96 hodin (2008)

Nuž teda, Taken je nafičané, až som začal podozrievať DVD, že je nahrané naschvál zrýchlene :-). Ale vážne, thriller, ktorý je relatívne krátky, čo sa týka trvania, si to plne vynahradzuje v nasadení. V nasadení jedného otca, ktorý sa zrazu stal podpisovou formalitou. No pre dcéru je ochotný urobiť čokoľvek. Najprv som si nebol istý obsadením Liama, no výber to bol bravúrny. Svižná akcia ako za starých čias, len vyzerá podozrivo lepšie. MOJE NAJ - Otcovské, mierne ramboidné ťaženie vo veľkom štýle, profi údery idú zvačša na krk alebo hlavu, mučeníčko, to je moje potešeníčko! Jeden metál pridávam za posledný extrakontaktný a hyperblízsky súboj (dostal som chuť na Utrhnutý z reťaze). Trochu však začínam mať strach, že sa mi jedného dňa narodí dcéra. Hm, idem si kúpiť arabsko-slovenský slovník a tak hodinku poklikovať.

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Nič už nie je také, aké bolo predtým. Ale tak to má zrejme aj byť. Pôvodné Sneženky a machři sa stali kultovou záležitosťou. Bolo mi jasné, že tentokrát neuvidím tak vychytanú partičku všetkoskúšajúcich puberťákov. Aj Cabadaj má "dnes" svoje problémy a stráca dych. Depresie, melanchólie a nostalgie tam však na mňa bolo až priveľa. Chápem, čo tým chcel básnik povedať, ale SaM si zaslúžili trocha iné pokračovanie. Možno sa iba ja nedokážem zmieriť s tým, že ubehlo divotvorných 25 rokov. A stále žiaden snehuliak! :-)

Pohádky na dobrou noc (2008)

Hm. Máme problém. Adamovi sa stále nejak nedarí stiahnuť dva prúdy do jednej rieky - no skrátka, on ani nie je tak skvelý komik, ale uznávam, že zábavný byť dokáže. Lenže v tomto prípade to nevyšlo. Ako spomína imf, Rob Schneider ho odstavil na druhú koľaj len pohľadom. Ale dobre, dajme tomu. Kde je ale príbeh? Teda on tu nejaký je, ale ... dajme tomu podruhý raz, keďže si uvedomujem, že je to v podstate rozprávka. Ibaže to je problém najväčší. Dokopy z toho teda ulietavajú bulvy len jednému morskému prasaťu. 8-) MOJE NAJ - Pre mňa Skeeterova víťazná reč. No najmä vďaka prekladateľovi. Ono to ani tak nebolo vtipné .. ale viete mi povedať, odkiaľ kurnikšopa vytiahli Russela Branda? :-)))

Nejistá sezóna (1987)

Podívejte se, soudruzi ... spomienkový začiatok akejkoľvek vety. Nuž, časy to boli pozoruhodné a verím, že niečo také ako cimrmanovské divadlo zo strany "profi"schvaľovatelov nemohlo žať ohlas, nieto zakázaný smiech. Ukážok z divadených hier bolo neúrekom (môj obľúbenec Stojan Jakotyč :-)), dokonca sme sa miestami zúčastnili aj na ich utváraní a vylepšovaní priamo na doskách. Avšak aj mimo samotných hier bolo čo počúvať a na čo pozerať - veľmi milá je scéna s pánom Pihom, kde kulisáci počas rozhovoru s ním vypracú scénu a dokonca vyzlečú Smoljaka a Svěráka. MOJE NAJ - Na neuverenie, že drvivá väčšina toho, čo sa v tomto filme udeje, je pravda. Bruknerove "skutočné" šatňové historky i jeden pohreb ... „Kluci, na pohřby by jsme si měli chodit.“ V Nejisté sezóne si každý nájde to svoje. A to niekto hľadá Žemlu a iný ramínko.

Medvěd (1988)

Superblízske stretnutia medvedieho druhu! Všetko sa odohráva v prírode na zamilovanie sa. Umelecké zábery na krajinu ako takú, čo však dodať k pohľadu kamery zo zeme na oblohu, kde náboje čnejú do výšky ako stromy? Nádhera! Sprievodca učebnicou zvieracieho života - hostina v rieke, "zdravím, ja som medveď, ty si čo?" :-), dosť nezáživná lekcia sexu a dokonca aj prvý malý tripík. Ako si mám vyložiť to, keď sa vám sníva o krvilačných žabách? :-)))) MOJE NAJ - Bez komentára .. zvieracie Oskary pre oboch hlavných protagonistov.

