Hellraiser: Návrat mrtvých (2005)

Siedme pokračovanie Hellraisera je prekvapivo kvalitné, hlavne v prvej polovici filmu aj slušne atmosférické. Niekoľko brutálnejších záberov spolu s novými vychytávkami v podobe metra a noža potešia, a u mňa radia tento diel až niekam na úroveň dvojky-trojky.

Drive Angry (2011)

Ide o mix Grindhouse-u a Wild at Heart s tým, že sa tam ešte objaví Laco Lučenič :) Dá sa tento "úlet" pozrieť, no po celý čas som sa nezbavil dojmu, že to tvorcom či zúčastneným neverím. K nenáročnému filmu asi zvolili aj nenáročný prístup.

Gnomeo & Julie (2011)

S týmto spracovaním nemám najmenší problém - milé, úsmevné, dobrý nápad so Shakespearom a indíciami na jeho hru (čo ocenia najmä dospelí), po technickej stránke tiež super (3D som ale nevidel). Tipujem ale, že najmä jedno a dvojhviezdičkoví hodnotiaci sa na toto vybrali na Valentína a čakali fakt asi Rómea a Júliu (dokonca niektorí nadupanú inteligentnú komédiu) a zostali sklamaní - k tomu asi len toľko: MP-7 by malo hovoriť za všetko.

Waiting for Forever (2010)

Neodsudzujem drámy ani romantické filmy, v ktorých sa vie pritlačiť na pílu, aby divák vyronil nejakú tú slzičku, ale musí to pôsobiť prirodzene, vyplývať z príbehu. Tu to zdá sa nevyšlo najmä kvôli scenáru, ktorý je pozliepaný, nedotiahnutý a rušivo pôsobí najmä zopár nezodpovedaných otázok ku koncu filmu. Vidieť to v telke tak neriešim, ale na kino to nie je.

Spolubydlící (2011)

The Roommate je žiarivým príkladom, že na pohľad príjemné herecké obsadenie nemusí vždy evokovať aj príjemný filmový zážitok. Netvrdím, že len herci zlyhali vo svojich úlohách, ale pekné tváričky tiež nepridali uveriteľnosti príbehu. Chcelo by to závan severského chladu a tvrdosti, nenadarmo severanom asi najlepšie idú v poslednom čase thrillerové zápletky. Nad scenárom a obohratým príbehom sa už nebudem pozastavovať, to už trefne zhodnotili iní. No aspoň že to amíci slušne natočili.

Insidious (2010)

Adept na horor roka od Jamesa Wana, ktorý dokazuje, že po krváku Saw slušne zvláda aj horory s hustou atmosférou. A to všetko pri budgete len 1,5 milióna. V Insidious nevidíme žiadne neopodstatnené lakačky, všetko kvalitne vybudované, hneď od prvých sekúnd. Záver je tiež kvalitný a vygradovaný. Zostáva len dodať, bravo majster Wan, takýchto hororov by som mohol ročne desiatky, aj keď mi pri pozeraní o polnoci nebolo všetko jedno. To je ale aj jasná odpoveď na otázku, prečo plné hodnotenie.

Scream of the Banshee (2011) (TV film)

Darobný scenár a príbeh, nesympatický herci, prakticky žiadna atmosféra - to všetko zráža tento horor do kolien. Za zmienku snáď stoja len masky a nejaké tie gore efekty. No Miller ako relatívne mladý začínajúci hororový režisér má budúcnosť, a nie každý pokus v jeho začiatkoch musí končit úspechom.

Obřad (2011)

Nadpriemerný počin, a to aj napriek len priemernému záveru. No počas filmu ma viackrát zamrazilo, čo je viac ako dobré znamenie. Atmosféra slušná, film zručne natočený, Anthony Hopkins sa nám opäť vrátil do Talianska a opäť je charismaticko-démonický. Škoda len, že nám The Rite neprinesie niečo viac do problematiky exorcismu. Horor roka ani zďaleka nie, no v prvej desiatke by sa Rituál mohol umiestniť.

Viděl jsem ďábla (2010)

Aj keď nie som fanúšikom ázijskej filmovej tvorby, pri tomto kórejskom krváku nemôžem inak ako za 5*. S prehľadom sa vysmieva väčšine hollywoodskych trhákov, a necháva ich jasne za sebou. Plnokrvná akcia pretkaná krvavými scénami aj oddychovými pasážami nenudí, pôsobí realisticky (ale zároveň aj brutálne) a miestami hororový nádych nenecháva divákov vychladnúť. Spolu s niektorými scénami a presvedčivým zobrazením extrémizmu sa tento thriller stáva len pomaly vyprchajúcim.

Hlavně nezávazně (2011)

Len nádherná Natálka mi nestačí - to je aspoň na dobrú (v rámci možností aj inteligentnú) komédiu málo.