Hvězdná brána: Archa pravdy (2008)

Protože tým SG1 patří mezi mé televizní favority, za normálních okolností bych bez váhání dala pět. Jenže přestože Cam se snaží, nikdy z něj Jack nebude. I když je mladší, chybí mu generálovo charisma a s tím moc nenaděláte ani dobře rozbitým obličejem s roztomilým kukučem. A taky jsem udělala tu hroznou hloupost, že jsem si film pustila v české verzi. To by fandové nikdy, nikdy, fakt nikdy udělat neměli. Dokonce by snad měla existovat nějaká nálepka, která by varovala, že český dabing může ohrozit... no, minimálně večerní zážitek. Koho napadlo změnit dabéry a překlad? Kdyby mi to u filmu, který (do)řeší náboženský fanatismus posledních dvou sérií seriálu, nepřipadalo absurdní a paradoxní, asi bych nahlas klela:)

Let's Dance 2 (2008)

Choreografie fajn, herci a příběh průměrní, nevybočující ze standardu tanečních filmů, ale nechápu, co měl znamenat ten hudební podkres u závěrečné "líbací" scény. Film o street dance a na konci hollywoodský popík?!

Máj (2008)

Milujete Máchův Máj? Tak si tohle raději ani nepouštějte. Ano, Máj má stovky různých interpretací, v tom je jedno z jeho kouzel, která ani největší literární vědci nedokázali odhalit nebo vysvětlit. Ano, jeho postavy můžeme vnímat různě. Ano, můžeme se dohadovat dokonce i o emocích, které má vzbuzovat (a dodnes vzbuzuje). PROČ si ale F. A. Brabec musel zvolit tak náročnou látku a tak strašně moc ji zničit? Vypadá to, jako by Máj rozlámal na stovky kousků, ty největší vybral a pomíchal. Jarmila jako coura, která je ochotna spát se starcem pro příslib zajištěné budoucnosti a kterou v tom podporuje coby kuplířka jeji matka; mlynář jako spravedlivě rozhořčený otec, který syna vyhnal kvůli jeho "profesní" neschopnosti; nezapamatovatelný Vilém, který má být podle otce potrestán hlavně za to, že zničil majetek (scéna v kostele, kdy mlynář žádá spravedlnost nastolenou vojáky poté, co mu Vilémova banda vydrancovala mlýn). Vždyť to jsou přece témata realismu, zatímco Máj je vrcholným dílem romantismu!!! Takže ty dvě hvězdičky jsou jen a jen za Jana Třísku.

Sex Drive (2008)

Ujeté, ale většinou koukatelné, což se nedá říct o každém filmu daného žánru.

Určitě, možná (2008)

Označení "romantická komedie" v tomto případě není pejorativním hodnocením. Příběh nestaví na primitivní zápletce, zpracování má nápad, herci jsou sympatičtí a snímek celkově příjemný.

Hudbu složil, slova napsal (2007)

Co chtít od romantické komedie víc? Ano, závěr je příliš rychlý, zoufale snadno čitelný, ale... ale ten úvodní klip a některé hlášky si čtyři hvězdičky vážně, vážně zaslouží.

Občan Havel (2007)

Největší tragédie, komedie i tragikomedie píše historie. Škoda jen, že se výborný dokument v tisku špiní v souvislosti s blížící se volbou prezidenta.

Tisíc a jedna noc (2006) (seriál)

Po prvním díle bych děj shrnula asi tak, že dva latentní homosexuálové se procházejí luxusním prostředím, jež se mění, a neustále spolu probírají, jak jsou ženské hrozné, vypočítavé a únavné potvory. Pochopitelně jejich slova podpoří naprosto "neočekávaný" pokus povětrné blondýnky (evropského vzhledu a pochybných morálních kvalit, jak jinak) sbalit šéfa, tedy absolutního nepřítele dívek a žen. Náhle do děje vstupuje jedna popelka, která potřebuje peníze na léčbu vážně nemocného syna, a tak přistoupí na nemravný návrh hlavního odpůrce žen. Ta jedna hvězda je za to, že telenovela by mohla skvěle fungovat jako výchovný prostředek pro dívky, které by se ráda vdaly za bohatého šejka. Je moc "pěkné", jak se v tomto světě přepychu k ženě chovají jako k majetku, musí prostě poslouchat. Někdy chápu i ty feministky... Na druhou stranu na to stačil jeden film, Bez dcerky neodejdu, a není třeba roztahaných 180 dílů. TV Nova se pro příštích několik měsíců stává tímto definitivně nekoukatelnou. Jak může česká televize dávat něco tak neslučitelného s evropským kulturním a hodnotovým základem v hlavním vysílacím čase?!

Pýcha a předsudek (2005)

Ráda bych dala ještě o hvězdičku víc, ale do literární předlohy tomu něco chybí. Něco, co Jane Austen uměla - dokonale vystihnout charakteristiku postavy i příčiny jejího jednání. Ve filmu jsem si občas říkala "A proč to dělá?", v knize však všechno mělo svoji příčinu a svůj důsledek. Nicméně, mohlo to dopadnout mnohem, mnohem hůře a pan Darcy byl bravurní.

Ulice (2005) (seriál)

Dvě hvězdy - Maciuchová a Hrušínský, díky nimž se Ulice vyšvihla nad totální hrůzy, které teď na Nově a Primě běží. Leden 2009: Zvedám na tři a vedou mě k tomu dva důvody. Jednak moji oblíbenci dostali mnohem víc prostoru a jednak mě zvedají ze židle ti, kteří dávají odpad jen proto, aby nevybočovali z řady. Viděli jste alespoň jeden díl?