Kurýr 3 (2008)

Jason Statham mi zatiaľ až tak k srdcu neprirástol, treba však povedať, že sa do role elegantného kuriéra, ktorý "čo ušetrí na slovách, minie na kopancoch", nesmierne hodí. Lenže to na dobrý akčňák nestačí. Popravde, práve tej akcie tam bolo podpriemerne, a keď aj bola, zle sa v nej orientovalo. Mne sa pehatá, hrdzavá Ukrajinka vcelku páčila, pre istotu ale nemusela rozprávať ... vlastne sa všeobecne snažiť o hranie. A najmä nemusela Frankovi kaziť imidž skrze jeho zásady :-). V pamäti mi ale utkvel viacnásobný majster sveta v K1, Sammy Schilt, ono 2m12cm vysokého Holanďana nejde prehliadnuť. Nečudo, že si ho kuriér musel "znížiť" na svoju úroveň :-))) Slabšie tri. MOJE NAJ - Ten chlap má teda kukuč psychopata. Reč je pravdaže o Robertovi Knepperovi. S tým sa prosto treba narodiť.

Monstrum (2008)

Dokonca aj Soche slobody padla sánka ... mimochodom z celou hlavou. Tiež som si veľmi vychutnával toto katastrofické brúzdanie ulicami NY. Príjemné obsadenie, Blair-style natáčania a efektné dávkovanie hlavnej, tridsaťposchodovej postavy. Krátka stopáž, počas ktorej sa stále niečo dialo. No a keďže kameraman je "amatér", bola možnosť zhliadnuť aj pôvodnu nahrávku kazety. Dobré nápady za 4 a pol! MOJE NAJ - je v skutočnosti aj tým jediným, čo ma mierne naštvalo. Chcel som si ten veľký bonbónik nechať ujsť, jednoducho ho nevidieť v plnej paráde a len sem-tam ho zhliadnuť medzi mrakodrapmi. Ale nakoniec ma uchvátil. Mňam!

Strážci - Watchmen (2009)

Pohľad do súkromných životov superhrdinov na predčasnom či zaslúženom dôchodku. Zaujímavý námet. Hlavne ak sa k tomu pripočíta dychberúci vizuál, ktorý navodzuje otázku, kam preboha :-) sa asi dostane film o ďalších desať rokov. Plus filozofické úvahy jedného poloboha a prehliadka množstva skrytých tvárí. Aj hrdinovia majú svoje muchy, miestami až megaovady. Nevšedný film podtrhnutý známou, skvele vybranou muzikou (J. Hendrix, Nena :-D) MOJE NAJ - Hneď ma zaujal J. D. Morgan, típek na pohľadanie, na celej čiare to však vyhral Rorschach ... až som skoro zanevrel na modrú farbu ...

28 dní poté (2002)

Začínam mať C. Murphyho čím ďalej, tým radšej. Ale nie o tom som chcel ... Miesto zombies tu máme vírus spôsobujúci superagresívne správanie. Postapokalyptický Londýn je šialene prázdny, nakazení sú efektne nas*atí, nadchne túlanie sa pustými ulicami a nadvihne v sedadle pár "o chlp" momentov. Tá základňa už bol trocha úlet, rovnako ako záchranárske ťaženie v nej. stále je to ale veľmi slušný nášup. A vcelku dlhý švec ... MOJE NAJ - With endless love we left you sleeping. Now we're sleeping with you. Don't wake up!

Agent bez minulosti (2002)

Akčných filmov sú už na svete tisíce. Filmy, kde hlavný hrdina trpí stratou pamäte, sa tiež začínajú kopiť. Ibaže The Bourne Identity je film nevídaný. Matt sa na rolu agenta nesmierne hodí, Franka má ťažko európsky šmrnc. Perfektne zrežírované, plné náboja a nábojov. Nech sa tu deje čokoľvek, stále to na mňa posôbí veľmi komorne, nevšedne a zároveň jednoducho .. a pri tom to nijak jednoduchý príbeh nie je. MOJE NAJ - To všetko pre spôsob, akým je dej nasnímaný. Úplný vrchol tvoria osobné súboje a akčné scény. A jedna prepisovačka.