Cabin Fever 2 (2009)

Přehlídka hororové veteše podle Ti Westa, v kulisách, kde krvavé skvrny prýští takřka v každém záběru. Spring Fever začíná bez ostychu hned v úvodních titulcích a nabízí nepřehlédnutelné manýry vnitřností na předním skle, které pod komediální pokrývkou dokážou pobavit a vytvořit lehkou jednohubku. Přesto nemohu být zcela spokojen, jelikož hlavní berličku tvoří nechutné záběry, které relativně fungují, ale neposkytnou víc, než béčkové řečiště zvratků a rajského protlaku. I tak Ti West odvedl slušnou práci a z obsahu, jímž disponoval, vyždímal téměř maximum.

Hory mají oči (1977)

Tajné experimenty pro vládu zas jednou něco podělaly. V dálce se ozývá nelidský řev, jsou tu první burani, jak tohle jenom dopadne? Prvotní povzdech, že se The Hills Have Eyes nedokážou vyšvihnout nad standard B produkce, se ztratil - pod krvavým nánosem jej nikdo nenajde. Samozřejmě, béčko to je stále, jenomže pravda je trochu složitější. Tenhle film má jiné věci na práci, než servírovat vám moralistické žvásty. Tady jde o krvavý masakr mezi americkou rodinkou a zdegenerovanými burany. Wes Craven dokáže i s hubeným základním obsahem bavit. S přiloženým prstem u spouště porcuje maso a touto cestičkou si kráčí až do titulků. Ale posléze, co si otřete pot z čela, vyhrabete nohy ze střev, zjistíte, že žádná hlubší scéna, která by byla zapamatování hodná, v obsahu není. 6/10

Final Exam (1981)

Final Exam nelze zařadit výš, než někam do průměrných vod, a je hned několik důvodů proč. 1) Vrah nemá masku, je to sice hora, ale i přesto jeho respekt padá. 2) Jeho charakter je jednorozměrný, není nám známo jméno, motivace, dozvíme se jen to, že je to psychopat s nožem, který vraždí studenty v okolí kampusu. 3) Gore! Ne, že by se snad několik červených scén neobjevilo, ale není to nic, co by zkušenějšího diváka vyvedlo z míry. Snad jen moment v tělocvičně trochu vyčnívá nad průměrem. Naopak nepostrádá skvělou osmdesátkovou atmosféru, opravdu vynikající hudební motiv, sympatické aktérky a dojde i na bradavky. Je to hodně slabé trojhvězdí, nicméně pořád je to lepší než spousta jiných slasherů. Pro fandy mohu doporučit.

Honeymoon Horror (1982)

Značně jednotvárný a amatérský slasher, který sice patří mezi ty horší žánrové kousky, ale každopádně je to přesně ten typ filmu, který je tak špatný, až je zábavný! V zásadě lze říct, že jde o představitele staré školy osmdesátkových slasherů, který vyzrazení vraha nechává až do závěrečné sekvence. Nemá smysl pitvat příběh, neboť je naprosto tuctový: tři mladé páry si chtějí užít zamilovaný víkend v krásném prostředí na Honeymoon Island, bohužel pro ně toto pochopení nesdílí šílený, v obličeji zjizvený vrah. Vezmu-li v potaz rozpočet snímku, tak gore scény jsou na poměrně dobré úrovni (useknutá ruka, scéna ve sprše), ale pouze na nich snímek nestaví. Daleko více jde o atmosféru vykouzlenou hlubokými lesy a podmanivou hudbou. Kapitolu herecké výkony bych raději nezmiňoval, je to více než tragické, přesto, když je v záběru postava Elaine (Cheryl Black), kvalita jde nahoru. Celkově je Honeymoon Horror jen pro zaryté fanoušky žánru, jiní ho pravděpodobně nechají shořet v pekle, ale kouzlo staré dobré školy nosí důstojně. 5/10

House (2008)

