Ad Astra (2019)

zatímco v Kubrickově Vesmírné Odyssee (kterou tento film alespoň svou vizuální formou, vážností i dialogy totálně o ničem připomíná) bylo nudných cca 30% filmu, což ale bylo víc než dostatečně vyváženo kvalitním sci-fi dějem s vícero originálními myšlenkami, tento film je o ničem z 95% a ničím ta nuda vyvážena není a to dokonce ani v samotném závěru - jediný šok, který závěr přináší, vyplývá totiž z toho, že dokonce ani tam se nic nestane. Dá se říct, že film je založen na Pittově strhaném obličeji (na který se vynadíváme vskutku dosyta) a jeho tlaších o tom, jak utíká (nebo neutíká?) od lidí a jak mu chybí (nebo nechybí?) táta. A aby to neustálé poloopilecké filozofování nad životem divák vůbec zvládl, sem tam mu pro změnu režije předhodí nějaký ten obrázek Měsíce, Marsu, vesmírné lodi či Neptunu v naději, že pak tento rádoby-psychologický paskvil budou moci prodat jako "atmosférické sci-fi" a bude to tak v pořádku. Ne, není to v pořádku. 22% a to jenom proto, že mám rád Pitta.

Alias (2001) (seriál)

Bože --- celou první sezonu jsem trpěl herce s minimem charizmatu, kteří absolutně neumí hrát, komplet neatraktivní hlavní hrdinku, totálně vymatlané zápletky a klišé na každým rohu stejně jako nudnost, absenci stylu, trapnou choreografii soubojů...místo toho, aby se to zmenšovalo, tak se to zvětšuje !! Zkusím přetrpět ještě druhou sérii, neboť hodně mých oblíbených uživatelů dalo seriálu vysoké hodnocení a v komentářích je slibována náprava, i když si ji neumím představit. První série stojí za slabé dvě hvězdičky, resp. 30%. Nyní jsem v půlce druhé série a skutečně je to již o něco lepší. Bohužel základní linie v pozadí -- artefaky jakéhosi génia Rambaldiho, který před staletími vynalezl spoustu nejmodernějších věcí typu neutronová bomba apod., načrtal a ozdobným písmem popsal jejich plány na kusy jednotlivých papíru A4, který pak poschovával po celém světě (...........) ..je bohužel přítomna stále. Fakt nerozumím tomu, kdo může vymyslet tak extra super magorovitou hlavní seriálovou zápletku. Kdyby se aspoň tak ukázalo, že Rambaldi byl nějakej osamocenej mimozemšťan, kterej tu ztroskotal a všechny ty plánky nejmodernější techniky nakreslil, když se pokoušel svou loď opravit nebo si postavit novou, aby mohl odletět...jenže se nakonec ukázalo, že to z nějakého důvodu nepůjde, tak plánky alespoň poschovával, aby příliš nenarušil přirozený vývoj lidstva (zničit mu je bylo líto...)....ale tak to nebude, to by už nějaký indície byly. Jinak pozitivní alespoň je, že jinak se ten příběh hýbe - není to třeba tak jak v jinejch seriálech, že tři sezóny někdo po někom pomrkává, ale nemůže se po ty tři sezóny odhodlat k jediné akci....zde se vztahy vyvíjí, mění se i jiné důležité okolnosti příběhu...což hodnotím pozitivně. Po druhé sezóně se rozhodnu. Je trochu blbý, že když chce člověk nějakej dostatečně dlouhej akční seriál o tajnejch agentech (aby to po 10 dílech neskončilo), výběr není moc velkej...

Anatomie lži (2009) (seriál)

nemůžu tomu odpustit, že seriál si hraje na to, že využívá psychologické poznatky a přitom jsou tam neuvěřitelné kraviny...a celé je to totálně přepísklé. Kdyby hrál Lightman mutanta s telepatickými schopnostmi, dal bych tomu vyšší hodnocení, ale tohle mě fakt štve. Nejsilnější stránkou seriálu je zřejmě charisma Lightmana a velmi hezcí herci hrající jeho asistenty...taky je zajímavý občas sledovat ty fígle, který investigativní skupina používá. Po ani ne 2 sezónách jsem se toho ovšem plně nasytil a seriál začal nudit. Celkově 40%

Annie Hallová (1977)

Užvaněný a věčně nespokojený Woody Allen, tentokrát však nepříliš vtipný, nepříliš inteligentní a jaksi ublíženější než obvykle. Chápu, že ve své době (r. 1977) to musela být bomba, avšak z perspektivy roku 2012 a se znalostí jiných filmů Woodyho Allena jej musím hodnotit jako podprůměrný. Většinu ze svých nápadů a vtipů totiž použil ve svých pozdějších filmech a podle mého názoru lépe a dokonaleji.

