• Krátkometrážní

Ssaikopaeseu daieori (2019) (seriál)

Krimi thriller a komédia a funguje to spolu. Bola som prekvapená, že komediálne scény sa nachádzali až do poslednej epizódy. Dong Shik a predátor sú skvelí, a rovnako aj sused, ktorý sa skamarátil s hlavným protagonistom, takého skutočného kamaráta by si prial azda každý. Páči sa mi, že uvidíme rodinné pozadie hlavných postáv, ako rôzne rodinné vzťahy vyprodukujú rôznych ľudí - jeden psychicky poznačený ranami "som nemilovaný" & "som slabý" a druhý ranami "som hlúpy" a "som zlý". Seriál má dokonca aj posolstvo - môžeme si vybrať, kým chceme byť než sa nenávidieť či hodiť flintu do žita.

Raya a drak (2021)

Animácia sa im veľmi podarila, a pozerať sa na to na veľkom plátne by bol väčší zážitok. Akurát sa mi nepáči, že draci vyzerajú ako plyšáci. Príbeh tiež nezaostáva, mám rada príbehy o zrade, dôvere a odpustení, naviac je film zaobalený do mýticko-dobrodružného príbehu so sympatickou hlavnou postavou a vtipným drakom a vedľajšími kamarátmi na ceste za záchranou krajiny. (SPOILERY) Páči sa mi taktiež dôležité posolstvo (a hlavne teraz v pandemickej situácií) - aká dôležitá je dôvera pre to, aby spoločnosť fungovala, a že pre záchranu spoločnosti je lepšie dať zlosť, pomstu bokom pre prospech všetkých. Neťahať sa o to kto začal čo, keď je spoločnosť v ohrození, pretože takýmto spôsobom dôjde k záhube na obidvoch stranách, všetci stratia. Je lepšie ťahať za jeden koniec ako tím, než sa sebecky starať len o tích svojich. Ako sa spieva v soundtracku: We have a choice to Build or destroy to Fight or to come together. Film je o sile vzájomnej dôvery, a poukazuje na úskalia jednostrannej dôvery. Nepropaguje slepú dôveru, práve naopak, niekoľkokrát poukázal na to, ako slepá dôvera môže ublížiť, a že najprv si treba človeka overiť či po zrade mu môžeš znova dôverovať. Ale keď čelíš situácií, keď ti ide o život, keď ide o prežitie spoločnosti, tak buď zomrieš zatrpknutý a stiahneš všetkých so sebou alebo sa rozhodneš mať trochu viery, a keď ten druhý človek činom preukáže, že je možné mu veriť, tak tento čin dáva priestor pre odpustenie. Chýbal mi na konci nejaký monológ, voice-over (ako bolo v Zootopii) o tom, že sa samostatné kráľovstvá skutočne poučili o tom, že spolu sú silnejší a majú väčšiu šancu prežiť než keď sa každý stará len o seba. Film mi miestami pripomína Nekonečný Príbeh - Ničota = Druun, že sledujeme postavu na ceste za záchranou sveta a po ceste nachádza priateľov, ktorí pomáhajú, celý film si myslíme, že tento človek/bytosť všetkých spasí ale na konci sa dozvedáme čo a kto skutočne zachráni svet Fantázie / Kumandru.

NHK ni jókoso! (2006) (seriál)

