Kusurija no hitorigoto - Season 1

(série)
Animovaný / Drama / Mysteriózní
Japonsko, (2023–2024), 9 h 36 min (Minutáž: 24 min)

Předloha:

Nacu Hjúga (kniha)

Kamera:

Rumi Išiguro

Aoi Júki, Takeo Ócuka, Micuaki Kanuka, Acumi Tanezaki, Jui Išikawa, Misaki Kuno, Kacujuki Koniši, Kimiko Saitó, Ami Košimizu, Megumi Han, Hiroki Nanami (více)

Epizody(24)

Maomao, chytrá dívka s nadáním pro medicínu, je unesena a prodána do služby v císařském paláci. Její znalosti jsou jejím tajemstvím, dokud nepotká jednoho člena paláce, který je přinejmenším stejně vnímavý jako ona: hlavního eunucha Jinšiho. S ním neustále po jejím boku se Maomao začne dozvídat o všem, co se v paláci děje. Může někdy vést klidný život, nebo jí její vynalézavost a neukojitelná zvědavost přinesou stále více dobrodružství a stále více nebezpečí? (mikki089)

gumbo

Nebýt jednoho diamantu, tak by to byla jasná jednička sezóny. Seriál, který se objevil bez varování a po přečtení jehož synopse jsem absolutně nečekal, že by mě mohl zajímat. Avšak dostal se mi pod kůži od prvního dílu a dobrodružství lékárnice, vyšetřovatelky, potížistky a svůdnice MaoMao mě nepustili až do konce. Má to skvěle propracované budování jednotlivých zápletek a ačkoliv vlastně sledujeme klasickou detektivní práci a lá Sherlock Holmes, tak díky postavám a prostředí dostáváme originální a nevšední mix, který baví. Když si k tomu připočteme palácové intriky, zakázané romance a skvělou chemii mezi ústřední dvojicí, dává nám to skvělý mix plný silných momentů okořeněný o decentní (až britský) humor. Navíc tu máme skvostnou animaci a skvělý hudební doprovod. Tady není co řešit, tohle 5* jako vyšitých a já už se teď těším na další řadu. V Nefritovém pavilonu jsou na mě hodní, dokonce mě nechají míchat si vlastní drogy. 🌺 95% ()

Katakimiku

Občas člověk čeká na zajímavé a originální anime pomalu celý rok, pak přijde podzimní sezóna, konkrétně ta loňská byla naprosto vynikající a dobrých anime je víc, než se dá reálně (i nereálně) stihnout sledovat. Pořád mě jich sice pár čeká (v čele s jistou elfkou), ale stejně si dovolím označit Lékárnici za jedno z těch nejlepších. Bez váhání spokojeně uděluju 5 hvězdiček už jen za originální zasazení - Čína, respektive země inspirovaná historickou Čínou natolik, až autoři do každé epizody vlepili upozornění, že "TENTO PŘÍBĚH JE POUHOU FIKCÍ" a nemám ani tak rozsáhlé znalosti čínské historie, abych vám byla schopná říct, na kolik je zdejší císařský palác a život v něm podobný skutečnosti. Nicméně mnoha věcem bych rozhodně věřila, seriál se obecně snaží nás diváky trochu vzdělat a nemusí jít jenom o zasazení, ale klidně o samotné léčení či usnadňování si života všemi dostupnými způsoby, když zrovna nemáte vliv a peníze. Čímž se krásně dostávám k dalšímu pozitivu - společenskému postavení Maomao. Jsem si jistá, že kdyby se téhle samé zápletky ujal méně schopný autor, hlavní hrdinka by v paláci i navzdory prostému původu vynikla a získala důležitou pozici, všichni by jí respektovali - zkrátka taková ideální verze, kdy má Maomao se svými lékařskými znalostmi téměř vyhráno (takových anime je opravdu hodně). Tady mě ale opravdu překvapilo, jak realisticky je to zachycené - hrdinka sice mezi pár lidmi určitý respekt vzbuzuje, ale musí si velmi dobře promýšlet s kým a jak mluví. Tohle ale neplatí jenom pro ní, ale i pro zbytek postav a zejména pro ženy, i když na první pohled třeba vysoce postavené kurtizány. Hlavní hrdinka je ovšem inteligentní a tak se jí zatím daří bez větších přešlapů a je podle mě přesně na té hranici, aby byla svými vědomostmi zábavná, ale zase aby nepůsobila jako chodící učebnice. Ona je přece jenom unikátní ve více směrech, má úžasnou osobnost, má super reakce, umí se i chovat docela drsně, ale když přijde řeč na jedy, tak je štěstím bez sebe. Je zkrátka velmi dobře a uvěřitelně napsaná, ovšem povedené jsou i ostatní postavy - často se nám představí spíš jednoduše skrze své nejvýraznější vlastnosti (ne vždy pozitivní), ovšem pokaždé si najdou hloubku, díky později dodaným informacím. Důkazem pro vás může být už jenom hlavní "záporák", kterého v závěru dokonale pochopíte a dokonce s ním budete soucítit a litovat, že jste si ho tak rychle zaškatulkovali. Poslední, co z postav zmíním, je "romantika". A v těch uvozovkách je to proto, že i když v po pořád doufám a interakce Maomao a Jinshiho jsou pro mě fakt něco skvělýho, vždycky když už to vypadá nadějně, si to zničehonic seriál rozmyslí a řekne si: ,,ale vlastně ne" a v takových scénách mám pak vážně chuť vraždit. Ale co už, nezbívá mi nic než doufat. Posledním, ano, už opravdu posledním velkým kladem je audiovizuální stránka - živé barvičky, pěkná animace, super openingy a endingy a celkově hudební doprovod je něco úžasného a krásně dotváří atmosféru. Ale teď asi čekáte na ten zvrat - co se v tak dokonalém seriálu pokazilo na tolik, že dostal "pouze" 9/10 a ne plný počet? Pro mě to byla hlavně nekonzistentní kvalita epizod - něco bylo fakt boží, ale pár slabších dílů, co více méně jenom natahovaly příběh (přestože byly často zábavné), se stejně našlo. Ale osobně to nepovažuju zase za tak zásadní prohřešek, zábavnost a hodnotnost se pro mě definitivně posledním dílem potvrdila - musela jsem si nahlas a důrazně postěžovat, že budu muset čekat rok na pokračování. 9/10 () (méně) (více)

