Dokonalé dny (2023)

Minimalistická poetika o každodenních radostech, držení se rutin s melancholickým nádechem a kontrasty/stíny. Úvod je tichý, skoro dokumentární pohled na život bez komentáře, až s přibývajícími interakcemi se poodhaluje osobnější vhled do dění. Hudba trefně napovídá o rozpoložení málomluvného hrdiny. Někomu to bude připadat mdlé, dokonce úmorné. Užil jsem si to, milý a emocionální 8 z 10, 4*. P.S. Po hlavních titulcích vás čeká vzkaz.

Kaskadér (2024)

“Nihilismus je sexy slaninka?” Jasně, zápletka je správně laciná a dělá medvědí službu tomu všemu dění okolo. A to okolo je skvělý. Romantika s komedií funguje výborně. Nevzpomínám si, kdy bych si takhle výraznou fungující chemii mezi hlavními postavami užíval a fandil jim jak culící se školačka. Krasinski mi tohle bude muset odpustit, ale tohle duo chci znovu. U akce je znát, že natáčení muselo být zábavou, stejně jako film samotný. Jo a díky za vztyčený prostředníček akademii za chybějící kategorii pro kaskadéry. Podařený odlehčený feel-good. 8/10, 4*.

Občanská válka (2024)

A24 Road movie s terénními žurnalisty přejíždějící  od jednoho hrůzného výjevu k druhému, aby mu svou perspektivou z hledáčku dodali pointu snímkem. Postavy neznáme jinak než jen jako nezaujaté účastníky tripu do ohniska s jejich přístupem k profesi, nic víc. Stejně je na tom konflikt, musíte si vystačit s tím, že je. Dostává se nám pár drobků s náznaky bez příčiny. V podstatě je to hezky vizuálně podané svědectví o americké rozpolcené redneck mentalitě v občanské válce za doprovodu skvělého soundtracku a dobrého ozvučení zbraní. Klasicky podaný příběh s okolnostmi a diváku blíže představenými hrdiny tedy nečekejte. Přesto je to Garlandův divácky z nejvděčnějších filmů. Šel bych více na dřeň s brutálními výjevy, ani politických komentářů z autorádia bych se nebál. Jo a Pabla Escobara chci vidět častěji. V pohodě 7/10, 4*.

Šógun (2024) (seriál)

Overhyped, tak by se to dalo shrnout. Předloha je stejně fikce a průměrnej japanalog spáchá příborákem seppuku. Tohle je pro masy odběratelů. Kostýmy a výprava jsou fajn, děj a jeho možné cesty do první poloviny série slibné. Spousta zajímavých možných témat, třeba jak jinak, než střet západního a východního světa pod vlivem náboženství, různých kultur a intrik. I ta romantická linka vypadala  nadějně. Technické zpracování mi nesedlo. “Ne, raději knihu” je na pováženou vzhledem ke konkurenceschopnosti s kanadskými Zlatými stránkami, ale stejně bych raději doporučil knihu. 6/10, 3*

Bastard (2023)

Evropské klima Madsovi svědčí (Hannibal je výjimkou potvrzující pravidlo). Jeho minimalisticky podaný Ludvig táhne surové historické drama o zarputilosti a bramborách. Sebedestruktivní měření si pinďourů je narušeno romantickou linkou, která je jak z červené knihovny. Což je vlastně škoda, protože vidět dopady ega a přesvědčení na sobě a svém okolí filmu slušelo. S Rimsym souhlasím o snaze balancovat, s Verbalem zas o tom, že konec měl být jiný. 8/10, 4*.

Fallout (2024) (seriál)

Fallout to jako produkt dělá skvěle. Odběratelé Prime a diváci si zkrátí vyčkávání na další sezónu The Boys, kteří jedou na podobné vlně. Fanoušci se budou chtít vrátit ke svému oblíbenému hernímu dílu, ať vás seriál naštve nebo nadchne, chuť tu pravděpodobně bude. Bethesda si to zařadí pod kánon a rozšíří tak působnost. A zbytek? Poměrně aktuální téma odlehčené bizarním humorem, výrazný a osobitý retrofuturismus a jinak slušně vypadající “western” (na poměry a charakter typu seriálu první sezóny), o kterém se píše a mluví, takže běžný divák, který nepatří do předešlých skupin to zvládne bez bolesti. Já se řadím především mezi fanoušky prvních dvou herních dílů od Interplay, které přece jenom byly temnější s přiznanou Mad Max inspirací. I přesto jsem si to v pohodě užil a obecně se dá říct, že herním adaptacím se poslední dobu daří (alespoň těm animovaným). Výtky se najdou, ale raději si užijte výrazně stylizovaný post-apo s westernovým Gogginsem a panenenkou Purnell. Mezi nepřeberným množstvím seriálů nezle než v klidu doporučit. 8/10, 4*.

Chudáčci (2023)

Emancipační proces pojat velice stereotypně, jasné nevybočující archetypy postav, přebytek explicitních scén, které myšlenku předají i bez nich, ale chápu, má to smysl a záměr. K závěru trochu ztrácí tempo, ale sakra… já si to užil, nadmíru. Shrnuto podtrženo, špetka škody doslovnosti, kdy všechny myšlenky jsou řečeny a vyzobrazeny, film jde divákům naproti s podnosem (oproti Zabití posvátného jelena nebo Humrem), ale o to víc se můžete kochat krásným audiovizuálem a hereckým koncertem Emmy. Sekundující nabubřelý bručoun a zhrzenec Mark parádní. Williem si elegantně drží vysoký standard. 9/10, 5*.

Duna: Část druhá (2024)

Dopředu přiznávám slabost k předloze. O to víc jsem se nového a dalšího zpracování druhé části bál. S velikými očekáváními jsem po první projekci byl zklamaný. I přes značné zjednodušení oproti předloze je zde spousta motivů, odkazů a symbolik, že se divák snadno přehltí. Přesto je to macatej, plnohodnotnej sci-fi blockbuster, kterej je tak trochu jinačí. Po druhé projekci naprostá spokojenost. Audiovizuálně a bezkonkurenčně zpracovaný Herbertův magnus opus. Líbila se vám první část? Bude se líbit i druhá. Co bylo slíbeno, to je dodáno. Opět se nedá zbavit šimrání, že další/třetí část je k úplnosti potřeba. 9/10, 5*.

Opičí muž (2024)

Klasická revenge story orámována mysticismem a náboženskými motivy v “atraktivním” neokoukaném prostředí se snahou o kulturní šok. Vizuální stránka a kontrastní vyzobrazení indické metropole podtržené špinavostí je fajn. Patel má nakoukáno, inspirace je jasná a sám to s úšklebkem přiznává. Akční scény jsou “tělesný”, hektický a méně přehledný. Za tuhle autorskou potem a krví oddřenou prvotinu jsem rád, v rámci žánru v pohodě. Opatrných 7/10, u hvězdiček jsem přísnější 3*

Krotitelé duchů: Říše ledu (2024)

Povedený restart se zazdí minulostí a vzdává se vlastní tváře, aby se vrátila stará garda, nostalgické choutky byly navíc. Je to plochý a přímočarý, umím si představit, že jako rodinný film s dětmi to je v pohodě. Největší pozitivum filmu je, že nenadchne a ani neurazí. Slabší průměr 4/10, 2*.