Na jezeře - Čínská dívka (2017) (série)

China girl alebo slabší, austrálsky odvar Mužov, ktorí nenávidia ženy. Námet je celkom zaujímavý ale žiaľ pod režisérsku taktovku ho mal dostať asi chlap, gender negender. Takmer všetky postavy (najmä ženské, policajti a lekári), sa chovajú, ako mierne a občas aj ako ťažko retardované. Hereckému obsadeniu jednoznačne kraľuje Kidmanka, neviem, čo urobila, či si vytrhala "švíky" a vytlačila botox ale tak dobre už dávno nevyzerala a dokonca, sa jej vrátila mimika a pristali jej aj šediny. Gwendoline Christie hrá opäť Brienne z Tarthu. Do postavy otca Mary mali určite obsadiť staršieho herca, inak to vyzerá, že v Austrálii povoľujú adopcie neplnoletým, beztak z toho vyšla krajina protinožcov ako miesto, kde sa normálny človek bojí vstúpiť (čo určite nie je pravda).

Grizzly zabiják (2015)

Bart The Bear tých medveďov zahrať vie len škoda, že jeho potenciál zostal nevyužitý. Inak sa jedná o priemernú vyvražďovačku obsadenú na počudovanie na tento typ béčka, s celkom dobrými hercami. Dej a preživší sú jasný od začiatku, záverečné zúčtovanie je obohatené o jednu WTF OMG scénu (ohnivý kruh).

L'ombre de l'épervier (1998) (seriál)

Ten pocit, keď takmer náhodne objavíte seriál, ktorý hľadáte 10 rokov. 13-dielny seriál, pod názvom Tieň krahulca, vysielala STV1 od októbra do decembra 1999.

Bojovníci severu: Sága Vikingů (2014)

Celý čas som mala pocit, že sa pozerám na skupinu kamošov, ktorí sa vo voľnom čase hrajú na orkov, elfov.., a teraz si jeden prečítal knihu o stredoveku a pre deti a povedal: "chalani, ideme sa hrať na Vikingov" a jeden z nich dostal výnimku a zobral zo sebou aj kamošku. Rozdelili sa na dobrých a zlých a začali behať po krajine (tá bola fakt nádherná) a najväčší castingový omyl GoT len dokázal, prečo bola jeho výmena nutná,

Kavka (1977) (TV film)

Príbeh o ničom, Nagyová sa v hnusnej parochni (dúfam, že to bola parochňa, ani v 77 snáď neboli mladé baby ostrihané ako chovanec psychiatrického ústavu), chová ako úplná hus. V inscenácii boli pekne zobrazené rodinné archetypy tej doby: mama sa venuje ručným prácam a tato číta noviny, dnes by mama sedela za svojím počítačom a tato za svojím. Alfréd Swan mal ale také úžasné tričko s fragmentami zo starých vedút zo 16.-17. st., keby som také niekde videla, tak si ho hneď kúpim.

Vzkaz v láhvi (2016)

Objektívne tak 3,5 - najslabší diel oddelenia Q (a najviac som sa naň tešila). Vrah je odhalený hneď v úvode a keby aj nebol, Hagen je chodiaci spoiler, pri hercovi jeho výzoru by som síce predpokladala iný typ postáv ale na druhej strane, dementov, mafiánov a psychopatov vie zahrať dobre. Vyšetrovanie nič moc, najlepšou časťou filmu zostali určite nábožensko-filozofické debaty medzi Carlom a Assadom.

La La Land (2016)

Netuším, čo bol La La Land myslený ako pocta muzikálom z dávnych dôb ale zo žiadnym z nich sa nemôže zrovnávať. V starých muzikáloch museli vedieť herci hrať, spievať a hlavne perfektne tancovať, boli plné ľahko zapamätateľných pesničiek, z ktorých sa mnohé stali hitmi svojej doby. V La La Lande som si žiaľ nezachytila jedinú, trocha peknú melódiu, Gosling vie síce hádzať pekné psie oči ale spevák a tanečník nie je, Emma Stone spieva o trocha lepšie ale aj napriek tomu, by ju v 50. rokoch určite nechali prespievať lepšou speváčkou. Takže je nakoniec dobre, že Oscara dostal len omylom.

Amundsen versus Scott (2014) (TV film)

Pri hodnotení oboch výprav si treba v prvom rade položiť otázku: s kým by som šiel ja? Každý normálne uvažujúci človek by si určite zvolil Amundsena, aj popri tom, ako nekompromisne, politicky, genderovo, rasovo a neviem ešte ako vytvoril a viedol svoju výpravu, južný pol dosiahol, ako je teraz zaužívané, "alpským štýlom". Pre mňa bolo novým zistením, že vo výprave bol pôvodne aj Johansen, áno ten Nansenov Johansen a ako nešťastne chudák dopadol (potom čo prežil v Arktíde, by ho Amundsenovo vylúčenie tak zlomilo?).

Marie Terezie - Série 1 (2017) (série)

Kolegovia z historického ústavu, detašované pracovisko csfd sa už vyjadrili, tak si dovolím prispieť ako tu čítam, do celkom rozporuplného mlyna. V prvom rade, nejedná sa o dokument, takže odchýlky (a že ich bolo, nebojte sa, nejdem ich vypisovať) od historických reálií a faktov sú dovolené. Na druhú stranu, ľudia v mojom okolí diela s historickou tematikou v podvedomí vnímajú ako podanie určitej pravdy a potom sa ma pýtajú čo bola pravda a čo nie a často sú nemilo prekvapení a pýtajú sa : a prečo to tam bolo? Mária Terézia určite nebola z historického hľadiska taký prúser ako Bathory, na druhej strane pýcha habsburskej dynastie, osvietená a zvrchovaná panovníčka, ktorá sa bojí bezvýznamnej dvornej dámy, WTF? Pri avizovanom hereckom obsadení ma tak, ako asi každého súdneho diváka striaslo od hrôzy. Nakoniec mi vadila len Polnišová (neviem kto ju obsadil ale nebol to dobrý nápad) a Pauhofová (zbytočná, nereálna, zle zahraná postava). Kotek ako cisár zanechal celkom dobrý dojem a na počudovanie, mi nevadil ani Bárta ako český kancelár Kinský, dokonca, neverím, že to píšem, bol zo slovenského kastingu najlepší. Samozrejme Mária Terézia zďaleka nedosahuje úroveň britskej Viktórie ani ruskej Jekateriny ale pekné 3 si zaslúži a keby nezdehonestovali najväčšieho rakúskeho vojvodcu a vynechali nereálnu linku s Esterházim (záležitosti Uhorska riešil palatín a miestodržiteľ, Mikuláš Esterházi ním v danej dobe nebol ale nevadí), tak strelím 3,5 aj keď sa to nedá.

Pohádky pro Emu (2016)

S hodnotením mám tak trocha problém.Film, pri ktorom po 10 minútach viete ako skončí a ktorý je plných toho najhoršieho klišé (právnik potrebuje narýchlo zohnať náhradnú matku, prvá žena, ktorú osloví je slobodná, nemôže mať deti a má smolu na chlapov, nevyjasnený vzťah s otcom.., atď). Na druhej strane to režisér (dokonca aj scenárista) neskutočne dobre natočil a Vetchému, či hrá kráľa, pána, blbca či inteligenta, postavu vždy verím.