Hees

Dostali sme v podobe Kusuriya no Hitorigoto vynikajúce anime, ktoré postupne buduje príbeh a postupne prináša viac informácii o postavách, ktoré sa Vám môžu často zdať ako zlé, ale potom časom dostaneme viac a viac vysvetlené príbehy jednotlivých postáv a častokrát zmeníme názor. Treba povedať, že Kusuriya no Hitorigoto v Sousou no Frieren nemá nejakú extra konkurenciu (zamýšľam sa, lebo oboje vyšlo v rovnakú sezónu), lebo toto je úplne iný druh anime, ale samozrejme môže byť v tieni Frieren, čo si teda nemyslím, že je. Kusuriya no Hitorigoto má viac rôznych vrstiev, hlavne sú tu nejaké záhady, ktoré nakoniec tvoria niečo väčšie, potom tu máme príbeh Maomao a nakoniec nejakú tú zaujímavú až zvláštnu romantiku. Maomao je vynikajúca postava, nie je to "popoluška" akú sme dostali v Watashi no Shiawase na Kekkon (tiež výborné tohtoročné anime teda vlastne 2023). Maomao je postava, ktorá sa zaujíma o len o úzky počet vecí a vlastne tým jediným sa dá podplatiť, áno hovorím o liečivých, alebo jedovatých bylinkách (alebo rôznych iných prípravkoch). Hlavná hrdinka je zároveň, aj veľmi inteligentná postava, ktorá vynikajúco odhaduje situácie, informácie a tak isto chce sa držať v úzadí, aby sa jej nič nestalo a to je tiež spojené s jej pôvodom a že proste nechce vyčnievať z davu. Čo sa týka vtipných situácii je ich málo, ale sú výborné, lebo sú zabezpečené vlastne tým, že hlavná hrdinka si vôbec neuvedomuje svoje správanie a to, že hlavný hrdina Jinshi, bude proste žiarliť. Gaoshun (pobočník Jinshiho) potom vlastne krúti hlavou a Maomao si vôbec neuvedomuje čo sa vlastne deje. Na začiatku to vyzerá, že príbeh bude vsádzať na nejaké epizódy a tie bude hlavná hrdinka riešiť ala Sherlock Holmes, aj napriek tomu, že ona vždy vyzradí všetkým len toľko koľko je treba, aby jej dali pokoj, alebo aby jej dali odmenu v podobe nejakých byliniek v čom má do istej miery obsesiu, lebo sa jej páčia najmä jedy a to ako na nich myslí je vskutku nevídané v anime (v anime, ktoré sa berú vážne). Nakoniec zisťujeme, že príbeh je tak ucelený ako len môže byť a že sme dostali komplexný viac vrstevný príbeh, ktorý sa postupne budoval a dostaneme aj veľkú porciu informácii z minulosti hrdinov, aj keď nie všetkých a pre to asi bola ohlásená druhá séria. Lakan je vynikajúca vedľajšia postava, ktorá nám vlastne ukazuje, že existujú ľudia čo majú zaujímavé zmýšľanie, ale za svoj nedostatok empatie až tak nemôžu a u Lakana je toto komplexný problém, ktorý by som musel rozoberať naozaj podrobne, lebo zdá sa, že venuje dosť pozornosti len úzkemu počtu ľudí a ostatní sú pre neho obyčajné figúrky. Čo sa týka kvality hudby a animácie anime je vzhľadom na svoj žáner na maximálnej úrovni, aj keď samozrejme nečakajte nejak veľa akcie, toto je dielo čo si buduje príbeh, svet, postavy v komornom štýle. Čo treba zvýrazniť je to, že treba pozorne pozerať, lebo zdanlivo zbytočné postavy, alebo zdanlivo nedôležité udalosti, sú nakoniec všetky veľmi podstatné pre príbeh a všetko do seba postupne zapadá a skladá sa nám nádherný puzzle jednotlivých udalostí. () (méně) (více)