Ant-Man a Wasp (2018)

plusy: zajímavé bitky a sexy, přesto poněkud hrůzu nahánějící polozáporačka; tři vtipné vedlejší postavy (záporák-obchodník, policajt a vedoucí); minusy: fakt tupý "fyzikální" žvásty; hlavní postavy mi moc nesedly ...ant-men ještě jakž takž, ale jak ta vosí žena, tak její táta mi přišli vyloženě nesympatičtí a nudní 68%

Ao no Exorcist (2011) (seriál)

Mně se anime velmi líbilo, hluchých dílů je minimum, anime má spád hned od začátku, napětí / boj s démony se střídá s humorem, vztahy a přísunem nových informací o exorcismu. Vztahová část teda figuruje jen na začátku (vytváření přátelství namísto původní nevraživosti v rámci skupinky exorcistů-učňů), což je trochu škoda, protože ve střední a pozdní části by anime klidně mohlo být okořeněno nějakou tou romancí, alespoň by byla i jiná témata k rozhovoru než jen týkající se obav o druhé. Co mě zaujalo asi nejvíc, je pojetí exorcismu jako rozvinutého oboru lidské činnosti, který má své disciplíny a kterému je třeba se dobře naučit a jeho metody natrénovat. Někde od poloviny, jak začíná síla Rina strmě růst, mi však začalo vadit, že (fakt, za který byl kritizován i v samotném anime), bojuje především silou a trénink a další znalosti využívá poměrě málo. Anime by bylo určitě plnější, kdyby v sobě mělo ---třeba--- i více zakomponované prvky vojenské strategie a taktiky, což by ostatním umožnilo s Rinem držet krok déle ... i Rin sám by se mohl dostat na vyšší level (např. zvládnout několik démonů zaráz v přesilovce a ne vždy jen 1 na 1), kdyby měl delší čas (=více dílů anime) na svůj rozvoj (např. jedna lektorka při boji pozoruje, že Rin dělá spoustu zbytečných pohybů a slibuje, že ho bude učit pořádně ovládat meč -- to diváka namlsá a pak je zklamán, že na realizaci těchto slibů a plánů nedojde!!). Konečně třetím nevyužitým potenciálem po absenci romantického prvku a rozvíjení Rinových bojových dovedností je nějaký přesah. V anime je překvapivý nápad, který se týká symbiózy démonů a lidí... čemuž odpovídá i to, jak se Rin snaží řešit věci přednostně smírem než bojem (ale nebojte se, bojů je i tak dostatek ...). Paralely s xenofobii, rasismem a ekologií by do anime šly velmi hezky zakomponovat ...KDYBY anime nemělo jen 25 dílů, ale tak alespoň 50. Podle komentáře to tedy vypadá, že bych měl dát tři hvězdičky, ale ve skutečnosti, mé kritické poznámky jsou spíše odrazem mé rozmlsanosti - anime je skutečně dobré i tak a zaslouží si čtyři za dobrou a netypickou zápletku, velmi sympatické postavy a výborné boje a nadpřirozené schopnosti. Anime je výborné jako odpočinkovka na jednorázové zhlédnutí během jednoho, max dvou dnů. 75%

Arabela (1980) (seriál)

hezkých českých pohádek není moc a (pohádkových) seriálů už vůbec ne...kdybych k tomuto faktu přihlédl, musel bych jít s hodnocením nahoru. Ale berme to více objektivně... První díly výborné, Arabela navíc dost hezká (jedna z mála, která se mi velmi líbila jako malému i jako dospělému), ale postupně mně (nedávno jsme se na seriál dívali s přítelkyní) vadila přílišná upejpavost a poněkud hloupé argumenty "racionálních" (vystupujících techniků, doktorů...). Naivita všech, díky které mohl Rumburak i bez větší snahy dělat stále problémy, byla absurdní (jakoby byli nepoučitelní.. že jde o pohádku ještě není důvod a omluvou pro totálně hloupé chování hlavních hrdinů). Snaha o modernizaci pohádkové říše byla vtipná, ale Xéniino řádění trvalo moc dlouho.. Vlastně všechno trvalo moc dlouho - nejsem si jist, jestli takto vysoká typizace a stylizovanost postav může dospělce uspokojit déle než 3 hodiny, jestli vůbec existuje způsob, jak zařídit, aby se nenasytil tak brzy... Asi je to určené opravdu hlavně pro děti (nicméně dobře si pamatuji, že mně jako dítěti vadilo, že není vysvětlen původ kouzelných artefaktů - kdo je vyrobil, když tamní mágové dokáží kouzlit pouze s jejich pomocí? ...záhada, která mě vrtala v hlavě) ...z jejich hlediska určitě 5*, z mého hlediska 3* a 65%

