Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Příjemné retro, mezi DiCapriem a Hanksem to hezky jiskří a Spielberg odvádí svůj běžný standart. Možná by neškodila kratší stopáž nebo trošku více vynalézavosti. Ne že bych se dost nenasmál, ale chvílemi mi ty situace, do kterých se DiCaprio-podvodník dostával, přišli málo využité. 4 hvězdičky, ale s odřenýma ušima! (po druhém shlédnutí už bez odřených uší)

Vetřelci (1986)

Tentokrát je to válka. James Cameron oblékl Scottova Vetřelce do mariňáckého kabátu a musím uznat, že to takhle Vetřelcům moc sluší. Atmosféra je opět vynikající a to hlavně kvůli dnes již slavným detektorům pohybu. A finále? I při opakovaném sledování bere dech. Akční sci-fi all inclusive.

Superman (1978)

Létající moralista v modrém trikotu a červené pláštěnce bojující proti bezpráví? To je teda úlet! Naštěstí ve scénách, které by jinak vyzněli příliš kýčovitě a směšně (a že jich tu není málo), si Superman-film dělá legraci sám ze sebe, hýří skvělými slovními narážkami, čímž je nad věcí a stává se tak roztomilou pohádkou, na kterou se díváte s lehkým úsměvem na rtech. Christopher Reeve má správně supermansky širokou spodní čelist a jeho ztvárnění Superman-hrdina versus Clark Kent-nešika je opravdu kouzelné. Triky jsou výtečné, záporák Gene Hackman jako Lex Luthor se svou sebrankou by nemohl být lepší a Richard Donner zručně a s nadhledem režíruje. Nesmím zapomenout ani na hudební složku aneb klasik John Williams se svým legendárním hlavním „supermotivem“. Zkrátka nevidím důvod, proč by se snad měla natáčet nějaká modernější verze. Na závěr ještě doporučuji shlédnout Supermana na DVD, kde se dočkal velice kvalitního remasteringu (mimo jiné nejlepší DD 5.1 u staršího filmu, jaký jsem měl možnost slyšet).

Kruh (2002)

Kdysi mě docela vzal Vymítač ďábla a občas jsem se pěkně vylekal (třebas u Pod povrchem), ale abych tři dny nemohl usnout a měl "bobky" z učesaných holčiček v noční košili... "Nejhorší" horor za posledních pět let minimálně. Po shlédnutí japonského originálu Ring musím uznat, že je to snad poprvé, co se američanům podařilo původní předlohu opravdu dobře vylepšit - hlavně v detailech, které vás nenechají usnout. Příběh je komplikovanější, napínavější a pravda - méně přehledný, ale to je daň za pointu, která vás po všech těch "bu, bu, bu" připravý na hrůzné finále.

Cesta do zatracení (2002)

Jeden z nejzajímavěji zrežírovaných filmů v tomto roce. Fantastická dobová atmosféra, dobře vykreslené postavy, zajímavý Tom Hanks... Tento příběh mě oslovoval s každou minutou více, aby na závěr vygradoval do "Byl to můj táta" a tím si mě definitivně získal.

Batman navždy (1995)

Starý známý kostým se nám vrací s novým Brucem Waynem uvnitř, který ovšem jako maskovaný mstitel okopíroval veškeré manýry svého předchůdce, Michaela Keatona. Je to dobře, nebo špatně? Někde na pomezí, ostatně jako tento film. Prvních 50 minut je báječná jízda na *****, zbylá hodina je čistý odpad! V čem je chyba a kde nastává přelom? V první půli ještě příliš nevidíme z neonového Gothamu, jeho záběry za deního světla mi připommněly film Brazil. Batman ve starém kostými bojuje proti novému padouchovi, který podle děje už je nějakou tu dobu na scéně, čili nesledujeme jeho zrod. Pohled do minulosti Two-Face přijde zřejmě později. Dále je to báječně rotržitý Jim Carey, rodí se nám tedy další záporák a dialogy mezi Chase a Batmanem mě díky svým bonmotům málem dostaly pod sedačku (v dobrém slova smyslu). Navíc slušná komisková akce, hlášky... Pak se ovšem Jim Carrey stane Riddlerem, jehož stvárnění připomíná toho nejvýstřednějšího týpka z Gayparrade (nebo jak se ten sraz jmenuje) a Tommy Lee Jones je excentrikou variací na Jokera už od začátku. Když byli tihle dva na scéně asi 5 minut, málem jsem si ukousal nechty - nudou a šílenstvím, že to asi nevydržím sledovat. Okolí zneonový, čím víc se film blíží závěru, tím více se odehrává jakoby na jakési diskotéce, film připomíná jednu obrovskou na disko-kouly a léta osmdesátá, s auty z let šedesátých, sedmdesátých a možná i padesátých. Nový Batmobil je naprosto příšerný a Batloď je trapně převlečeným člunem. Batman oblíká svůj stříbrný diko-kostým a přibírá k sobě trapného Robina. Uff, uff! Schumacher si svoji prohru zřejmě uvědomil a tak závěr filmu natočil jako odkaz na Burtonovi první dva filmy - jak vizuálně, tak i s přímou jmenovitou narážkou. Takže když to zprůměruji, vyjde mi čistý průměr ;-)