Nechtějte, abych spočítal, kolik hororů, stavějících na strašidelném domě, bylo natočeno. Snad nejtypičtější kombinace, jaká může nastat. Často stojí osamoceně, plevel prorůstá zápražím a nikdo si nepamatuje, co se v tom domě stalo. Jejich prázdnota je ovšem jen zdánlivá. I proto se lidé obvykle takovým místům vyhýbají, ale občas někoho napadne, nebo je shodou okolností nucen (jako naše čtyři postavy), do takového domu vstoupit. V našem případě nás uvítá "milá" rodinka sociopatů (poměrně uvěřitelná) a než se rozkoukáte, kolotoč obludností se roztočí a cesty není zpět. V tu chvíli se začne hrát na strunu sugesce, kdy před diváka je vystaven cyklus střihů a pomalu neví, co se děje. Naši hrdinové, nejenže se musí vypořádat s šílenou rodinkou, ale téměř přestávají důvěřovat i sami sobě. Odehrává se tak atmosférické drama, které nepolevuje, až do pointy, která je asi největším mínusem. Především se mi ale líbil přístup, který se obejde bez litrů krve a přesně natahuje momenty tak, aby udržel permanentní napětí, kdy lze jen těžko odhadovat, komu už místo na šachovnici nenáleží.. Určitě bych tedy tento snímek nezatracoval, jako většina zdejších komentářů, a kdyby nebylo té pointy a občas nesourodého střihu, tak bych ještě hvězdu přihodil. Ale i tak. 6/10

Temná legenda (1998)

Tvrdému fanouškovskému jádru pravděpodobně srdce nezaplesá, nicméně nemusíte mít obavy z hrozícího infarktu. Tato vyvražďovačka sice nepřinesla svěží vítr, ale zato poměrně solidně zpracovává klasické koncepty, které se do pomyslných plachet umějí opřít. Jak už to u průměrných titulů bývá, jsou zde jednak světlé záblesky (poměrně zdařilé vraždy), tak ty temné (inteligence obětí, neikonický vrah v zimní bundě). Čistočistý průměr.

Hra na utrpení (2008)

Tři příběhy, tři děvčata a zábava bez záruky. Inu, myšlenka ucházející, na atmosféru bohaté, stejně tak, jako na frustrující sled nelogičností. První příběh je nejslabší a vlastně k uzoufání nudné čekání na cokoliv. Naštěstí přijde druhý a také nejlepší příběh, klaustrofobicky dusivý, nápaditý, s efektivním využitím síly okamžiku (scéna s klaunem), nevhodný pro kardiaky. Následuje slabší, ale přesto poměrně řemeslně zvládnutý příběh třetí, jen s malou poznámkou, vypněte mozek, prosím. A to doslova! Co naplat, že krev stříká, když absurdity bijí do očí v každém záběru. Ale abych přestal s kritikou, určitě bych jej neodepisoval. V deštivém dni ideální.

Oběť zla (2007)

Vítejte v Timber Falls, místo bohu zaslíbené, nebo že by bůh na toto místo zapomněl? Měla to být původně idylická dovolená mladého páru, se všemi přírodními úkazy, jenže.. něco je špatně?! Hluboký nádech, boj o život může začít. To s kým se setkají, nejsou přátelští obyvatelé, ale fanatická rodinka, jejíž jméno krví poskvrní kříž. Situace se začne vyostřovat velice rychle, a dlouho netrvá zjistit, cože je záměrem oné rodiny se vší obludností. Že takových filmů tu bylo nespočet? Máte pravdu. Celý tamní cyklus událostí je zrezivělý recyklák, který se sem tam zadrhne, ale pořád funguje. Vraždy jsou na úrovni (v rámci možností), příběh je standardní, neurazí, nenadchne. Nevadí-li vám naturalistické podání s křesťanským kontextem, určitě nebudete zklamáni, ani já jsem nebyl.

Phenomena (1985)

Phenomena se mi hodnotí těžko. V jednu chvíli geniální pasáže, u kterých se tají dech, a následně scény, kterým by slušel rychloposuv. Dojem vylepšil lehce nechutný konec a hudba, která byla opravdu povedená. Nicméně ve mě zůstává pocit, že z toho šlo vyždímat mnohem víc.

Oblečen na zabíjení (1980)

Dressed to Kill hodně dbá na estetický vizuál, který umocňuje požitek všudypřítomné erotiky. Samotná zápletka není nic světoborného, ale její závěr je o to překvapivější. Taková zajímavost je, že feminizaci se podřídilo naprosto všechno tj. ústřední hrdinkou je žena a veškeré provedené mordy jsou zase jen na ženy. Technické zpracování vražd je na dobu vzniku ucházející (zvlášť ta břitva měla něco do sebe). O to víc zamrzí, že jich je naprosté minimum a převážnou část filmu se řeší, kdo je onen vrah. Komu nevadí zdlouhavé čekaní v posunu děje, bude spokojen, ale jinak se jedná o naprosto průměrné dílo.