Sasajaku jó ni koi o utau - Suki, Date, Soshite... (2024) (epizoda)

Vůbec jsem nečekala, že se děj bude posouvat tak rychle a přitom nebude působit uspěchaně. Nicméně mám najednou úplně jinou obavu než minule - je dost možné, že Himari bude zbytek dílů pátrat po významu lásky, jako tomu bylo u Yagate kimi ni naru a to může dost zabít tempo příběhu. Ale pokud si seriál nadále zachová příjemnou a roztomilou atmosféru, budu asi ochotná něco takového i odpustit, záleží na provedení. 7.6/10

Tian guan ci fu - Season 1 (2020) (série)

Na začátek - jsem čtenářka předlohy, takže se srovnávání seriálu s knížkou nevyhnu. Začala jsem jí číst přibližně v době, kdy jsem začala sledovat anime (donghuu) a to hlavně proto, že jsem se vůbec neorientovala - složitá jména jsem si nepamatovala a tím pádem ani role mnoha postav v příběhu a po fantasy stránce se toho taky moc nevysvětlí. Mám pro vás nicméně dvě různá doporučení: Donghua má smysl hlavně pokud chcete seriál o řešení nadpřirozena a záhad, nejde vám tolik o vedlejší postavy, spíš o to, aby vás to prostě na pár hodin zabavilo. Akční scény (i když jich tolik není) jsem si rozhodně víc užila v animované podobě, celkově audiovizuálně je to nadprůměrné. Na čínštinu se ve finále dá zvyknout (ale jak jap tak aj dabing jsou dostupné). A Novela? Bylo mi jasné, že bude podrobnější , ale nečekala jsem, že o tolik. Vedlejší postavy mají mnohem víc charakteru, ty hlavní mají snad ještě lepší chemii a hlavně jednotlivé záhady jsou vysvětlované strašně uspokojivě. Když se dozvíme o nějaké nové důležité postavě, události nebo místě, většinou se později propojí s nám už známými informacemi, někdy i přidávají celé věci jiný rozměr. Zároveň má knížka trpělivost i s námi, kteří si nepamatujeme jména, protože se jednak často opakují, ale postavy se taky oslovují pomocí svých hodností a tím nám připomínají, o koho jde. A jestli si jste přišli pro romantiku, je knížka holt povinnost. Čímž se dostávám k věci, které jsem se před sledováním dost bála a tou je čínská cenzura. Naštěstí pokud vím, žádný zajímavější moment mezi hlavními hrdiny z animované adaptace nezmizel, i když opět musím říct, že mi v novele přišly takové přirozenější. Za mě je seriál spíš rekapitulace nejdůležitějších scén, ale stejně se mi líbil, i když mohl být lepší. Ale stále slušných 7/10

Sasajaku jó ni koi o utau - Okujou to, Guitar to, Senpai to. (2024) (epizoda)

V mnohém mi to dost připomíná Yagate kimi ni naru a to nejen barvou vlasů hlavních hrdinek, ale taky zjevně o něco hlubším příběhem, který si dává za cíl zaujmout i širší publikum než jenom fanoušky yuri anime. Zápletka je dobrá, reálně a roztomile je tu ukázané všechno, co k zamilovanosti patří, chemie hlavního páru je povedená a v kombinaci s pěkným stylem kresby a příjemnou hudbou se rozhodně jedná o jedno z nadějnějších GL poslední doby. Jediný můj strach do budoucna je, aby se to nevydalo směrem Adachi a Shimamury a nebylo to jen o té platonické lásce, ze které nic většího nevzejde (ale vzhledem k tomu, co jsme viděli, si to nemyslím). Jinak zatím moc fajn 7.4/10

Wind Breaker - Sakura to Fuurin (2024) (epizoda)

Přesně to, co si od dobrého shounenu představuju. Jednoduchá, přesto zajímavá zápletka, zábavné vedlejší postavy, hlavní hrdina, kterého chápu a těším se, jak se bude pracovat s vývojem jeho charakteru, skvělá animace,...rozhodně to má potenciál, asi úplně ne na anime roku nebo sezóny, ale na to, být dobře zapamatovatelným seriálem určitě. 8/10

Migi to Dali (2023) (seriál)

Na rovinu, je to blbost. Má to scénu, kdy jde záporačka zavraždit hlavní hrdiny pomocí dvoumetrové bagety a přitom se to pořád bere jako horor. Miluju ty chvíle, kdy se už dvakrát údajně mrtvá uklízečka Micchan znovu vrací do akce vybavena svým vražedným uklízecím náčiním, nebo třeba momenty, kdy už jde postavám o život a zničehonic je přijde zachránit nejvíc náhodná postava. Je to strašně random, několikrát za díl jsem se vždycky pozastavila nad tím, na co to sakra koukám a ještě víc mě zaráží, že to opravdu celých 13 dílů funguje tak dobře. Nepředvídatelné jsou i postavy, nikdy nevíte, co jaká udělá dál, kdo je psychopat, kdo je na kladné straně - nevíte nic. Atmosféra to však posouvá ještě dál - hudba je perfektní (což se dá říct i o openingu a endingu). Je tu ale jedna překážka a tou jsou první dva díly. Ne že by byly špatné, naopak mě bavily svojí střeleností, ale nedávají vám žádné ujištění, že se vtipy později neohrají a nebude to jenom komedie o zcela identických dvojčatech. O to větší překvapení pro mě bylo, že už od třetí epizody se z toho stává solidní thriller, kdy řešíme vraždy, všichni jsou najednou podezřelí a děj tak získá směr. A kupodivu ještě nečekanější mi přišlo, jak moc se autoři zaměřili na hlavní hrdiny a na to jak jsou vlastně odlišní. Obě dvě linky jsou uspokojivě zakončené a já nemůžu jinak než to nazvat nejvíc underrated anime, co jsem za poslední dobu viděla, protože pozornost si to zaslouží. 8/10

