nacistů v čele s bývalým nacistickým fyzikem, kterého zde parádně hraje Mads Mikkelsen. Bohužel se však jedná o nejslabšího záporáka v sérii, protože mi nepřišel pro Indyho jako nějaká velká hrozba. To už i záporáci z herní série Uncharted byli větší hrozbou a šel z nich větší strach. Jeden z problému tohoto filmu je že ve scénách, které se odehrávají v noci anebo v nějaké tmě tak není skoro nic vidět, zejména v jedné scéně pod vodou. Další problém tohoto filmu jsou občas špatně vypadající počítačové efekty a že nevim jak tento film točili, ale všechno na mě působilo takovým umělým dojmem. Jako by vše točili ve studiu před zeleným plátnem anebo v dost špatných kulisách. Další slabá část tohoto filmu je finální pasáž, ke které vám jen řeknu že svatí ufoni v křišťálové lebce. Teď ty světlé stránky. Perfektní herecké výkony, kdy Harrison Ford dokázal že i ve svém věku stále dokáže v rámci svých mezí Indyho zahrát na výbornou. Humor je taky skvělý jako vždy v této sérii a dost tomu i napomáhá postava Indyho kmotřenky Heleny. A o hudbě není potřeba moc dlouho mluvit, protože ta je skvělá jako vždy a tento film je i poslední film vůbec ke kterému skládal hudbu John Williams. I tak bohužel ty světlé stránky nestačí a Indiana Jones a nástroj osudu je film u kterého ve vás i po odchodu z kina zůstane pachuť že si mile rádi pustíte předchozí díly, ale tento film stačilo vidět jen jednou a jaký to vlastně pořádně bylo. Ani já si při psaní této recenze nejsem jistý zda se jednalo o průměr či průser. Ale to už asi nechám na každém z vás kdo se rozhodne na tento film zajít do kina. Za mě jde však o velké zklamání a myslím si že série, která mě provází celým mojím životem už od mého dětství si zasloužila něco lepšího.

Andílci za školou (2022) odpad!

Když jsem odcházel ze sálu potom co jsem tento paskvil viděl, tak mi bylo hned jasné že toto je ten jeden z nejhorších filmů co jsem kdy viděl. Na tomhle filmu je všechno špatně. Špatný scénář, špatné herecké výkony, nic moc kamera, na to že to má být lovestory, tak většina filmu se točí okolo jiné zápletky. Film má taky celkem dost prapodivný střih, jak kdyby to stříhal někdo kdo se střihem nemá žádné zkušenosti. Špatné a klišovité vyobrazení dnešní generace. Zbytečná postava Michala Davida, který si tu prostě musel zahrát, když už pro tento film dělal hudbu. (Spíš pro muzikál podle kterého tento odpad je.) Divné přeskakování mezi klasickým mluvením a zpěvem. Film působí spíš jako špatná parodie na Pomádu. Jako třešnička na dortu jsou některé pro někoho možná jen detaily, ale scéna kde postava Petra Koláře hraje na elektrickou kytaru, kterou ale nemá zapojenou do elektřiny, ale divák slyší zvuk té kytary jako by jí zapojenou měl, tak to je něco u čeho jsem celkem umíral smíchy. Tento film by měl upadnout v zapomnění, protože bych radši těch 103 minut co tento "film" trvá bych se radši koukal do žumpy a byla by to možná větší zábava a menší utrpení, než kdybych musel tento film vidět znovu. Tomuto filmu se vyhněte jako čert kříži.

Kick-Ass 2 (2013)

Kick-Ass 2 je za mě oproti prvnímu filmu strašná nuda, sice se zajímavou myšlenkou, ale nudným zpracováním. Finální bojová scéna je super, ale zbytek filmu mi přišel nudný a nezáživný. Za sebe můžu doporučit jen první díl, anebo radši rovnou komiks.

