Zpráva o Europě (2013)

Solídne sci-fi. Ten dokumentárny štýl ešte viac podtrháva reálny feeling a celkom ma to chytilo. Copley bol asi hlavne ako zvučné meno, s jeho časom na place sa dosť šetrilo, čo trochu zamrzí, charizma mal najväčšie z celej posádky. Veľmi fajn, radím to niekam kúsok od Moon. Kvality sú veľmi podobné. Tam ale hral veľké divadlo Rockwell a tu sa ešte dalo herecky atmosféru potiahnuť.

G.I. Joe 2: Odveta (2013)

Oproti staršiemu bratovi to moc neodsýpa, celé je to nejaké rozťahané a keď príde na akciu tak nemastné neslané. Bruce sa moc neukáže, všetky jeho úderné hlášky padli v trajleroch a tak som to jeho cameo trochu odzíval. Ray sa tvári ako strašný mlátič (kukuč na to má) ale vždy z toho vyjde ako parodická figúrka. Jon Chu nebol najlepšia voľba.

Crazy Joe (2013)

Na Jásona celkom hlboké drámo a síce je akcie pomenej, tak pán kvádro-mi-padne-ako-nikomu aj tak tu tam razantne pomelie nejaký ten póvl. Som spokojný. You got a knife? I got a spoon. Humor prichádza náhle a nečakane a pobaví.

Sezóna zabíjení (2013)

A to sa to začalo veľmi solídne, človek prežil dlhé zoznamovanie pri fľaške jegermajstra a namlsaný čakal na poriadny lov. A keď sa to konečne rozbehne na ostrie šípu, tak sa začne kolotoč, ktorý žiadny súdny človek nemôže myslieť vážne. Hore dole, bez ladu a skladu, len aby sa to točilo, kým ešte ostáva stopáž. Korunu nasadil záver, ten je samozrejme pekelný. Pri písaní komentáru a celkovej rekapitulácii, tú tretiu zo súcitu predsa len nedám.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Tak toto mi prišlo do noty. Veľmi nekompromisné zúčtovanie s mafiánskym póvlom, hlavne teda v prvej polovici, potom trochu vymäkli. Penn absolútne dokonalý, Brolin super a ja mám týchto dvoch pardov veľmi rád. Možno by som si odpustil tú lovestory, ktorá tam bol narúbovaná trochu bez rozmyslu, ale zase by som tým prišiel o krásnu Emmu a to je pádny argument. Škoda konca, ktorý bol moc klasický, ale aj tak akčná parádička s výborným strihom a to sa musí patrične oceniť.

Zlomené město (2013)

Klasického krimi nie je zrovna vagón a tak si priemerný temnojezdec s chuťou pozrie nejaké tie Markyho peripetie s Russellom a jeho vekom nepoznamenanou Katarínou. Že je dej prevarený nevadí natoľko, aby som si musel s opovrhnutím odpľuť. Solídny (nad)priemer.

Podfukáři (2013)

Najhoršie je začať porovnávať Now You See Me s Prestige. Žiaľ som sa tomu neubránil a preto som odhalil tajomstvo, ktoré skresáva hodnotenie. Tam kde Nolan hral na atmosféru a precízny dej, tu karta padla na trikovú pompéznosť. Ono to nie je zas až tak zle a vďaka hereckej elite, dobrej réžii a kamere film odsýpa jedna radosť a doláre, do toho vrazené, sú vidieť. Mám ale vtieravý pocit, že film vznikol spísaním veľmi pofidérneho plánu, ktorý sa obalil do toho najligotavejšieho pozlátka filmových efektov a okorenil nejakou tou hláškou. A je to cítiť vždy keď ustane akcia alebo trik a začne sa doslovne vysvetľovať. Nenáročné publikum bude veľmi spokojné kvalitnou zábavnou jednohubkou, kde netreba premýšľať, ale len sa unášať atrakciami. Náhodou som odhadol film z upútaviek prvý krát správne a tak prichádzam z kina spokojný ale bez väčšej pridanej hodnoty, tak ako som čakal. Silné tri, pretože herci a réžia z toho vyťažili, čo sa dalo.

Já, padouch 2 (2013)

Podstatne akčnejšie. Tam kde jednotka išla na strunu diváčkam, lebo tri deti vykúzlia awwwwwwwww, tu je sústredenie na onoho diváka, lebo vrtuľník osadení gatlingami, ktorý si to bezprizorne páli po hordách zmutovaných minionov vykúzli Hell Yeah a na veku moc nezáleží. Keď ide o veľké palné zbrane (síce na želé) sme skoro všetci rovnaký. Neokukanosť jednotky jej dáva plusy a aj preto je dvojka o hviezdu nižšie. To je úkor väčšiny pokračovaní.

Nelítostný Parker (2013)

Aj lepšie filmy Jason krúti, ale ja tieto béčkové jednorázovky mám rád a odpustím nejaké to hluché miesto. A Lopézová sa dá poznať hlavne podla zadku, to je fakt.

Muž z oceli (2013)

Akčne a digitálne naládovaný až po vrch, dokonca je tam toho až toľko, že na záver už to začne byť trochu monotónne. Cavill na sebe v posilke asi riadne zamakal, alebo ho dofúkli digitálne. Každopádne som si po kine odpustil sladkosť po tom jeho výstupe na plošine. Strašne som chcel, aby záverečný boj skončil epicky (napríklad zhorením v slnku) a tak ma trošku finálne sklamalo. No tak, či tak solídne. Ale cítiť, že supermanov príbeh je celkom rozsiahli a dal by sa roztiahnuť ešte na minimálne hodinu a stále by bolo, čo prerozprávať obšírnejšie. Takto sa môže zdať, že začiatok robí veľké skoky, ale Snyder sa s tým pobil statočne a nasekal informácie tak akurát, aby ušetril filmový čas, ktorý potom naplnil akciou a povedal všetko, čo podchytilo príbeh.