Boku no kokoro no jabai jacu (2023) (seriál)

Vůbec se nedivím komukoliv, kdo nechápe, proč si zrovna tahle série udržuje tak vysoké hodnocení. Vždyť je to prostě jenom další jednoduchý rom-com o neoblíbeném introvertovi a jeho populární spolužačce (tady konkrétně ještě modelce a herečce), která se o něj najednou začne zajímat - seriál, co má sloužit hlavně jako únik před realitou a dávat vám naději, že takováhle krásná a roztomilá waifu se jednou jistojistě objeví i ve vašem životě, nebo ne? Takových anime je opravdu hodně a já sama jsem kvůli ne příliš dobrým zkušenostem s nimi tento seriál dlouho odkládala. A ve výsledku (hlavně ze začátku) bude záležet na vašem úhlu pohledu, protože v prvních dílech to tu romantiku připomíná opravdu jen vzdáleně, postavy se chovají zvláštně, respektive dost hloupě a zdá se, že nemají společného skoro nic. Výrazné nedostatky postav jsou ze strany tvůrců poměrně riskantní tah a vůbec se nedivím, že to tolik lidí odradilo, nicméně prozradím, že se jedná o záměr a ten kdo tenhle seriál psal, věděl sakra dobře, co dělá - každým dílem totiž nejenom že posouvá vztah postav (a přitom zcela přirozeně), ale taky si dává záležet na postupném vývoji jejich charakteru, jaký vliv na ně má okolí a získávané zkušenosti. A tohle vám seriál samozřejmě moc rád připomene a nejen vám, ale i samotným hrdinům. Všechny postavy jsou hodně uvěřitelně napsané a to samozřejmě i ty vedlejší. Seriál nijak nezdržuje s jejich linkami, ale zároveň nám je představí dostatečně na to, abychom se o ně my začali zajímat sami. Krásně jsou tu prezentovaná i témata ohledně dospívání, zábavně, vtipně i realisticky a to se v moc anime nevidí. Komedie taky funguje na jedničku, ale mnohem víc mě nadchly emotivní momenty, především v druhé sérii, kdy mi mnohdy dojetím slzičky ukáply, ale nikdy jsem neměla pocit, že by tam takové scény byly na sílu, navíc oceňuju skvělou práci s atmosférou, barvami, hudbou - zkrátka dokonalost. Audiovizuálně je to na rom-com rozhodně nad míru povedené, to platí i pro oba openingy a především ten druhý. Slov chvály by se našlo rozhodně víc, ale alespoň to nejvýraznější jsem řekla. A samozřejmě doufám v pokračování, protože pár otázek či vedlejších zápletek zůstalo nedořešených a taky roztomilých scének mezi hlavními postavami bych klidně viděla ještě mnohem víc. Nejlepší anime za zimu 2024. 9.3/10

Ore dake Level Up na Ken - Season 1 (2024) (série)

Nikdy jsem si nemyslela, že by snad měl seriál šanci se kvalitou vyrovnat tomu neskutečnému hypu, který kolem něj už od oznámení anime čtenáři manhwy vytvářeli. Stejně jsem do toho šla s tím, že si prostě užiju jednoduché akční anime - budu moct vypnout a soustředit se jenom to, jakou cool věc zase hlavní hrdina předvede. Jenže právě tady přišlo zklamání - ten dokonalý únik před realitou mi nakonec poskytly jenom poslední dva díly (animačně opravdu super), zbytek seriálu se pouze snaží působit jako něco strašně extra (přitom jsem podobných anime viděla už hromady). Zároveň se autoři pokoušeli tam až na sílu dát nějaký ten příběh vedle, který ale nedával moc smysl, minimálně ne nám, co jsme nečetli předlohu. Vedlejší postavy byly hodně průměrné, žádná z nich mě absolutně nezajímá a ani sám Jinwoo není výjimka. Na další sérii kouknu, ale doufám, že se spíš bude držet toho, co jsme viděli na konci seriálu a to hlavně animačně. 5.8/10

Cuki ga mičibiku isekai dóčú - Kyojuu Shuurai (2024) (epizoda)

Půlka seriálu za mnou a pořád tomu chybí spád a důvod se těšit na další díl. Mám obecně pocit, že to tvůrci celé vzali trochu ze špatného konce - spíš než aby postupně rozvíjeli charaktery postav a dávali jim motivace, se nejdřív dozvídáme o těch motivacích (v tu chvíli nám neřeknou pomalu nic) a až pak se seznámíme s danou postavou a ta později získá roli v příběhu. Oproti první sezóně je sice vidět snaha udělat ten příběh komplikovanější, ale zatím to moc nefunguje. 6.4/10

Kusurija no hitorigoto - Season 1 (2023) (série)

