• Krátkometrážní

Lars a jeho vážná známost (2007)

Kdyby prvních dvacet minut bylo tak nějak lepších, tak bych z toho filmu byl asi na větvi. Obsahově a co se týká nápadu je film grandiózní, trošku pokulhává zpracování. Musím ale říct, že je film velmi invenční a to je dneska jediný atribut, který beru na zřetel. To je v současné recyklační filmové produkci to jediné, co můžeme ocenit. Čili jsem nadšen z tohoto filmu a rozhodně ho nikomu nedoporučuji! Je to druh filmu, na který si raději dospějte sami.

Občan Havel (2007)

Havel je už téměř pohádkovou postavou a cokoliv co týká jeho osoby je glorifikováno. Je to dobře? Stačilo to už...? Občan Havel je pěkný dokumnet o uplynulých třinácti letech - o porevoluční "bramboračce" a o vývoji tkz. demokracie. Dozvíme se hodně věcí ze zakulisí české politiky, o vývoji a obnově hradu. Bohužel o samotném Havlovi opět nevíme vůbec nic, málo který moment nám ho skutečně přiblíží: nejsilnější je pasáž s pohřbem paní Olgy, podle mýho vrchol filmu. Jináč je film divácky vděčný, pozorujeme prezidenta bez oficialit a bez závojů, ale není to úplně košer, stejně vlastně nevíme jaký je, ten náš ex-prezident. Možná lépe promyslet strukturu a použít i jiné záběry, víme však že kdyby autor filmu žil, dopadlo by dílo jinak (neříkám jak!). Doporučuji vidět a nehodnotit.

Kes (1969)

Sociální drama, které odosobněným vyprávěním nikomu nenadržuje, nic nehodonotí, pouze dokumentuje - a v tom je přesvědčivé a autentické. O tom, že David Bradley hraje výtečně nemůže být pochyb, vrchol jeho herectví graduje ve scéně, kdy třídě popisuje chov a ochočování poštolky, při téhle scéně jsem si říkal že takhle snad žádný dětský hrdina ještě nehrál, fakt! Malý film o velkých věcech, tak to mám rád.

Kalamita (1980)

Výkon Bolka Polívky v první velké filmové roli je skutečně neodolatelný! Přesně sedl do toho co ztvárnil, jeho gesta, pohledy, pohyby, prostě všechno; klidně bych jeho výkon srovnával s tím, co předvádí v zralém věku, tak dobře to zahrál. Chytilová tentokrát více rozvádí tému milostnou, dokonce bych řekl, že Synková je v tomto filmu jakési režisérčino alter-ego. Jinak opět platí co v jiných jejích filmech: totiž že umí spojit propracovaný a obvykle dvojznačný scénář, který nejen útočil na tehdejší poměry(dobu), ale také vistuhuje lidskou povahu, a to chirurgicky přesně. Teď k hercům, Poloczek klasicky hraje poživačného burana, Synková racionální a osamělou intelektuálku a Svěrák naopak uštěpačného a zklamaného manžela, Bláhová koketu která se snaží přijít o věneček a prouhloubit si znalosti na téma libido, nakonec Kretchmerová ztvárnila ulítlou nánu kterou vlastně nelze nenávidět ani milovat, Laco Deczi to vše dokreslil trubkou a courou v posteli. Mohlo tam být něco jěště navíc...ale vůbec že to dotáhla Věra do konce se musí jenom smeknout.

Pingpong (2006)

Komorní drama, které bohužel nepřichází s ničím novým. Prvních 15 minut přesně postihuje vše, co se za fasádou nádherně stylového domu děje a co musí následovat, zbytek filmu je pro zkušenějšího diváka naprostou přítěží. Řemeslně bez vad, co se týče invence - značně chabé, přesto tvrdím že má film právo na existenci a svého diváka si bezpochyby najde.

Penelope (2006)

Skutečně povedený film.Moderní pohádka s přesahem.Možná bych použil kategorii romantické drama,proč ne nakonec.James McAvoy je nepřehlédnutelný klaďas jakého jsme už leta neviděli. Bravo!Film se usadil ve velice přesné stylizaci (barevné filtry,kostýmy,specifick,bláznivý humor etc.).Deset minut uprostřed filmu bych prostříhal a byl by to - myslím - fakt trhák.Takhle to je něco mezi Timem Burtonem a Amélií z francouzských Vršovic.Film pohladí a tím že není americký se nemusíme stydeť ho doporučovat kamarádkám,které nám nikdy neodepisují na sms ohledně návštěvy kina.

Umění plakat (2006)

Umění plakat ve mně zanechalo zmatek a rozporuplnost.Žánrově snad nezařaditelný film,a to kvůli silným náladovým výkymům; chvilkama až groteskně sžíravá fraška,v jiných momentech metafyzická tíha jako z knih Sørena Kierkegaarda,Dánové holt jsou trochu jinačí.Ta žánrová roztříštěnost filmu škodí.Film je DOBRÝ,to jo,ale není to přesně to,čeho režisér mohl dosáhnout.Možná bych ten film měl raději jako průměrnou tragikomedii či průměrné psychlogizující drama,takhle mám od všeho trochu a ani ne pořádně.

Panelstory aneb Jak se rodí sídliště (1979)

"Jedny sparty - ale je jich tam jenom dvacet... - Cože? - to byl vtip - No proto!".Tak tenhle moc sarkastický rozhovor se odehraje mezi strážníkem státní bezpečnosti a trafikantkou na začátku filmu.Že to Chytilové zakázali?Vůbec se nedivím.Skoro to vypadá jako dokument o pokřivených - komunismem zlomených - lidech v tehdejším Československu,který natočil nějaký nezávislý zahraniční filmař.Mrazivé,groteskní,přesné.V mnoha aspektech aktuální dodnes.Zajímavá kamera,těkavý střih plus výstřední hudba.Ten film je v podstatě o všem; jak generačně tak obsahově.

Kristove roky (1967)

Nádherný a poetický film.Vždy se odráží když má tvůrce trošku jiné,než jen čistě filmařské vzdělání.Konkrétně u Jakubiska je to vystudovaný obor fotografie,potažmo i zájem o malbu.Každý záběr sám o sobě může svým ztvárněním být celkem.Je to hodně osobní výpověď J.Jakubiska; vstřebává v sobě vše podstatné z filmových let šedesátých a dává i něco navíc - silnou generační výpověď.