Spider-Man 2 (2004)

Spider-Man 2 je pokračování Spideyho z roku 2002. A jak se toto pokračování povedlo? Bombasticky! Spider-Man 2 je jeden z nejlepších, né-li ten nejlepší superhrdinský film všech dob! Úžasný příběh inspirovaný komiksem Spider-Man No more. Opět úžasné postavy, CGI, akční scény. Příběh je o boji Petera Parkera s Dr. Octopusem, ale spíš je to příběh boje Petera se Spider-Manem a hledání sebe sama. Film obsahuje dnes už mnoho legendárních scén a celkově je tento film hodně legendární. Dr. Octopus je v tomto filmu božský záporák, ikdyž je záporákem proti své vůli. Vztah Petera a MJ je ještě lepší než v 1. J.J. Jameson je taky lepší než v 1. díle. Akční scény jako boj v bance, nebo na nadzemce jsou skvělé. Finální souboj kde spíš vyhrajou slova než pěsti je taky skvělý. Peter který se vzdá toho být Spider-Man protože si v tu danou chvíli myslí že je to správné tahá za srdce. O tomto filmu se dá říct spoustu, ale na 120% vám musím doporučit se na tento film podívat. Pro fanoušky Marvel a Spideyho povinnost! Tady je to jasných 10/10, 100%, 5*. Masterpiece! Epos Superhrdinský! Nejlepší film se Spider-Manem! Dobrá práce Raimi!

Spider-Man (2002)

Pamatuji si ty doby když jsem ještě jako malé pískle nepotřeboval v dětství nic jiného než vidět Spider-Mana. Trilogie od Sama Raimiho a animované seriály byli společně se Spongebobem moje dětství. Proto jsem byl rád když jsem si po letech pustil první díl této úžasné trilogie. Od té doby jsem už o dost vyrostl, takže jsem i mohl víc chápat ten dojemný příběh co tento film nabízí. Efekty na tu dobu jsou taky skvělé. Herci, zejména Tobey Maguire jako Peter Parker, Kirsten Dust jako MJ, nebo Willem Dafoe jako Norman Osborn kteří své postavy hrajou na výbornou. Jak jsem psal příběh je taky úžasný, protože se film moc nesoustředí na akci, ale na postavy a jejich jakési pocity. Peter se cítí provinile a dává si za vinu smrt svého strýce a proto se stane Spider-Manem. Norman Osborn pro blaho své firmy nechtěně udělá záporáka. Mary Jane se chce prosadit jako herečka, ale nemá moc štěstí. Ale když už akce ve filmu je tak je skvělá. Hudba taky dnes už legendární. Stopáž 2 hodiny je taky ideální. Sice ze mě dost mluví nostalgie, ale na tomhle filmu není nic špatně. Dobře nějaké chybičky, nebo nesrovnalosti s komiksy by se našli, ale i tak je ten film skvělý. A pro mě bude Tobey jediný přijatelný Spider-Man!!! Ačkoli Holland taky hodně ujde. Díky úžasné vzpomínce na dětství nemůžu dát jiné hodnocení než prostě *****!! Filmový masterpiece a Epos Komiksový! Doporučuji všem co neviděli, nebo co moc filmy o superhrdinech nemusí. Tento film vás hodně chytne.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Skvost jménem Spider-Man No Way Home. Tento film je úžasný! A společně s Avengers Endgame je to ten nejlepší film co nám MCU kdy nabídlo. Jediné mínus tohoto filmu je že není delší.  Já bych klidně vydržel 3 a více hodin u tohoto mistrovského díla. Příběh vynikající a tahá za srdce. Stan Lee by byl pyšný! Doporučuji všem! A taky doporučiji vidět i ostatní Spider-Man filmy, protože ty jsou taky skvělé. (Sice u Amazing Spider-Man je to dost diskutabilní, ale názor nechám na každém ) Za mě si tento film zaslouží hodnocení 9-10/10.