(SPOILERY) Prvé epizódy nastavili atmosféru, ktorá pokračuje väčšinu seriálu. Tu a tam sa objavia filozofické myšlienky na lepšie pochopenie stavu mysle deprimovaních ľudí a niekoľko pokusov pomôcť zmierniť hikikomori stav a prehovoriť do duše, ale väčšinou nič z toho, a skončilo to stále tým, že za všetko môžu iní. Aspoň že odhovára od samovraždy, čo je veľké plus. Nabáda na metódu, ako dostať hikikomori von - vyhladovaním :D Anime je veľmi orientované na mužské publikum, nepatrím medzi cieľové publikum (perverzáci, nezrelí chlapci so sklonmi k agresií, incels, nevďační závisláci), čiže na viac než polovicu seriálu sa nedalo pozerať, nevedela som sa s postavami stotožniť či vôbec sympatizovať s nesympatickými postavami. Ale epizódy o MLM zdvihli hodnotenie, nie preto, žeby som sa s tým stotožňovala, ale pre zmenu tento problém dobre znázornili, z obidvoch strán. O hikikomori som si pôvodne myslela, že môžno trpia nejakou traumou alebo že sú na nich kladené veľké očakávania, veľký tlak, ale podľa tohto anime sú hikikomori len leniví, rozmaznaní, nechcú dospieť a majú sklony k závislosti. Ironické, že tí, ktorí by mali pádny dôvod byť hikikomori sú tí, ktorí sa starali o hikikomori.

Loving Neverland (2020)

Tí, ktorí si myslia, že sa vyhol spravodlivosti nevedia, čo hovoria. Tento 5-hodinový dokument začína mediálnou hystériou, potom rozoberá obvinenia z roku 1993, HIStory album, konflikt so Sony, obvinenia z roku 2003, ako média informovali o súdnom procese, rozsudok, čo nasledovalo po rozsudku, výsmech ktorý zažíval, jeho detstvo a vzťah k deťom, jeho humanitárny a charitatívny prínos, This is it návrat, úmrtie. S väčšinou informácií som už bola oboznámená, no boli tam aj zábery a informácie, ktoré boli pre mňa nové (ako napr. to, že ľudí zachránil pred samovraždou, že pri nich aj fyzicky bol).

Bez věcí nad věcí (2018)

Kritika konzumu je dobrý námet na film, ale toto spracovanie nie je nič moc a už viackrát by som si to nepozrela. Žáner píšu "komédia" no ja som sa zasmiala iba raz, aj v tom ma film sklamal, pretože som čakala, že sa pobavím. SPOILER: Vadila mi tá romantická linka, pretože bola nudná, využívanie sexu namiesto emočnej zraniteľnosti a propaguje spolu-závislosť keď povedal, že môžu byť nekompletní spolu. Oveľa lepšie by bolo ukázať, ako sa naučiť prázdnotu vyplniť sám, respektíve s konverzáciami s ľuďmi v blízkom okolí (medzi sebou, so susedmi atď), že namiesto rozprávania sa s aplikáciou by sa ľudia rozprávali medzi sebou.

Jak vycvičit draka: Návrat (2019) (TV film)

Spočiatku som netušila, či a ako nadviažu na trojku no na konci som bola milo prekvapená. Vidieť, ako žijú Štikút a Bezzubý oddelene mi presne chýbalo, keď som dopozerala trojku.

Hercai (2019) (seriál)

Keď sa človek vie preniesť cez kultúrne rozdiely, kontroverzné časti (ako aj napr kontroverzné časti v GOT, Lolita, American Beauty apod), tak si vie užiť príbeh a zaujímať sa o to, ako sa budú osudy postáv ďalej vyvíjať. Chcela som si to pozrieť aby som si rozšírila obzory o niečo z tamojšej produkcie, keďže v minulosti som si žiadnu tureckú telenovelu z automatického odporu pozrieť nechcela. Brala som to ako junk food escapism, čo je fajn, keď človek pozerá deštruktívne vzťahy (50 shades, twilight a väčšina filmov/seriálov o vzťahoch) iba ako voľnočasovú zábavu a neromantizuje fyzické, psychické týranie, verbálne násilie (čo ale žiaľ často ženy práve to robia, keďže filmy/seriály samé majú tento podtón, čo je aj tento prípad). No napriek tomu to je pre mňa ťažké dopozerať do konca a bolela ma hlava, keď v každej epizóde je plač, krik, výbuchy hnevu, mentálne zrútenie, vyhrážky smrti, a ako Reyyan hlbšie padá do traumatickej väzby. Fyzické násilie, manipulácia, posadnutosť, žiarlivosť, prenasledovanie, veľa postáv s osobnostnými poruchami typu B. Tak veľa toxicity a nedostatok pozitívnych elementov, aby to vyvážilo a nebolo také ťažké. Pozitívne elementy boli kulisy, príroda, mesto Mardin, atraktívna herečka v hlavnej úlohe, niektoré šaty boli krásne, celkom zdravé rodinné vzťahy keď sú spolu iba Reyyan, mladšia sestra, jej mama a otec. Miranov hnev, nenávisť, zloba, posadnutosť, žiarlivosť, jeho zjavná osobnosť typu B ho robí neatraktívnym. Tým sú tieto osoby zákernejšie, že to nedajú hneď najavo, ale najprv obalamutia obeť sladkými rečičkami, potom si obeť s tyranom vytvorí traumatickú väzbu. I keď mám pre jeho správanie pochopenie, no spôsob, akým by sa vykúpil by bolo, kedyže s Reyyan spolu neboli. Zaujímalo ma, ako sa to s tou pomstou vlastne skončí, no myslím si, že o ostatných epizódach si len prečítam. | "A počúvanie za dverami je tam zrejme najobľúbenejšou voľnočasovou aktivitou" ako v našom seriáli Susedia.

