Blade Runner (1982)

Výnimočné sci-fi, ktoré vyniká okrem vizuálnej a hudobnej stránky aj svojou pochmúrnou atmosférou. Mnohých možno sklame pomalším tempom, aj preto sa tu objavujú tie slabšie hodnotenia. Niektoré scény sú však nezabudnuteľné, najmä záverečný súboj s démonickým Rutgerom Hauerom je pekné psycho. Spolu s Gladiátorom a Americkým Gangstrom najlepší film Ridleyho Scotta, ktorý patrí k mojim najobľúbenejším režisérom. 95%

Hodiny (2002)

Aj keď je to film skôr pre ženy, mne sa tento pomerne originálny a pekne natočený príbeh troch žien veľmi páčil. Skvelé herecké výkony na čele s Edom Harrisom a nádherná klavírna hudba Phillipa Glassa len podčiarkujú skvelý filmový zážitok.

Brazil (1985)

Úplne sa stotožňujem s komentárom golfistu, ktorý mal takisto po prvej projekcii v hlave zmätok a dal filmu len 3*. A takisto som vedel, že ten film bol predsa len niečim výnimočný a že mu musím dať ešte druhú šancu. No a tak teraz, po dvoch rokoch upravujem svoje hodnotenie na jednoznačných 5*. Vizuálne je to typický Gilliam, skvelá atmosféra, nepredvídateľný dej, čierny humor a kopa skvelých nápadov. Záver je dokonalý. 95%

Zelená míle (1999)

Krásny film, pri záverečných titulkoch sa mi nechcelo veriť, že tie tri hodiny už ubehli. Tie fantasy prvky by som ale radšej vypustil. Toto bol úplne prvý film, ktorý som videl na DVD a hneď takýto klenot. Aj vďaka tomuto dielu som sa začal viac zaujímať o filmy. 95%

Forrest Gump (1994)

(Takmer) úplne nejvíc nejlepší film, kto ho ešte nevidel, nemôže sa považovať za filmového fanúšika. Už teraz je to klasika. Zemeckis tu bol v životnej forme, škoda, že už potom nenatočil nič, čo by sa mu kvalitatívne aspoň priblížilo.

Blbý a blbější (1994)

Komédia môjho detstva, ktorú som videl približne 50 krát (úplne vážne), Jim Carrey bol vtedy môj najobľúbenejší herec. Maximálne hodnotenie by som mal dať už len z nostalgie, ale toto je dodnes pre mňa bláznivá komédia číslo 1.

12 opic (1995)

Najlepšie sci-fi. Willis výborný, Pitt tu predviedol dovtedy najlepší výkon kariéry a Gilliam sa vďaka tomuto filmu zaradil medzi mojich obľúbených režisérov. Všetko prepracované do najmenšieho detailu. Kvalitných filmov z tohto žánru nie je bohužiaľ veľa. 100%

Requiem za sen (2000)

Podľa mňa doteraz neprekonaný (neprekonateľný?) film o drogovej závislosti. Aronofsky po zaujímavom debute Pi natočil možno najdepresívnejší film histórie. Inovatívna kamera a strih, dokonale vygradovaný dej, hudba Clinta Mansella ani nemohla byť lepšia. Výborné herecké výkony na čele s Ellen Burstyn, ktorá by si toho Oscara zaslúžila. Môj druhý najobľúbenejší film, nezabudnuteľný zážitok.

Americká krása (1999)

Krása. V tomto prípade (pokiaľ zabudnem na Fight Club, ale to je trochu iná káva) je Oscar určite zaslúžený a to aj v prípade Sama Mendesa a Kevina Spaceyho. Mendes si týmto debutom postavil latku poriadne vysoko a obávam sa, že ju už nikdy nedokáže preskočiť, aj keď vzhľadom na kvalitu tohto filmu to nebude žiadna tragédia.