Zoolander (2001)

Nedávno se objevil na tiktoku trend dělání editů na seriál Wednesday a dělání meme editů na film Zoolander. A očkoli mě toto až přehajpování seriálu Wednesday spíš odpuzuje se na ten seriál podívat, tak memy na Zoolandera mě spíš donutila se na tento film podívat. A jak teď moc děkuji lidem na tiktoku, že díky memům rozšiřují povědomí o tomto filmu a že jsem se díku tomu na tento film podíval. Film vypráví o Dereku Zoolanderovi, profesionálnímu modelovi a špičce v této brandži, který však spadne na samé kariérní dno a ještě ke všemu se ho rozhodne využít jeden zlý módní návrhář v podlému atentátu na jednoho významného asijského politika za pomocí hypnózy. Film režíroval Ben Stiller a dokonce se podílel i na scénáři a zhostil se role Dereka. Film je plný humoru, který zde z velké částí tvoří postavy, který jsou většinou úplní pitomci a hlupáci, protože celý film je takové dělání si srandu z celého modelingu a jeho aktérů. Pravda příběh trošku pokulhává a celá ta zápletka s tím Derekovo zhypnotizováním a atentátem mi příjde trošku zbytečné a místy hloupé, ale jinak zbytek příběhu je skvělý. Skvělé herecké výkony a hvězdné obsazení taky filmu velmi pomohlo. Dokonce se zde i objeví Donald Trump, který se asi po své menším Cameu v Sám Doma 2 rozhodl objevit i zde. Film i na to že letos bude 22 let starý stále pobaví a můžu ho vřele doporučit. V roce 2016 vyšlo pokračování, ale to už spíš byla taková akční blbost, tak od toho se radši budu držet dál. Jsem i rád že jsem se po pr*jmech, které jsem nedávno viděl jako Tajemství staré bambitky 2 a mnou proklínaní Andílci za školou vidět něco pořádného. Ani velký hype a to že to je všude na tiktoku mi nezkazilo zážitek ze sledování a moje očekávání. Tak třeba se i jednou podívám na tu Wednesday. Filmu dávám ****. A teď se jdu kouknout na tiktok na pár Zoolander memů.

Banda: Ďábelské historky (2022) (seriál)

Bohužel dost slabý spin-off seriálu a komiksu the Boys. Epizody mají max 15 minut, ale i tak jsou dost o ničem a jediné dvě epizody jsou fakt pecky jinak zbytek celkem ujde, nebo je to nuda. Dost průměrný až podprůměrný seriál. Ale musím uznat, že nápad dost zajímavý. Naštěstí pár měsíců po tomto vyšla geniální 3. série.

Banda (2019) (seriál)

Nedávno jsem se rozhodl podívat se na seriál the Boys od Amazonu podle stejnojmenného komiksu. A musím říct že je to zatím ten nejlepší seriál co jsem kdy viděl. Seriál je plný akce, humoru, skvělých postav a i té brutality. Seriál má zatím 3 série po 8 dílech a na 4. sérii si zatím musíme minimálně rok počkat.  Ale pokud chcete vidět jak si obyčejní lidé dávají do huby se "superhrdiny" tak toto je seriál přímo pro vás. Navíc i jako komiksový someliér jsem si musel přečíst i komiks, podle kterýho tady ten seriál je a musím říct že seriál je o dost lepší než komiks a dost věcí je v něm jinak než v komiksu, ale jsou to právě ty lepší věci. Taky se mi líbí právě i to ukazování hrdinů v horším světle jako tomu bylo třeba v komiksu Watchmen. Postavy tenhle seriál táhnou dopředu a má skvělé herecké obsazení. Nedávná 3. série je navíc něco co posunulo hranici toho co můžete v (online) televizi vidět. Chtěl bych toho o the Boys říct spoustu, ale to už bych musel spoilerovat a to nechci. Zkráceně je seriál the Boys akční nářez o boji lidí proti superzmrdům a každý by ho dle mě měl vidět. Ještě existuje animovaná série the Boys Diabolical ale ta mě moc nezaujala. A abych teď zaplácl absťák po the Boys tak teď se zkouším koukat na Stranger Things. Mám za sebou půlku první série vypadá to tak že si spíš pustim radši od znova the Boys.