Přežít Vánoce (2004)

V tento predvianočný čas budem svojim hodnotením veeeľmi štedrý, pretože tento film sa dá rovnako ľahko "sundat". Výkon Bena Afflecka je otrasný, prehrávajúci až hrôza a keď spustil tú svoju afektovanú fistulu, tak som mal chuť hodiť niečo do obrazovky. Aj keď je príbeh poriadne pritiahnutý za (vianočné) gule, s trochou nadsádzky sa dá akceptovať, no musíte mať totálne vypnutý mozog a všetko ostatné:). Veľmi slabé ***

Nájemní zabijáci (2011)

Na kategóriu "akčný film s kedysi slávnou akčnou hviezdou" to vôbec nie je zlé. Pri silných a drásavých emocionálnych scénach s korytnačkou a pri precítenej hre na husle som mal slzy na krajíčku. Oceňujem aj vycibrenú estetiku pri nádhernom kamerovom filtry "močovej" farby - potecha pre oči. Neokukaná rumunská metropola láka svojim vizuálom a všetko do seba krásne zapadá. Nostalgické a zhovievavé ***.

Písně z druhého patra (2000)

2,5*/5 ... Prvá polovica (alebo tretina?) parádne absurdná, bavil som sa, aj keď som nechápal O ČOM?. V tej druhej dochádza k "únave materiálu" a celá tá absurdita zrazu pôsobí ako obrana pred neschopnosťou a nemohúcnosťou tvorcov. Ak tam aj mal byť hlbší zmysel, tak som nemal chuť hľadať ho. Kameramanom bol v tomto prípade asi len statív...

Melancholie (2011)

Prázdnota medzi nami, my sami v prázdnote...Po Antikristovi nastáva 2011: Vesmírno-duševná Odysea v dvoch dejstvách s tým najnevyhnutnejším, najdesivejším a zároveň najomamnejším "vykúpením". Trier opäť zimomriavkový...

Trust (2010)

Ako by asi film vyzeral pod taktovkou lepšieho scenáristu a zručného režiséra? Takto je výsledok rozpačitý, neistý, nevyrovnaný a potenciál nevyužitý...Ale každopadádne, vďaka za ten silný "posledný dojem" (scéna už pri prebiehajúcich titulkoch)...

Vlasy (1979)

K Formanovi pociťujem rešpekt, ale Hair je v mojich očiach "len" o niečo lepší ako Taking Off, teda motá sa to okolo priemeru.. Celkovo ma éra prešťastných hipíkov neberie a napriek nespornej kreativite a opätovnej potrebe zakomponovať do deja pocit "neslobody" (tak blízky Formanovým pocitom súvisiacich s emigráciou), by som si vystačil s pár jednotlivými silnými scénami radšej ako s celkom.

Dealer II (2004)

4,5*/5...Pre mňa o niečo lepšie ako výborná jednotka a dôvod je jasný - väčší priestor pre geniálneho Madsa Mikkelsena. Dvojka síce je pomalšia ako jednotka, ale Refn je tu oveľa rafinovanejší a cez zdanlivú menšiu akčnosť kladie dôraz na charakternosť (resp. bezcharakternosť) postáv a robí to dokonale. Pri tom zachováva to, čo bolo silnou zbraňou aj u prvého dielu - autenticita (postáv aj príbehu). Pár scén je priam vychytávkových, pričom za zdanlivou coolovosťou sa skrýva aj psychológia, a Refn s ňou vie narábať bravúrne aj za pomoci minimalistických prostriedkov... Už chápem, prečo po režisérovi siahol "halyvúd", snáď to chlapa nepokazí, bola by ho škoda... našťastie Drive naznačuje, že má stále svoj ksicht:)

Síla odvahy (2008)

Budem zhovievavý, hoci nejskôr treba prijať pravidlá hry, pretože (v PC hrovej terminológii) je Les Femmes de l´ommre viac arkádou ako simuláciou. Vychádza síce z reálnych postáv a skutočností, ale niekedy sú ženičky viac Johnom Rambom ako "klasickými odbojárkami". Každopádne postavy a príbeh je dostatočne silný na to, aby udržal moju pozornosť počas každej minúty.

V cizí kůži (2011)

Ako tak u drvivej väčšiny novodobých amerických komédií býva "dobrým" zvykom strieda sa tu kopec tých najväčších klišé, fekálneho humoru, do toho parádne komediálne záblesky pri ktorých sa fakt bavím a ktoré sú následne vystriedané nejakou nevtipnou zhovadilosťou atď. Povedzme, že ako reset film na večer po ťažkom pracovnom dni je to OK. Slabé ***.

Zrození Planety opic (2011)

Ako píše pán Wormboy, "na letný blockbuster nevídane inteligentné a naplňujúce". V rámci žánru, škatuliek a popcornových mantinelov je to ozaj skvelé a vďaka za každý takýto príspevok.