Transsibiřský expres (2008)

Škoda premárneného potenciálu v celom filme. Atmosféra prostredia, herecké výkony (hádam okrem Emily Mortimer), myšlienka aj spracovanie je na úrovni. Na vyššej, ako tri hviezdy. No dialógy mohli stáť za viac. Takto boli príliš jednoduché. Rovnako tak riešenie "matrioškového" problému, ktorému čelila hlavná hrdinka, bolo podpriemerom akéhokoľvek porovnateľného filmu v tomto žánri a spravilo, inak z celkom kvalitného filmu, klišé, kráčajúce v stopách súčasnej šablóny.

Mrtví jako já (2003) (seriál)

Výborný oddychový seriál s čiernym humorom, inteligentne spracovaný a na úrovni. V každej časti je zakomponované posolstvo a niečo na zamyslenie. Nie je to len bežný seriál, pri ktorom hneď po epizóde zabudnete o čom bol, alebo čo by ste si z neho mali vziať. George (Ellen Muth) je skvelá, krásna žena (nie chirurgický prefabrikát), hraje úžasne a stopercentne presvedčivo ! Rovnako tak postavy Rube-a (Mandy Patinkyn) a Masona (Callum Blud). Mason mi v niektorých prípadoch pripomína mňa samého, preto mám k nemu zvláštny vzťah.

Paříži, miluji Tě (2006)

Viac ako tri, tomuto dielu nedám. Jednotlivé poviedky kvalitatívne príliš kolísali. Samozrejme, boli poviedky, ktoré chytili za srdce. Aj také, ktoré mali niečo do seba a boli aj originálne poviedky. Celkové hodnotenie znižujú tie, ktoré nezaujali nápadom, náladou, prevedením ani výkonmi hercov. Ako na začiatku, tak počas, ani na konci som nepochopil, prečo by som mal povedať PARIS, JE T'AIME!

New York (2009)

Film je tak nepozerateľný, ako je nepočuvateľný. Je dosť paradoxné, ak sa scenárista oháňa slovom mučenie a pritom Vás tvorca filmu nechá pretrpieť výberovku najväčších indických hitov, najmä v prvej polovici. A to až do konca skladby ! Jednoducho neuveriteľné ! Neraz som to mal chuť zabaliť a to som silná nátura. Je to 152 minút blúznenia pred hlavnou myšlienkou, ktorá bola zhrnutá za jednú minútu v záverečných titulkoch (152+1=153). Ach áno, násilie plodí násilie a teroristom sa môže stať aj človek, ktorý len reaguje na negatívnu akciu. Film? Mizerné herecké výkony, lacné efekty, hlúpe dialógy, jednotvárna kamera, bez štipky nápadu a dobrého prevedenia. Aby toho nebolo dosť, pripravte sa na Indické dialógy počas 3/4 filmu. Tá posledná štvrtina sú americké dialógy neamerickým prízvukom. Nespomínam si na žiadne pozitívum tohto filmu. Dokonca aj Katrina Kaif pôsobí ako Barbara Haščákova !

Zrádce (2008)

Film o terorizme a antiterorizme sa dá spraviť aj na úrovni ! A to, chvalabohu, bez väčšieho náznaku amerického nacionalizmu. Ten bol po celý čas potichu, v úzadí, nepôsobil násilne. Zachoval si istú dávku logiky a prinútil človeka premýšľať, kam sme sa to vlastne dostali a čo sme vlastne zač, my, ľudia. "Kto zachráni jednu osobu, je to akoby zachránil celý národ." "Kto zabije jednu osobu, je to akoby vyvraždil celý národ." Čo ale, ak sa tieto dve pravdy z Koránu dostanú do konfliktu? Je potom človek hrdinom, alebo vrahom? Odpoveď v sebe nosí každý cudný človek. Veľké plus Donovi Cheadlemu, aj hlasu Guya Pearcea.

