Horem pádem (2004)

Tak nevím, co tím chtěl básník říci. Film působí roztříštěně, dějových linek tam je příliš a naléhavost, s jakou kritizuje záporné společenské jevy, je tak křečovitá, že působí nevěrohodně. Navíc pointa filmu je tak roztahaná, že prakticky chybí. Také jsem nějak nepochopil použití barevných filtrů, hlavně scén z Austrálie; myslím, že obrázek moře a palem dostatečně divákům napoví, že nejsme v Čechách. Ještě se musím dotknout herců: Vášáryová byla naprosto skvělá, její výstup na "rodinné" slezině byl ohromující. Naopak Macháček vypadal, jako by parodoval sám sebe, Natasa Burger byla tragická. Liška a Dušek skvělí, ale okoukaní, Třískovi asi nikdo neřekl, že nehraje v Shakespearovi. Celkově ještě oceňuji střih, také hudba zajímavá.

Jiná láska (1999)

Na televizní formát slušný film s originálním tématem. V hlavních rolích můj oblíbený Ribisi (skvělý) a Diane Keaton (už méně skvlělá). Celkově ale zbytečně roztahané, filmu moc ublížil český dabing.

Vikingové (1999)

Temný severský příběh. A když píšu temný, myslím to doslova - většina příběhu, hlavně ta zajímavější část, se odehrává ve tmě; až na tu závěrečnou bitvu, kde lilo jako z konve. Ale zase taková hrůza, jako píšou někteří recenzenti, to není. Pravda, spousta logických děr, nemastný neslaný závěr, na druhou stranu jistá dávka napětí, ucházející hudba. Příjemné bylo zjištění, že vedle Banderase hrál Vladimír Kulich, náš emigrant.

Tenká červená linie (1998)

Tak toto mě dostalo. Válečný epos, který vykresluje válku naturalisticky, bez falešného hrdinství, plnou strachu, zápachu, křiku umírajících a smrti. Tempo filmu a střih mi evokovalo válku tak, jak si ji představuji - hodiny a dny čekání, kdy jsou vojácí sami se svými sny a myšlenkami a strachem, jsou střídány se zmatenou chvilkou bitvy. Když k tomu přidám skvělou kameru, střih, hudbu a herecký Olymp, nemůžu než smeknout.

Kameňák 3 (2005) odpad!

Jak jsem se u jedničky a dvojky alespoň občas zasmál, tady už nebylo čemu a jen jsem nevěřícně hleděl.

Osud tomu chtěl (2000)

Zcela banální romantická komedie, která má vše, co mít má: sympatické hlavní představitele, lásku na první pohled, jasný konec, protivenství a nepřízeň osudu. Nic nového nepřináší, spíše jen omílá stokrát viděné, ale v tomto případě to funguje dobře, vše je navíc podpořeno dobrou hudbou.

Klub odložených žen (1996)

Tento film mám strašně rád, moc mi sedl - jemný humor, nadhled, vynikající obsazení.

Identita (2003)

Z filmu mám trochu rozporuplné pocity. Během sledování jsem se pořád musel ptát, co z toho vyleze. Vylezla z toho slušná psychárna, kde mi nevadily ani drsné scény, které moc nemusím. Vadily mi nelogičnosti, které mohou být vysvětleny rozuzlením, ale to během filmu samozřejmě nevím. A pak mi ještě vůbec nesedl úplný závěr; kdyby se ty poslední dvě minuty ustřihly, vůbec by mi to nevadilo. Celkově ale milé překvapení, zajímavý Cusack, krásná Amanda Peet, kterou si jistě pamatujete jako vražedkyni z filmu "Můj soused zabiják", a Alfred Molina, na kterého nedám od shlédnutí Frídy dopustit.

Zrození Evy (2002)

Nejde ani tak o film, jako spíše o psychoterapii. Příroda, voda, hudba, barvy, těla - vše namixováno do působivého celku, kterému ale chybí dynamika.

Vlasy (1979)

Vyjímečný film. Nevím, jestli do toho správného pocitu musí člověk dorůst, ale když jsem film viděl poprvé ve svých dvaceti, zdaleka na mě tak nazapůsobil jako teď, po 15 letech. Miloš Forman není muzikálový režisér a na filmu to jde poznat - paradoxně mu to ale neublížilo, naopak. Navíc je třeba si uvědomit americké reálie stigmatu Viatnamské války, se kterým se stále vypořádávají. Jeden z "must see" filmů, nejen kvůli tomu, že Forman je "náš". Pro mě film z TOP10.