Mušoku tensei: Isekai ittara honki dasu - Season 1 (2021) (série)

Je mi líto, že musím tu hvězdičku srazit, zvlášť když se z většiny jedná o skvělou ukázku toho, jak by mělo isekai nebo obecně fantasy anime vypadat. Bohužel jinak to pro mě nešlo, tím největším zlem byly totiž ecchi scény. Tím nemyslím nutně všechny, přece jenom anime vyobrazuje drsný svět, nevyhne se brutálním scénám a ani tomu ecchi, takže to v mnohých scénách dává smysl a svým způsobem přidává ještě na realističnosti. Stejně tak chápu (i když se na to rozhodně nekoukalo příjemně) jistou část osobnosti hlavního hrdiny, která má chuť krást všem ženám v okolí (bez ohledu na věk) kalhotky, protože se na něm podepsal životní styl, jaký vedl v minulém životě. Nicméně mnohdy už těch scén (stejně tak vyloženě fanservisu) bylo zbytečně moc. Čekala bych, že se Rudeus bude muset v tomhle ohledu změnit, že dostane od života větší "facku" než mu dávají jím očumované holky spolu s ,,Baaka!", ta totiž přišla až ke konci a byla sice intenzivní, ale z mého pohledu strašně pozdě. Když už jsem ale okecala ten jeden otravný bod, je na místě i chválit. Po delší době jsem totiž narazila na něco, co mě upřímně zaujalo světem, jeho kulturou, jazyky a vzhledem jednotlivých míst - do těch nádherně namalovaných pozadí se jednoduše nejde nezamilovat. Co mě taky zaujalo už v úvodu byla magie. Konečně to nejsou jenom generické magické kruhy, ale kouzla tady působí mnohem víc přirozeně a krásně, i když se třeba jedná jen o vodu, oheň nebo déšť. Krásná je taky vizuální stránka, netuším kdo vymyslel nepsané ale očividné pravidlo, že isekai anime by měla být co nejbarevnější, aby diváka zaujala - tady je v jednoduchosti a přirozenosti barev krása. Animace jako taková je skvělá, hlavně akční scény vypadají úžasně, hudebně je to taky povedené. Přidejte si k tomu uvěřitelně napsané postavy a silné emotivní momenty a máte jedno z nejzajímavějších isekai anime, které je za mě přesně na hraně 4 a 5 hvězdiček, záleží jak velkou váhu budete přikládat fanservisu. 8.4/10

Joru no kurage wa ojogenai - Yoru no Kurage (2024) (epizoda)

Asi největší překvapení sezóny. Máme tady další anime z noční Shibuyi, tentokrát ale ne s takovým množstvím beznaděje, ale naopak je to laděné velmi pohodově. Citlivý příběh o mladých dívkách a jejich snech a překážkách na cestě k nim (kdy nám o tom jenom nevykládají, opravdu vidíme jejich práci a talent), navíc s úrovní animace, kterou bych od toho absolutně nečekala. 7.9/10

Labužníci v kobce - Mořský had (2024) (epizoda)

Začala druhá půlka seriálu, což sebou přináší i nějaká ta odhalení a nové informace o světě. Bylo to ale podáno zábavnou formou, takže mi ani nevadilo, že jsme víc poznávali pro změnu Kabrua a jeho partu a těším se na to jakou roli v příběhu ještě sehrají. 8.9/10

Ókami to kóšinrjó: Merchant meets the wise wolf - Shuukakusai to Semaku Natta Gyoshadai (2024) (epizoda)

Neznám předlohu a ani neznám původní seriál, takže nemám s čím srovnávat, ale jako nového diváka mě zaujalo - i přes nadpřirozené prvky to působí poměrně realisticky, je vidět že bude kladený důraz na kulturu, tradice či náboženství, což je velmi originální a zároveň zajímavé. Hlavní postavy jsem si taky oblíbila, už konečně chápu, co všichni s tou Holo měli :) Animace by mohla být lepší, ale i tak je dostačující. Ještě jsem chtěla pochválit skvělou hudbu a pak zjistila, že jí má na svědomí Kevin Penkin (nedávno dělal hudbu třeba pro Lékárnici) a musím říct, že ani tentokrát rozhodně nezklamal. 7.8/10

Sasaki to Miyano Movie: Sotsugyou-hen (2023)

Jediný velký problém, co jsem měla s původním seriálem byl, že jsme sledovali teprve úplný začátek příběhu a vztahu hlavních hrdinů, což ale navazující film krásně napravuje - jsou to vlastně jenom příjemné, občas i vážnější momentíky z běžného života, které opět fungují skvěle a možná ještě lépe. 8.3/10