Misericordia

LinkedIn: Misericordia

<< předchozí 1 2
    • 25.7.2020  16:09
    Kluk na kole (2011)

Tento film možno interpretovať použitím kľúčových slov Levinasovej filozofie: Senzibilita. Ľahostajnosť. Blízkosť. Odpoveď. Traumatizmus. Zraniteľnosť. Násilie. Ženskosť. Domov. Nezabiješ. Budúcnosť.

• 4.1.2020  21:17

Ďakujem za osobné svedectvo priateľov o výnimočnom priateľovi, otcovi, politikovi, Človeku. Aj na Slovensku máme na koho nadviazať! +Film nadväzuje na rovnomennú knihu: Ján Langoš. Strážca pamäti. (https://www.databazeknih.cz/knihy/jan-langos-strazca-pamati-323590) Dokument zasa nájdete na: https://www.ceskatelevize.cz/porady/11819914716-strazce-pameti-jan-langos/

• 18.8.2019  17:37
    Shtisel (TV seriál) (2013)

Pekný a miestami milý, no aj trochu naivný pokus o ukázanie života tzv. ultra-ortodoxných židov pre nežidovského diváka. No neubránim sa dojmu naťahovanej telenovely. Medzi opakujúcimi sa výlevmi nezrelých dospelákov mi chýbalo to podstatné, múdrosť judaizmu a dospelosť ľudu Písma.

• 4.3.2018  20:26

Príroda a tvory sú nádherné - s takými produkčnými možnosťami a rozpočtom od BBC si môžu dovoliť preletieť všetky kontinenty a natočiť úchvatné zábery. Na druhej strane, zostáva to len pri tom. Žiadny hlbší pohľad do života v prírode, len neustále nové zábery, dynamické dianie pre upútanie pozornosti diváka, tanečky medveďov. A ešte nastražená zdochlina pre vytvorenie efektých záberov orlov... Mali by si zobrať príklad od poctivej dokumentaristiky spod Tatier - viď trilógiu Život v oblakoch, Nesmrteľný les a Divoká rieka.

• 20.1.2018  23:30

Kontrast rajskej záhrady, ktorú človek dostal, aby ju zveľaďoval a pekla, ktoré je schopný človek druhému pripraviť... Jeden z vojakov vie kam patrí, a preto nenechá svojich bratov v smrti osamotených.

• 11.12.2017  09:22
    Cesta času (2016)

Keď čítam komentáre k tomuto filmu, tak sa pýtam ako si mohol Malick dovoliť natočiť film, ktorý nespĺňa predstavy a očakávania väčšiny divákov? Predsa natočiť vývoj zeme a života by zvládol každý stredoškolák... Vážení, to predsa nemal byť ani BBC dokument, ani „ekologický film", ani len úchvatný film, ktorý nám ponúkne 90 min. vizuálneho a snivého zážitku, hoci niečo z každého je v ňom do istej miery prítomné... Čo sa týka tých prestrihov, myslím si, že nás mali vyrušiť, aby sme zostali pri zemi a pocítili kontrast medzi ľudskou kultúrou a prírodou... Ako povedal A.A.Tarkovskij: "zůstavám sám sebou a neberu ohled na těch 80 procent diváků, kteří se neznámo proč domnívají, že jsme povinni je bavit."(Zpečatený čas,s.178) Ako hovorí názov, režisér nás skutočne prevádza vývojom vesmíru, zeme, života a človeka. Obraz stvorenia spoluvytvára geniálna klasická hudba. Avšak otázka života a otázka času sú a zostanú pre nás nejednoznačné, pretože aj náš pohľad je len pohľadom z nášho obmedzeného priestorového a časového horizontu. Aj výborné umelecké dielo nemožno jednoznačne a vyčerpávajúco interpretovať... Z kina som odchádzal o niečo vďačnejší za život, ktorý som dostal bez vlastného pričinenia. Za "matkou zemou" vidím Otca, resp. Matku. odporúčaný komentár: Lavran

• 1.9.2017  09:44
    Příchozí (2016)

