Vesmírní kovbojové (2000)

Celých 13 rokov som posunul sledovanie filmu, ktorý som rozhodne chcel vidieť, ale s obmedzenými možnosťami vtedajšej doby sa nezadarilo a narazil som naň až dnes. A som v podstate spokojný. Síce to nie je zrovna terno a dej je priehľadný, tak dve hodiny utečú ako voda. Seniori sa snažia pôsobiť, že stará škola je top ale väčšinu času je cítiť, že melú z posledného, ale čo na to keď na konci zachránia svet, alebo teda USA alebo aspoň časť. Zlom a následný záver niekto šil horkou ihlou a moc mi nebolo podľa gusta ako postavy reagovali a celé sa to vyvinulo. Tam sa to Clintovi dosť vymklo z kontroly, ale čert to ber, slušná jednohubka aj keď mohlo byť o jeden chlp lepšie.

Očista (2013)

Jedna hviezda za stobodový námet a druhá za Ethana, lebo ho mám proste rád. Ďalej už budem len prskať. Casting mi pripadal veľmi sľubne, však Ethan len tak niečo neskazí a zbytok sa tvári solídne. Potom ale človek zistí, že postava mladého Sandina je úplne retardovaná a herecký kumšt Burkholdera je nulový. Táto kombinácia začne dej pozvoľne posúvať do sračiek až sa v nich začne topiť a k záveru sa dej úplne rozpadne. Máme tu tri krát na chlp rovnaké deux ex machina, ktoré nakoniec skončí aj tak očakávane a prepálene. Zmysel to nemá, atmosféru to stratí v prvej 15násť minútovke a potom už trpíte s ansámblom až do konca, ale nie preto, že Vám na nich záleží, ale preto, že ste si sľúbili to dopozerať a viete, že je to paskvil. Mizéria. Tie dve hviezdy sú až moc.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Lobotomická jazda v pravom slova zmysle. Bohužiaľ je to tak strašne nablblé, že na viac hviezd tomu chýba nadhľad. Keby namiesto kecov o tom, kto sme a kým sme a jak família je nadovšetko, pridali poriadne béčkové hlášky, spravili by lepšie. Takto je akcia síce bombastická ale dialógy boľavé. Potitulkový prísľub záporáka je ale lákavý. On, jehož meno nepoviem, si to tam jednou vetou povodil viac ako Shaw v celom filme. Jemu verím, že 7mičku poriadne potočí.

Kouzelníci (2013)

No je to aušus, nebudeme si klamať. Na to aké herecké zázemie sa tu zišlo z toho moc nevytrieskali. No za vŕtačku a cameo Davida dám aj tretiu hviezdu, ale trasie sa ako osika. Pritlačiť na vtipnú notu a mohlo byť podstatne lepšie.

Mocný vládce Oz (2013)

Mile rád to začnem porovnávať s Burtnovou Alenkou, ktorá ma nebavila ani trochu. Spokojne som sa zabával celé dve hodiny, Mila je sexy aj v zelenom, ale na na prvú scénu v kožených obťahovačkách nemá z hola nič. Tam kde Alenka bola farebný grc, tu mi ta omalovánka sadla. Asi aj pre to, že dej a réžia držia film nad líniou kde Alenka spadla hneď. Rozumej LSD rauš. Záverečné rozdávanie darčekov je síce pekelné, ale šľak to traf, odpustím im to.

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Myslím, že ešte nie som tak veľký cynik, aby som nedokázal oceniť dobrý romantický film, no toto ma teda nenadchlo. Nejaký zastrelený buddy, o ktorom viac nehovoríme, týpek s jasným problémom hneď od začiatku a s rozuzlením, ktoré sa dá čakať a hlavne nijak neuzavrie príbeh nejakou tou pointou. Proste hromada tragických informácií, z ktorých máme outsidera, ktorý sa lavískuje s hermionou,ale nemajú gule na to, niečo si začať. Ostáva nám ho len ľutovať a to celých 103 minút. Nebavilo ma to.

Jen Bůh odpouští (2013)

Refn, to je ten človek, ktorému sa sem tam zadarí a sem tam nie. Ja tie jeho artové škváry nezatracujem, ale čumeť pol stopáže na Ryanov ustaraný kukuč jak sedí na pohovke, siahodlho driftuje červenou chodbou thajského bordelu alebo len tak zevluje v rožku, ma teda neberie. Keď sme art, tak nulový dej a wtf scény sú štandard, no tu mi bolo až trápne sledovať tú agóniu umeleckej estetiky a neostávalo mi nič len sa rezignovane smiať vlastnej nerozvážnosti a tu a tam skontrolovať, čo nové na internetoch, kým kamera tri krát pozvoľne obkrúži scénu. Uznanlivo ale pokyvujem hlavou, že aziat s katánou v prdéli (kde inde by ju mohol mať zašitú?) sa s tým nemazlí a tak majú krvavé vsuvky šmrnc. O nejaké hlbšie sondovanie do Refnovej inotaje sa ani pokúšať nebudem, náhodou by som s mojím intelektom prišiel na šokujúci záver, že tam žiadna nie je.

Riddick (2013)

Shakespeara tu nikto nečaká, ale powerslide cez močiar so šteňaťom v náručí je teda chlapácke asi ako to jeho mrzuté bručanie, keď mu nechce dať golfovú loptičku. Fakt, že po pol hodine extrémne nudného zbrojenia na močiarnu príšeru to proste len presviští, iba potvrdzuje lobotómiu scenáristu. Ale šľak to traf, nablblé to môže byť na kvadrát, hlavne nech to má napumpovanú akciu a ultra drsné hemzy. A ono to po hodine príde, pištoľníci sú postupne porcovaný a nejaké to zenové múdro padne, ale po nejakých 15tich minútach to v najlepšom utnú, aby sme videli závod, ktorým by dnes pohrdol aj Flash Gordon a grand finále, o ktorom mi je trápne hovoriť. Dvakrát spokojný nie som.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Benedict Cumberbatch si tento nový star trek vodí ako kráľ oproti tým šupákom, ktorým dominuje Chris Pine aj s jeho obočím. A možno je to dobre, lebo vďaka nemu je tu postava, ktorá zamáva preferenciami a vtiahne diváka. Mám pocit, že druhá časť reštartu sa podarila podstatne lepšie ako prvá. Stále síce pôsobí ako rozprávka pre školákov, ale podstatne menej ako prvý blockbuster. Dve hodiny odsýpali ako po masle, Khan to potiahol herecky a akcia je fajnová. Som spokojný.

Nevědomí (2013)

Fasádu tomu nahodili precízne to sa musí nechať. Celkom to odsýpa, ale nie je toho moc, čo by vyložene nadchlo, obzvlášť keď tomu nasadili taký slabý koniec. Cruise si to vodí statočne a dá sa povedať, že je na to sám. Zbytok postáv sa moc na plátne neukazuje a ak aj hej, tak idú veľmi rýchlo dole, aby sa uvoľnilo miesto nejakému CGI. To ale nič nemení na tom, že projekcia určite nemrzí, silné tri.