Občas člověk čeká na zajímavé a originální anime pomalu celý rok, pak přijde podzimní sezóna, konkrétně ta loňská byla naprosto vynikající a dobrých anime je víc, než se dá reálně (i nereálně) stihnout sledovat. Pořád mě jich sice pár čeká (v čele s jistou elfkou), ale stejně si dovolím označit Lékárnici za jedno z těch nejlepších. Bez váhání spokojeně uděluju 5 hvězdiček už jen za originální zasazení - Čína, respektive země inspirovaná historickou Čínou natolik, až autoři do každé epizody vlepili upozornění, že "TENTO PŘÍBĚH JE POUHOU FIKCÍ" a nemám ani tak rozsáhlé znalosti čínské historie, abych vám byla schopná říct, na kolik je zdejší císařský palác a život v něm podobný skutečnosti. Nicméně mnoha věcem bych rozhodně věřila, seriál se obecně snaží nás diváky trochu vzdělat a nemusí jít jenom o zasazení, ale klidně o samotné léčení či usnadňování si života všemi dostupnými způsoby, když zrovna nemáte vliv a peníze. Čímž se krásně dostávám k dalšímu pozitivu - společenskému postavení Maomao. Jsem si jistá, že kdyby se téhle samé zápletky ujal méně schopný autor, hlavní hrdinka by v paláci i navzdory prostému původu vynikla a získala důležitou pozici, všichni by jí respektovali - zkrátka taková ideální verze, kdy má Maomao se svými lékařskými znalostmi téměř vyhráno (takových anime je opravdu hodně). Tady mě ale opravdu překvapilo, jak realisticky je to zachycené - hrdinka sice mezi pár lidmi určitý respekt vzbuzuje, ale musí si velmi dobře promýšlet s kým a jak mluví. Tohle ale neplatí jenom pro ní, ale i pro zbytek postav a zejména pro ženy, i když na první pohled třeba vysoce postavené kurtizány. Hlavní hrdinka je ovšem inteligentní a tak se jí zatím daří bez větších přešlapů a je podle mě přesně na té hranici, aby byla svými vědomostmi zábavná, ale zase aby nepůsobila jako chodící učebnice. Ona je přece jenom unikátní ve více směrech, má úžasnou osobnost, má super reakce, umí se i chovat docela drsně, ale když přijde řeč na jedy, tak je štěstím bez sebe. Je zkrátka velmi dobře a uvěřitelně napsaná, ovšem povedené jsou i ostatní postavy - často se nám představí spíš jednoduše skrze své nejvýraznější vlastnosti (ne vždy pozitivní), ovšem pokaždé si najdou hloubku, díky později dodaným informacím. Důkazem pro vás může být už jenom hlavní "záporák", kterého v závěru dokonale pochopíte a dokonce s ním budete soucítit a litovat, že jste si ho tak rychle zaškatulkovali. Poslední, co z postav zmíním, je "romantika". A v těch uvozovkách je to proto, že i když v to pořád doufám a interakce Maomao a Jinshiho jsou pro mě fakt něco skvělýho, vždycky když už to vypadá nadějně, si to zničehonic seriál rozmyslí a řekne si: ,,ale vlastně ne" a v takových scénách mám pak vážně chuť vraždit. Ale co už, nezbívá mi nic než doufat. Posledním, ano, už opravdu posledním velkým kladem je audiovizuální stránka - živé barvičky, pěkná animace, super openingy a endingy a celkově hudební doprovod je něco úžasného a krásně dotváří atmosféru. Ale teď asi čekáte na ten zvrat - co se v tak dokonalém seriálu pokazilo na tolik, že dostal "pouze" 9/10 a ne plný počet? Pro mě to byla hlavně nekonzistentní kvalita epizod - něco bylo fakt boží, ale pár slabších dílů, co více méně jenom natahovaly příběh (přestože byly často zábavné), se stejně našlo. Ale osobně to nepovažuju zase za tak zásadní prohřešek, zábavnost a hodnotnost se pro mě definitivně posledním dílem potvrdila - musela jsem si nahlas a důrazně postěžovat, že budu muset čekat rok na pokračování. 9/10

Kusurija no hitorigoto - Džinši to Maomao (2024) (epizoda)

Zakončení příběhu je víc než skvělé - vtipné, vážné, dojemné a spoustu dalších pochvalných slovíček. Navíc u mě vzbuzuje určité otázky do budoucna a to nejenom ohledně motivací postav, ale hlavně: ,,jak dlouho mě ještě budete trápit, než z toho konečně uděláte romantiku???". 9.4/10

Labužníci v kobce - Rudý drak III / Dobrý lék (2024) (epizoda)

A zase jsem začala naivně věřit tomu, že mě nic nepřekvapí a hrdinové si budou vesele pokračovat v dobrodružstvím už v doprovodu Falin. Ale nejenom, že byl celý díl jedno velké "COŽE???" a mám najednou obrovské množství otázek, ale zároveň se nám opět o něco přiblížily postavy a jejich pohled na celou situaci. Atmosféra opět perfektní, plná napětí a dovolím si na tenhle díl vlepit označení "zatím jednoznačně nejlepší". Mimochodem, vůbec netuším jak zvládnu týden čekat na pokračování :( 9.5/10