Film ma oslovil viac ako prekombinovaný a podľa môjho názoru nelogický Inception. Vzbudzoval pozornosť a rozvíjal atmosféru ako staršie klasické sci-fi filmy. Nápad venovať sa téme komunikácie s mimozemšťanmi mi prišiel veľmi dobrý, hoci ladený na "americký spôsob" ... Snaha o inteligentnú a nečakanú pointu priniesla efektný a neobčajný záver... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Ak by sme sa na to pozreli z filosofického hľadiska. Film načrtol otázku vzťahu reči, času a konania. Tie skutočne spolu úzko súvisia, ale čas (v) našej reči nie je lineárny, ako ten počítaný čas ("čas na hodinách" - u nás zrejme prevládajúce ponímanie času), ktorý spomína aj hrdinka. Kde sa však u nej vzalo porozumenie celku času a jazyku? Bol to dar od mimozemšťanov spojený s pochopením kruhových obláčikov ako dokonalých "slov"? ... Problémom je však, že vlastnosťou reči iného je predsa to, že vopred nevieme, čo bude vyjadrovať, že nás môže prekvapiť. Slová sú znaky, môžu mať viac významov i niečo skrývať. Podstatné je však, že význam reči nenachádzam ani v sebe, ani ho nenájdem v nejakom dokonalom jazyku, ktorý by znamenal vlastne koniec reči. Domnievam sa, že filmová pointa implicitne predpokladá možnosť celkového porozumenia času a jazyka ako nejakého uzavretého cyklu, čo zase predpokladá schopnosť mimočasového nahliadnutia času vlastného života. Potom by to však už nemohol byť čas ľudský, nemohli by sme hovoriť o dejinách, ani o budúcnosti. Zmena času je tam paradoxne možná vďaka "videniu" času. Budúcnosť by bola vopred akoby predurčená a preto ju možno poznať a teda zmeniť. ... No mohol by človek znášať pohľad do budúcnosti a žiť ďalej? Nestratili by jeho rozhodnutia a skutky svoju ľudskú, t.j. otvorenú, slobodnú, riskantnú povahu? Čo by sa stalo s medziľudskou dôverou a komunikáciou, teda vzťahmi, (čo z časti naznačil aj film)? Mohli by sme skutočne začať rozvíjať vzťah s niekým, s kým by sme sa "mali" rozísť? Bol by to pre ľudstvo skutočne dar a my vďaka nemu lepší? Nie je skôr pre nás darom istá nevedomosť? Čo by sa stalo s ľudskou dôverou, ak by som "mal pravdu"? ... Aj keby sme to interpretovali ako obeť hrdinky, podobajúcej sa na obeť Bohočloveka, ktorý sa obetuje, aj keď vie, že nie pre všetkých, nezabúdajme, že Kristus nás nevykúpil poznaním zákonitostí sveta a jazyka. Lásku neprodukuje pravdivé poznanie, ale je to láska, ktorá nás učí porozumieť prečo to bez dôvery nejde a prečo budúcnosť nie je vopred napísaná.

• 9.7.2017  19:41

Ok, vypočuli sme si pseudofilosofické reči o zlom kapitalistickom systéme a pseudonáboženské reči o "hippies-budhizme" a zlom kresťanstve. (A ten popol v mise bol skutočne "mimo mísu".)... Film má však niečím oslovil, myslím, že je o niečom inom. Na jednej strane o otcovstve, o nejednoduchom vzťahu otca a detí, síce divného, no aspoň človeka úprimného, ktorý synov a dcéry učí, spoločne s nimi tvorí čas, pracuje, smeje sa i plače. Poznáte dnes viacero takých otcov? Na druhej rovine je to film o strete "alternatívneho" spôsobu života a výchovy a toho "normálneho", ktorých napätie ukáže, že oba sú neživotné, ak zostanú uzavreté a považujú sa za jediné správne. Film mi znovu položil otázky ako budeš vychovávať deti v dnešnom svete? Položil otázku ako zladiť jednak túžbu nestotožniť sa úplne s týmto často "virtuálnym svetom" a žiť "prirodzenejšie" v dobrom slova zmysle, a jednak presvedčenie, že vzdor a alternatívny "utopický svet" nie je reálnym riešením, že táto naša spoločnosť nie je tak hrozná, že by sa v nej spolu nedalo žiť... Viggo bol výborný a jeho deti sympatické.