Láska nebeská (2003)

*****! no hudba, ktorú si môžete vychutnávať počas celého filmu, by si zaslúžila aj viac! Určite najlepší OST! Musím povedať, že Love Actually je veľmi dobré spracovaná romantická komédia! Nasmial som sa celkom kvalitne. Z postavy spievajúceho Billa (Nighy) som šiel pravidelne do kolien, ako aj zo skvelé spracovaných, dvojjazyčných, dialógov medzi Angličanom Jamiem (Colin Firth), Portugalčankou Aureliou (Lúcia Moniz), ktorí si navzájom nerozumeli, no rozprávali sa. Rovnako tak Rufus (Atkinson), ktorý sa vo filme dlho neohrial, no predviedol iný humor, aký nám v televízii prezentoval počas dlhých Silvestrovských večerov. Dokonca, a to musím zvýrazniť, že aj The Prime Minister (Grant) bol dobrý! Všetky postavy v tomto filme sú krásne vypointované a ich osudy sú dotiahnuté do konca. Nikto neostane zabudnutý! Boli ale DVA MOMENTY, ktoré sú úplne hlúpe, napriek tomu brilantné spracované - 1. vzopretie sa prezidentovi USA (to sa Angličanom v celej histórii hádam ani nepodarilo a určite nepodarí), 2. mýtus, že každá americká krásavica sa hodí do náručia Angličana len preto, že anglický akcent je proste neodolateľný. Briti si teda pred Vianocami trochu pomasírovali vlastné egá, no spôsobom im vlastným :)

RocknRolla (2008)

Na označenie "Akčný / Krimi" je RocknRolla príliš málo akčná a krimi. Komédia? Kvôli úsmevným situáciám, určite! Myslím si ale, že Ritchiemu sa spojenie akčného filmu a komédie príliš nevydaril. Ritchie sa hádam vystrieľal ešte pre dokom 2000, odvtedy sa vezie na slabých vlnách a strieľa slepými. No osadenie Buttlera bola dobrá voľba! Jedným z najvčších plusov RocknRolly, okrem Rodena a Buttlera, je rozhodne kamera. Pri niektorých vychytávkach som proste žasol! Bravúrne! Škoda, že Stella (Thandie Newton) dostala trochu viac priestoru, mohlo to byť omnoho zaujímavejšie. Inak to bol film, ktorý síce nebol zlý, ale, žiaľ, priemerný.

P.S. Miluji Tě (2007)

Po tomto filme musím, s radosťou, prehlásiť, že sa stáva jedným z mojich najobľúbenejších. Richard LaGravenese opäť raz dokázal spojiť skvelé prevedenie s výborným nápadom! Obsadenie Hilary a Buttlera bolo priam božie! Výborne herecké výkony podali dokonca aj herci vedľajších úloh, napríklad Kathy Bates a J.D. Morgan! S výnimkou Lisy Kudrow. Tá sa z úlohy svojskej a hlúpučkej Phoebe (Friends) nedokáže vymaniť. Okrem tohto (jediného!) negatíva, je film príjemne romantický, s vtipnými situačnými gagmi a neraz vás zodvihne zo sedadiel, kresiel a postelí, pretože írska hudba dokonale dotvára obraz o krajine a o Gerryho koreňoch. Počuť spievať Buttlera, je rovnako tak úžasne a energické, ako "This is Sparta!" P.S.: P.S., I LOVE YOU, i love you! I really DO!

Prime (2005)

Filmik, ktorý nikoho neurazí. Pobaví svojím inteligentným humorom, situačnými momentami aj skvelo nahranými rozpakmi Meryl Streep. Výborné, najmä ženské, herecké obsadenie s pekne prevedeným romantickým príbehom. Na chvíľu ste závideli Rafi aj Davidovi a želali ste si, aby ste v tomto príbehu boli vy.

Dospělost (2008)

Bravúrny návrat Kidulthood po 6 rokoch. Výborná kamera, dodáva filmu autentickosť. Strihy dodávajú divákovi ucelený obraz o tom, čo sa doposiaľ stalo, čo ktorej postave práve beha hlavou. Pohyblivé fragmenty v ucelenom obraze ukazujú divákovi, čo ktorá postava práve robí, ako sa cíti, na čo myslí v reálnom čase. Rovnako tak hudba, ktorá strhne aj toho najchadlenšieho diváka a dodá človeku pocit, že sa nachádza priamo v dianí filmu. Je až neuveriteľne uveriteľný! Adulthood je režírovaný Noelom Clarkom, ktorý zároveň hrá hlavnú postavou, Sama. To, že ho stvárnil bravúrne, netreba hádam ani písať. Adulthood je sociálnou drámou, omnoho kvalitnejšie spracovanou, ako Kidulthood. Je zároveň veľmi emotívna a vypointovanejšia ako detstvo hlavných hrdinov. Už od začiatku je jasné, kto je Noelovým Clarkeovým protagonistom a kto antagonistom. Protagonistom sa stáva antagonista z detstva, ktorý prežil ťažkých 6 rokov vo väzení. Na konci filmu dospejete k záveru, že antagonistom vlastne nie je človek, jednotlivec, ale spoločnosť, v ktorej sa všetci nachádzame.