Jeoffrey

Někdy čekáte na úžasný anime seriál celé roky, jindy dostanete hned dva v jedné anime sezóně. Lékárnice je skvělá, už podle trailerů jsem viděl, že tu máme po stránce animace něco krásného, živelného, detailního. Práce s barvami je v tomto seriálu něčím, co je třeba neustále chválit a ten kdo to vytvářel měl zkrátka cit pro estetiku. Další věc, co mě tu úplně uhranula, byla hudba, první opening je naprosto perfektní, a i doprovodná hudba se Kevinovi a spol. povedla na výbornou, a to nejen ty krásné tradiční procítěné čínské motivy. Je tu však jeden důvod, proč jsem si tenhle seriál doslova zamiloval, jedna tak neskutečně zajímavá a úžasná osůbka, kterou považuji za jeden z nejlepších ženských charakterů v anime vůbec. Řeč je samozřejmě o Maomao. Ta dívčina je osobnost - neskutečně sympatická, kterou si oblíbíte nejen kvůli jejím kladným povahovým rysům, ale doslova jí budete žrát kvůli jejím nedostatkům a divným koníčkům. Okouzlující, inteligentní (zná i odpověď na Snapovu otázku: „Co to je a kde byste hledali bezoár?“), zábavná, sarkastická, energická… A jak skvělou má chemií s Džinšim a to to celé vlastně ani zatím není tak úplně romantika, i když Džinši by rád věřil, že ano. Jejich neskutečně zábavné interakce mě vždycky dokázali spolehlivě rozesmát. Nejde se nezamilovat do téhle Lékárnice s hlasem Aoi Júki, která mi zde opět potvrzuje, že je v současnosti jednou z nejlepších japonských hlasových hereček vůbec a že dokáže dát kreslené postavě tak moc charakteru, že tím doslova táhne celý seriál, stejně jako kdysi s pavoučicí Kumoko. Není to však jen o hlavní hrdince, hrdinovi a jejich vzájemné chemii, mě zde bavily i všechny ty záhady, palácové intriky, prostě jak ta detektivka, tak i ta telenovela pro mě fungovaly na výbornou. Zajímali mě osudy vedlejších postav, fandil jsem jednomu z vojáků, aby si vydělal na svou vysněnou kurtizánu, přál jsem šťastný konec i těm charakterům, o kterých jsem z počátku pochyboval, co jsou vlastně zač, ale které mi dokázali autoři tak moc prodat, že mi i na nich nakonec začalo záležet. Zkrátka Lékarnice nejen že je nádherným dílem na pohled, ale má i mnohé co nabídnout v rámci příběhu a jsem moc rád, že hned oznámili druhou řadu, kterou si nenechám ujít. 9,9/10. ()