• 4.6.2017  20:11

Rozporuplný film. Po prvom pozretí ma zaujala snaha o dramatizáciu a vykreslenie súdneho procesu. Vravel som si konečne lepší film na tému. No s odstupom času si uvedomujem, že je to len ďalší "exorcistický film", ktorý zarába na (zvlášť pre mladých) lákavej téme. Primieša démonické zábery, nejaké to napätie... A na záver prinesie na prvý pohľad hlbokú, avšak v skutočnosti celkom scestnú myšlienku, že vydržať posadnutie má byť prostriedkom milostí pre druhých.... Ešte si pamätám, ako mi niektoré citlivejšie (vtedy násťročné) kamarátky povedali, že im film priniesol neprirodzený strach a potrebu zaspať so svietiacou lampou.

• 20.1.2017  10:49

Otcovstvo, bratstvo, priateľstvo, odvaha, obeta, mužnosť a úcta k ženskosti. Muži, ktorí sa rozhodnú pre jednu ženu a ženy, ktoré sa neboja byť ženskými a odpovedať áno, alebo nie. Pozvanie k životnému dobrodružstvu... Ďakujem.

• 15.12.2016  15:30

Slabšie herecké prejavy, slabšia kvalita filmu, atď.... Ale za slušné vykreslenie dôvodov prečo treba bojovať o manželstvo s človekom, ktorému som dal slovo a toho, že nechať si pomôcť nie je prejavom slabosti, tvorcom ďakujem.

• 15.11.2016  11:53
    Počátek (2010)

Domnievam sa, že ide o nadhodnotený pseudopsychologický a pseudofilozofický film. Pútavý a prepracovaný, no zároveň aj plný nelogickosti... Na jednej strane poukazuje na následky prepadnutia virtuálnej "realite", dnes tak častej formy úniku zo sveta. Zaujímavé je ako sa tam rozplynie ilúzia o možnosti "budovania vzťahu". Na druhej strane sa mi zdá, že vo film ospravedlňuje manipuláciu ľudí, akoby platilo, že účel svätí prostriedky... Predstava, že ľudská myseľ tvorí lepšie svety a sny je úsmevná, hoci je v nej istá správna intencia (podieľa sa na vnímaní sveta). Zároveň ju považujem za nebezpečnú, pretože, na rozdiel od filmu, kde majú aktéri pod kontrolou všetky úrovne snov, v našom svete a dejinách mnohí chceli a chcú mať pod kontrolou nás. A nezriedka sa im dobrovoľne vydávame a vzdávame sa slobody myslenia. Nevychádzam teraz z konšpiračných teórií, ale jednoducho mám na mysli moc nad inými v rôznych oblastiach života, ktorá vďaka novej technike a poznatkom dostáva nové možnosti a rozmery. Napríklad aj samotný fim má silu meniť myšlienky, predstavy, a teda aj naše sny.

• 15.11.2016  10:44

Írska hudba a krajina mi pripomenula môj čas strávený na tomto ostrove. Samotný film vo mne zanechal veľmi zmiešané pocity a dojmy. Silnejšie scény prežívanej bolesti striedajú tie trápnejšie, manželskú vernosť pubertiacka pobláznenosť, humor detinskosť, úctu nemiestnosť, chápajúce priateľstvo odporúčania "užívať si", nádej beznádej. Neviem, čo si mám myslieť a odniesť. Život človeka a obzvlášť láska medzi mužom a ženom sú naozaj dvojznačné a protikladné, tu mi to však prišlo také prvoplánové, "buďme originálny a zábavný" a vzťahy, o ktoré šlo, zostali zobrazené pomerne plytko, v duchu hesla "bozkávaním spoznáš človeka" ... Domnievam sa, že trošku poctivejšie, hoci stále tak "americky" vystihol rovnakú tému film Správa vo fľaši. A neporovnateľne čistejšie Krajina tieňov ... Na rozdiel od jej matky verím, že to smrťou nekončí, že sa ešte stretneme.