Argo (2012)

naprosto jsem nepochopil, proč byla taková sláva osvobodit 6 diplomatů, kteří uprchli a tajně se skrývali na kanadské ambasádě, když dalších 52 diplomatů bylo drženo v zajetí. Film samotnej shledávám poučným díky jeho "založenosti na skutečném příběhu", podle wikipedie to vypadá, že si scénář realitu kopíroval věrně. Se zábavností to bylo mnohem horší, dosahovala úrovně tak 2*, víc ne (v podstatě nuda, ke konci sice byla snaha o napínavost, ale každému bylo jasné, vzhledem k tomu, že bylo předem řečeno, že námětem je úspěšná US akce, jak to dopadne...), celkově proto 3* a 65%

Atlas mraků (2012)

Nádherný film...opravdu krásný...a to jak formálně (herci, masky, prostředí, triky, technika), tak obsahově. Myšlenkově jde v něm o znázornění karmanového zákonu, o nic víc. Z filosofického hlediska jde tedy o poměrně dost chudý film...a chvíli jsem váhal, zda si zaslouží těch pět hvězdiček nebo ne...ale nakonec jsem si řekl, že ano, neboť přestože důležitá myšlenka je jen jedna, její zpracování je dokonalé. Člověk minimálně názorně pochopí, jak to ti věřící myslí, když mluví o té propojenosti činů. Strašně se mi líbila ta všehochuť a ta délka..ten obrovský záběr...nejen to zasazení příběhů do časově úplně odlišných dob (od otrokářů v 19. století, přes současnost až po hi-tech budoucnost), ale i jejich žánrová rozrůzněnost (jeden je z většiny perfektní komedií, v jiném jsou výborné akční scény, další je romantický...), každý z příběhů má též úplně jiné hlavní hrdiny...a celkově to pak působí, jako by člověk viděl filmů 6 a ne jeden. Stopáž mě uspokojila, byl jsem rád, když jsem se něco za půlkou, kdy se mi film skutečně začal líbit, koukl se strachem, že to asi už brzo skončí...a ono ne, ani náhodou :-) (klidně ale toho mohlo být ještě víc - pár věcí, zvláště ty, které se týkaly těch dvou příběhů v budoucnosti, by si zasluhovalo další podrobnosti, aby bylo zvědavosti učiněno zadost). Poslední výjimečná věc na tomto filmu jsou herci, kteří hráli v jednotlivých příbězích odlišné postavy..a vzhledem k tomu, že příběhy se neustále střídají, člověk má perfektní příležitost pozorovat, jak herec umí nebo neumí hrát...jak střídá výrazy, grimasy apod. když hraje různé postavy... Zvláště Tom Hanks mě v tomto filmu nadchnul (doteď jsem si o něm myslel, že umí hrát buď idiota, nebo prostě jen sám sebe...protože ve všech filmech, co jsem s ním zatím viděl, to byl furt stejnej Hanks, furt ty stejný výrazy...toto je první film, v kterém jsem se přesvědčil, že je dobrej herec). Co k tomu dál dodat -- hudba výborná ...a konečně byl ve filmu zastřelen roztomilý čoklík :) ...čímž padlo jedno hloupé tabu... tak ještě aby někdo za diváckého šoku zlikvidoval mimino a bude to všechno :-) Celkově tedy 91%

Atomic Café (1982)

První půl hodinu jsem měl na tváři připotroublý úsměv - moje reakce na to, že takto starý film dokument jsem snad ještě neviděl... Působilo to na mě jak nějakej starej večerníček či komedie -- neustále rozverná hudba, přitom všichni strašně seriózní agitovaný hlas... z dnešního pohledu to působí děsně komicky (a je to k nerozeznání od komunistických filmů z českého prostředí - zjevně to byla tehdy móda celosvětová, nikoliv jen komunistická). Až jsem si zvykl na dobovou atmosféru (která pro mě byla tím nejzajímavějším), začal jsem si víc všímat obsahu -- a bohužel jsem si tedy nevšiml, že bychom za těch pár desítek let někam pokročili - spíš naopak, protože dnes už nemá monopol na propagandu vládní garnitura, ale je jí schopno jakékoliv vlivnější či početnější uskupení kohokoliv. S odstupem ix desítek let je snadné nahlédnout tehdejší názory jako směšné, asi bych z toho ale nevyvozoval, že jsme k propagandě citlivější než lidé tehdy. Dvě poznámky na závěr: 1. film postrádá jakýkoliv komentář / vypravěče ...proto je možná dobrej nápad si před zhlédnutím nějak osvěžit historické souvislosti, jinak divákovi nemusí být vše uplně jasné a 2. film mapuje opravdu jen a pouze dobové veřejné mínění, nic víc. O atomovkách jako takových v dokumentu téměř žádné informace nejsou.