Sisters of House Black (2019) (amatérský film)

Solídne filmové spracovanie, Bellatrix je skvelo zahratá, a až na stvárnenie Voldemorta ma nič nerušilo. blondboss: "dievčenskému osadenstvu čarodejníckej školy" tak to ty si pozeral niečo iné, pretože tento film je o troch sestrách z rodu Black-ovcov.

Osvoboďte Britney Spears (2021) (TV film)

Paparazzi a bulvár sú dôvodom, prečo si oholila hlavu a prečo zaútočila na auto paparazzov. Jej verejné mentálne zrútenie je dôvodom, prečo prišla o deti a prečo bola legálne zbavená práv. Všetko na seba nadväzuje, čiže je podstatné hovoriť o tom, ako sa k nej správali paparazzi a bulvár. To, že ako sa paparazzi a bulvár správajú nie je nič nové neznamená, že je to v poriadku. Ďalej dokument je skôr pre širokú verejnosť, ľudia, ktorí nesledovali celú kariéru Britney, preto ide chronologicky od úplných začiatkoch jej kariéry. A tým, že dokument hovorí o skromných začiatkoch dievčaťa z juhu, tak tým Britney poľudšťuje, keďže celebrity sú často brané niečo ako nadľudské bytosti, a že ani nie sú ľudia, ktorí majú city, a preto paparazzi a bulvár si s nimi robí čo chce. | Arsenal83: Čiže na zarábanie miliónov a na verejné vystupovanie spôsobilá je, ale na to, aby si sama zariaďovala život na to spôsobila zrazu nemá byť, aha. No a presne o tom to je. A druhá vec, nevidím, žeby Kanye West bol zbavený práv preto, že to nemá v hlave v poriadku. Fanúšikovia, ktorí stoja za hnutím čítali súdne záznamy, o prípade sú informovaní. Korupcia, zle napísané zákony a pošramotené súdnictvo sa nedeje len na Slovensku.

Vítejte u Hartmannů (2016)

Z politického hľadiska podľa mňa predkladá vyvážený pohľad na problematiku imigrantov - sú prispôsobiví imigranti, a sú imigranti, ktorí chcú druhých naverbovať, že niektorí nemci chcú pomáhať no zároveň majú aj obavy, a niektorí hádžu všetkých imigrantov do jedného vreca (ľudia, ktorí sú rôzne politicky naklonený je realita, a naštvať sa na to, že to film ukazuje je strach pozrieť sa do zrkadla). No tento film je viac než len film o imigrantovi. Je o „Hamsterrad / rat race”, a syndrómu vyhorenia a ako to môže negatívne vplývať na zdravie človeka a jeho vzťahy s rodinou. O výbuchoch zlosti, a ako tie môžu negatívne vplývať na zdravie človeka a jeho vzťahy s rodinou a s podriadenými. Preto dávam vyššie hodnotenie.