• 15.10.2016  22:14
    Otec a syn (2003)

Je mi ľúto, keď tu čítam niektoré príspevky, ktorých autori skrze svoje predstavy vidia sexuálnu žiadostivosť aj tam, kde je čistá láska medzi synom a otcom...No zároveň chápem, že ju máloktorí dnešný muž zažil. I to, že sa dnes už aj na blízke priateľstvo dvoch mužov pozerá podozrievavo, niečo o nás svedčí. ...Úvodný vzájomný "boj" a následné privinutie si syna priamo zobrazujú lásku medzi otcom a synom, ktorý mu dôveruje, môže sa k nemu priblížiť a vyjadriť lásku dotykom i slovom a náchádza v ňom bezpečné prijatie... Scéna, keď pred sebou stoja tvárou v tvárou znázorňuje, že syn si uvedomuje, že je iný, jedinečný, hoci je synom svojho otca, ktorý ho splodil a otec je v ňom istým spôsobom prítomný... Kladiem si otázku, čo znamenajú synove slová, že "otec necháva syna ukrižovať"? Ukrižovanie je moment, kedy Ježiš zažíva úplné opustenie Boha Otca. Zomiera. No poslednými slovami sa predsa odovzdáva do rúk otca a vracia sa za ním. Aj otec sa musí vzdať syna a syn otca, vykročiť na vlastnú cestu, no s vedomím, že sa môže vrátiť... Syn, ktorý dostal otca, ktorý ho miluje, sa stretáva s iným mladým mužom, ktorý svojho otca hľadá . Syn mu hovorí, že nesmie mať strach. Syn strach nemá, pretože mu otec verí a je pri ňom... Vzájomná telesná blízkosť, meranie si síl a hry sú spôsoby komunikácie medzi otcom a synom. // Film je o vďačnosti syna za prítomnosť otca, o hľadaní chýbajúcej lásky otca u synov, ktorí ho stratili či nemali, o porozumení, že nemožno vyjsť z domu a naplno prilipnúť k žene, kým mi otec nepovedal, že som mužom, ktorý to v živote sám zvládne, a zároveň o otcovom vzdaní sa syna.// Film mi pomohlo lepšie porozumieť Jánovo evanjelium a hlavné dielo E. Lévinasa, ktorý napísal, že "Lásku vôbec treba chápať na základe otcovskej lásky."(Totalita a nekonečno, s.250)

• 9.10.2016  19:03

Vzťah je riskantný. Druhý ma pozýva prekonať svoj strach.

• 1.6.2016  18:21

"Zákony člověka sice omezují, ale umožňují mu, aby byl v rámci jimi stanovených hranic svobodný ve větší míře, než kdyby žil ve stavu libovůle bez norem."(W. Weischedel: kniha Skeptická Etika, s. 106). 70%

• 28.1.2016  22:48

Jedného dvanásť ročného ukrajinského chlapca sa pýtali na dojem z tohto filmu a povedal, že mu veľmi nerozumel, no že by si ho mal pozrieť každý, a že si ho pozrie o 10, 20 a 40 rokov, a potom už bude rozumieť, čo znamená milovať.

• 15.1.2016  11:44

Mladý odlievač zvonov ukázal, že nemožno netvoriť, prestať žiť. Na utrpenie blížneho treba odpovedať blízkosťou, odvahou, krásou. Nezakopať talenty, čo sme dostali, ale niečo s nimi urobiť na slávu Boha, ako Andrej Rublev, ktorého ikony pripomínajú človeku: nezabiješ, miluj! ... Filmové Dielo, ktoré ma hlboko zasiahlo ako žiadne iné... Film ako Ikona

• 10.1.2016  23:58
    Lincoln (2012)

Nebol to film nudný, ale poctivý, to len my sme sa stali netrpezlivými divákmi, k maličkostiam nevšímaví. Nebol natočený pre zábavu divákov, ale ako prejav úcty k Abrahamovi Lincolnovi a jeho boju za slobodu všetkých...Poctivá práca spisovateľky, scenáristu, režiséra a filmového štábu, poctivé vloženie sa hercov na čele s vynikajúcim a doslova zžitým pánom Prezidentom, no a nesamozrejmé poctivé zobrazenie histórie k tomu. Ďakujem im za priblíženie príkladu odvážneho človeka, ktorý pred tým, než niečo povedal, počúval, a ktorý keď niečo hovoril, iní počúvali. Svojou osobnosťou ma oslovil.

