Lítám v tom (2009)

Jsem rád, že hned na poprvé jsem od pana Reitmana dostal přesně to, co jsem očekával a požadoval. Velmi odpočinkový filmeček s příjemnou atmosférou a hláškujícím Clooneym. Škoda že film je zcela naivně rozdělen na dvě poloviny. Ta první je nesmírně cool a upřímně řečeno - šla by klidně natáhnout na celý film, protože Clooney, coby vyhazovač je zkrátka vtipný a tečka. Na druhou stranu rozbrečený Cooney pod sukní skvěle hrající Very Farmingy mi už ani nebavil, ani nedojímal. Dostal jsem, co jsem chtěl a jednou mě dokonce dějová linka překvapila. Takže... zatím dávám 4.

Muž bez minulosti (2002)

Škoda že film, který je po všech stránkách obrazově vybroušený, ale přesto není schopen si udržet stejnou tvář po celou délku. Možná že si za to můžu sám, protože Kaurismäkiho styl nehereckých filmů mi v zásadě nesedí, ale já sám jsem zaznamenal několik hlušších míst. Na druhou stranu, například scéna hudebních vystoupení je drásající. Mám smíšené pocity - uvidíme po příštím zhlédnutí.

District 9 (2009)

Musím se přiznat, že District 9 splnil má očekávání i obavy. Neill Blomkamp svůj film rozehrál skvěle. První úvodní rozhovory a celá "televizní reportáž" z místa střetu dvou civilizací je až temně autenticky realistická. A nejen že nás zcela přirozeně a klidně posadí do děje, ještě nám podá předkrm a řekne dobrou chuť. Předkrm chutná pořád dobře, ale zrovna, když očekáváme vyvrcholení hlavního chodu, ucítíme, že přece jen se mladému umělci třásla ruka nad hrncem. Něčeho je moc, něčeho málo a tak trošku nám to začíná smrďet něčím úplně jiným a to (ne nutně špatným) akčním sci-fi. Posledních dvacet minut je naštěstí znovu dokumentárních a znovu skvěle mystifikujících. I když mám trochu trpko v puse - Neil má talent.

Karamazovi (2008)

Ach jaká je to krása, když člověk vidí český film - tedy dobrý český film. Hruď se mi dme pýchou a jsem dojat, že tak kvalitní umělecké dílo vyprodukoval Čech. Nejsem nadšeným divadelním divákem a tedy i kus zvaný Karamazovi unikl mému oku, ale přesto jsem si jeho zkrácenou filmovou verzi náležitě vychutnal. Čekal jsem sice, že sám pan Zelenka nám nabídne přece jen trochu více, než-li jen velmi kvalitně natočenou divadelní hru. Ale i tak - volám, snad ne naposled - konečně film!

Vše o mé matce (1999)

Zachytit natolik složité (možná až příliš) životní situace, vztahy a příběhy je nesmírně těžké. Tedy zachytit je takhle. Tak uvěřitelně, smyslně, krásně i dojemně. Lehké Almodovarovo umění není náročné a přesto je nesmírně milé a uklidňující. Postavy dovádějí a příběh vzkvétá. Nejen skvělé drama ale i komedie. Brilantně zkombinováno. Žánry se doplňují, střídají a prolínají, aniž by se krátily, degradovali či pohoršovaly. Krása.

Strážci - Watchmen (2009)

Na filmové zpracování Strážců jsem si počkal trochu déle. Považoval jsem za vhodnější se napřed pustit do komiksového originálu a až poté zhlédnul Snydrovo převyprávěné dílko. A udělal jsem dobře. Komiks, který mě zcela uchvátil svými charaktery postav a dějovou linkou, je totiž zkrátka svůj. Nemusí podléhat nátlaku producentů a svůj příběh si může vykládat, jak dlouho se mu zachce. Na druhou stranu, nikde není psáno, že by filmové zpracování mělo doslova kopírovat komiks (podobně jako tomu bylo u Millerovo Sin City). Zack Snyder zkrátka celý příběh vzal a zpracoval tak, aby se neznalí filmoví diváci nažrali a komiks zůstal celý (skoro). S výjimkou Ozymandiase jsou všechny hlavní postavy ztvárněny fantasticky a místy lehká, místy téměř zásadní dějová odbočka či objížďka se dá přetrpět, nehledě na to, že ten, kdo nečetl komiks, si ničeho ani nevšimne. Velké plus ale musím Zackovi přidat za geniálně sestříhané akční sekvence a hlavně za hudební doprovod, kdy s brilantním citem zařadil světové hity (výjimku tvoří první píseň u titulek). Škoda jen že kvůli filmové stopáži musely být (zcela logicky) vynechány některé méně důležité postavy a příběhy z originální knížky.

Hranice ovládání (2009)

Upřímně řečeno netuším, zda-li si z nás Jarmush vystřelil a nebo to myslel vážně. Opravdu specifické dílko, které se rozhodně nemůže líbit každému a nebýt od pana Jarmushe hádal bych jeho hodnocení někde u 40%. Film si pravděpodobně může užít jen ten, komu nebude vadit, že pro tentokrát nám velký mistr ke skvělé atmosféře a charakterům nenapsal i příběh. Skutečně - nic se nestane. A když už by se něco dít mohlo, Jim to jednoduše vystřihne. Já jsem si ale čas strávený s partou podivínů okolo papírky pojídajícího Isaacha De Bankolé užil.

Tři přání (1958)

Novodobá pohádka o tom, co je štěstí, jak ho hledat a jak s ním nakládat. Navíc se skvělým hereckým obsazením. Nejen hezká pohádka, ale i příjemná komedie a satira. Navíc se skvělým (ne)koncem.

Doodlebug (1997)

Každý režisér byl jako mladý umělcem.

Po přečtení spalte (2008)

Burn after reading, aneb jak by mohl náš život vypadat, kdybychom se chovali jako idioti. A upřímně řečeno byla by to docela sranda. Tohle sice není sranda pro všechny, ale já jsem se krásně a nenáročně bavil. Nejlepší jsou jednoznačně skvěle napsané postavy, velmi dlouho jsem vybíral svou nejoblíbenjěí a rozhodl jsem pro šéfa CIA, který se svým poslíček tvoří zároveň i poslední scénku filmu z úsředí CIA. A myslím, že právě ta je dokonalým zástupcem pro celý film - "Jesus fucking Christ"