• 13.8.2015  17:11

Som vďačný za dôstojné zobrazenie príbehu Jerzyho Popiełuszka, jedného z hrdinov súčasných dejín, ktorí nastavili zrkadlo komunizmu. Bol vlastne obyčajným človekom - kňazom, ktorý v kruhu svojich priateľov bojoval za pravdu a slobodu človeka. A hoci bol neustále kontrolovaný, zastrašovaný a prenasledovaný, navonok neslobodný, tak vo vnútri zostal Jerzy slobodnejší ako všetci tí otroci moci a režimu. To oni sa ho báli a odstránili ho, lebo nezniesli jeho úprimnosť. Obetoval sa za svojich priateľov. Aj preto bol neobyčajný.

• 5.7.2015  16:31
    Vikingové (TV seriál) (2013)

Obľubujem filmy zasadené do obdobia a prostredia, ktoré označujú historici ako stredovek. Veľmi ma potešilo, že sa tvorcovia pustili do spracovania fenoménu z dejín raného stredoveku. Napriek viacerým, už spomenutým, historickým prešľapom a fikciám, výprava a atmosféra bola vydarená a prvá séria ma skutočne chytila. Uvedomujem, si, že nejde a nemá ísť o historickú rekonštrukciu života Vikingov, ale "moderná mentalita" vložená do ich replík práve naburáva pôvodnosť ich mýtov. Druhá séria, napriek zaujímavým momentom, sa fakt podobala na telenovelu (zrada, pomsta, nevera, sex, stále dookola). Vadila mi tá posadnutosť súložením, ktoré bolo klišovito pchané do každého dielu a špinilo moju predstavivosť... Prekvapilo ma netradičné zobrazenie kresťanstva na postave pochybujúceho Athelstana. No predsa mi prišlo zvláštne, že väčšina z Vikingov boli presvedčení a verní vyznávači svojich severských bohov, zatiaľ čo na druhej strane, okrem jedného umučeného biskupa a jedného naivného misionára v trojke, som si vo filme nevšimol žiadne misionárske nadšenie, tak príznačné pre britských a írskych mníchov vtedajšieho obdobia, ktorí evanjelizovali Európu... Celkovo seriál a so zaujímavými momentmi, no aj s prehnane častými dejovými zvratmi a na silu pchanými prekvapujúcimi udalosťami, na ktoré by človeku nestačilo 10 životov. Ďalšie série si už nepozriem.

• 2.2.2015  17:12

nádherne stvárnené stretnutie sestry Marguerite a divožienky Marie. Príbeh ich vzťahu... Marie dostala slová a ja som ich stratil.

• 13.12.2014  10:01
    Bajaja (1950)

dom bez ženy nie je domovom

• 13.12.2014  09:53
    Hunger Games (2012)

Zamysleli ste sa niekto nad tým, že v totalitnom svete, ktorý sa vo filme prezentuje, žijú ľudia, ktorí si ako diváci užívajú jatky a utrpenie mladých ľudí, ba aj detí! A na druhej strane sme týmito divákmi vlastne my, ktorí si v pohodlí pred obrazovkou užívame vzrušujúci pohľad na utrpenie človeka v tomto i v množstve dnešných filmov. Nie je v tom všetkom a v nás niečo choré? ... Ak by dnes vznikla novodobá totalita, kto z nás potom povie v gladiátorskej aréne "NIE, Ľudia spamätajte sa! "? Koľkí z nás by sa zachovali ako to nevinné malé dievčatko a odmietli hrať podľa takýchto pravidiel hry? ... Hoci, pýtam sa sám seba, či by tí, ktorým vyplácame štedré peniaze za dnešné kinohity, tí, ktorých masky adorujeme a tí, ktorí šikovne ovplyvňujú naše predstavy a zneužívajú ľudský súcit a pud sebazáchovy, ešte túžili po otvorenej totalite, keď sa sami ochotne vzdávame našej slobody?

• 14.6.2014  19:11

Film plný svedectiev o kňazovi, ktorý miloval človeka a Krista, a ktorý objavoval krásu i tajomstvo kňazstva...Dostali ma slová jeho otca po udalosti jeho smrti.... Po filme sme s priateľmi ďakovali za kňazov, ktorých sme mali možnosť spoznať.

• 8.1.2014  15:53

Jednoduchý, no vydarený film o nie tak známom, a predsa vynikajúcom filozofovi bl. John Duns Scotovi. Film je plný filozofických dialógov, ktoré nám ukazujú jeho múdrosť. Je si však vedomý, že ju nemá sám od seba. Príbeh o ľudskom mysliteľovi, ktorý miluje Krista a nebeskú Matku...Zaujímavosťou je vhľad do univerzity v jej počiatkoch, do spoločenstva študentov a učiteľov. Prečo sa nesnažiť o niečo podobné aj dnes? (Ja som to sčasti zažíval na mojej Alma mater KU v Ružomberku. Samozrejme nikde to nie je dokonalé, ani u nás nebolo, a nebolo to ani v časoch Dunsa Scota, no záleží jednak na učiteľoch, či majú záujem nezištne a ochotne odovzdávať ďalej to, čo dostali a jednak záleží aj na nás študentov, či učiteľom ešte položíme otázky o pravde, živote, zmysle, slobode.) Film ponúkol atmosféru filozofických a teologických dišpút 13.storočia, v ktorom žili také osobnosti ako svätí František, Dominik, Tomáš Akvinský. Medzi nimi sa nestráca aj ich pokračovateľ Jan Duns Scotus. Ba v niektorých ohľadoch prekonáva tomizmus a ponúka inú filozofickú perspektívu. Kto by chcel nahliadnuť do jeho myslenia, odporúčam preklady častí jeho diela, aj s komentármi od môjho učiteľa stredovekej filozofie, prof. Michala Chabadu, ktorý sa venuje práve jeho filozofii. Škoda, že v DVD nebola možnosť originálneho znenia, len slovenského, možno zjednodušeného, dabingu. No verím, že film môže potešiť nielen filozofické duše, ako tú moju, ale každého, kto sa pýta a hľadá pravdu.

• 29.11.2013  23:43

Nádherný mýticko-epický film o dobrodružstve života, v ktorom človek bojuje o dobro. Alebo skôr dobro a zlo bojuje o srdce človeka. Zlo navonok vyhráva. Žiaľ a utrpenie dolieha...No kým sa nájde odvaha, mužnosť a hlavne ochota obetovať sa za priateľa, nádej zostáva. Myšlienka prvého dielu: „My nerozhodujeme o tom, v akých časoch budeme žiť. Rozhodovať môžeme len o tom, čo urobíme s časom, ktorý nám bol daný.“ Gandalf

• 11.10.2013  22:55

Pravda a chudoba nás oslobodia.

• 15.8.2013  15:00
    The Last Dance (TV film) (2000)

Uznávam, že je to prostý a sentimentálny TV film. No odnášam si z neho viac, ako by mi ponúkol nejeden prepracovaný, no sprostý kinohit....Presne ako napísal pán Klučár, zobrazuje to, čo je v živote dôležité: úprimné priateľstvo, snahu v rodine, tanec manželov, úctu k starším. K tým ľuďom, ktorí nielen potrebujú našu blízkosť, ale aj my ich príbehy a múdrosť.

• 15.8.2013  14:10
    Generácia na prelome (TV film) (2010)

Bol som veľmi milo prekvapený ako jednoducho a s akou múdrosťou hovorili o súčasnom svete a spoločnosti vybraní ,,staršie" osobnosti z rôznych povolaní. Opäť mi to pripomenulo, ako sa my mladší potrebujeme učiť počúvať a porozumieť skúsenejším, ktorí nám majú čo povedať, ktorí už niečo prežili a majú omnoho väčší rozhľad, a predsa sa nezastavili mysľou v minulosti, no ani sa neprispôsobili súčasným módnym trendom.

<< předchozí 1 2