Scanners (1981)

Scanners je přesně tím smutným případem, kdy může operovat s perfektním námětem, ale jakoby se sám sebe ptal, co si může a nemůže dovolit. Poměrně jasnou vizi má vtisknutá myšlenka, avšak klacky pod nohy si hází v podobně předlouhých dialogů. Samozřejmě je tu několik geniálních okamžiků a zajímavý závěr, ale z objektivního hodnocení mi nevzejde nic jiného, než že z velké části to byla dost nuda. Na můj vkus příliš přeceňovaný film se zvěstmi o vybuchujících hlavách, přičemž nedokázal ani z půlky využít svůj potenciál.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Ani samotný Quentin nemůže vyjít po doznění titulků z auta suchou nohou. A to i přesto, že se vychytrale skrývá za poctou levných kousků, nicméně záměrný efekt se nekoná. Divácky vděčných scén je minimum, z popkulturních odkazů se svírá hrdlo a o bezpředmětných dialozích ani nemluvě. Místo ostří zde figuruje nadupaná kára, ale o jejím využití..., to snad nepotřebuje komentář. Quentin udělal velký krok zpět a snad i svoji největší filmovou blamáž. Co na tom, že v závěru se dočkáme skvělé honičky, když prokousat se k ní skrze neúnosně dlouhé dialogy je téměř nadlidský úkol. Méně keců, víc prostoru pro rychlá kola, a mohl z toho být slušný film.

Tichá noc, krvavá noc (1972)

Zrnitý obraz, ucházející atmosféra, ale úděsné dialogy. Příběh sám o sobě by nebyl špatný, avšak je zadupán nezáživným zpracováním.

Sejmi je všechny (2007)

Michael Davis stvořil patrně největší akční bláznovinu posledních let. Akční žánr zažívá svou filmovou renesanci a je mu věnována čím dál větší pozornost. Ustoupilo se již od drsných hromotluků, teď jejich místo střídají sofistikovanější parťáci. Michael Davis měl před sebou nesnadný úkol. A sice vrátit úder všem pochybovačům o životnosti akcí nadupaných adrenalinových jízd. Vytvořil hyperstylizovanou podívanou, nad jejíž přiznanou infantilností buďto srdce zajásá nebo se rozum pozastaví. V mém případě je to naneštěstí druhá varianta. Přičemž prvotní plán nebyl vůbec špatný, stačilo se jen držet určitých mezí. Nápadů je dost, od úvodní scény porodu s přestřelením pupeční šňůry, přes přestřelku na kolotoči, jenž je roztáčen střelbou z pistole tak, aby sniper nezasáhl kojence a to je jen několik scén, které sice vypadají efektně, ale efektivně už nefungují. S přibývající stopáží opadá nadšení a na koncept přemrštěnosti dovedeného do ad-absurdum jsem si nedokázal zvyknout.

Mrtvá jáma (1989)

Brett Leonard přichází s nikterak zajímavým béčkem 80. let, kde spojil prostředí blázince s hromadou zombies. Bohužel zde nejsou takovým lákadlem, jak jsem zprvu předpokládal. K čemu je tu horda zombies, když kamera je otřesná a osvícení nedá jasnější záběr. Takto zničit stěžejní prvek se jen tak nevidí. Neztotožňuji se ani s jejich likvidací svěcenou vodou, ale v koncepci filmu, tak jak je dělaný, to ani nepřekvapí. Mrtvá jáma je dlouhá nuda, která sice nabídne nějakou tu krev, ale svým stylem zpracování podráží nohy sama sobě.

Vlak hrůzy (1980)

Celkem přihlouplý a obyčejný slasher, který nemá žádný moment, jenž by vynikal nad vyplňující vatou. Parta teenagerů jedoucích ve vlaku, pomsta za žertík a Jamie Lee Curtis navrch. Nudnou scénu vystřídá ještě hloupější a nějaké masakrování ve vlaku zde nepřichází v úvahu, přitom prostory k tomu doslova vybízely. Tohle se holt nepovedlo.

Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta (1985)

O poznání slabší než jednička. Zachraňuje to vlastně jen Freddy, který si udržel šmrnc a autobusová scéna. Jinak je tu nudných míst jako máku. Víc jak dvě ušmudlaný hvězdy dát nemůžu.

Halloween 5 (1989)

Nastavování kaše pokračuje. Přímé pokračování na čtvrtý díl nenabízí v podstatě nic nového, tedy aspoň ne to, co by jej pozvedlo. Snaha udělat telepatické spojení mezi malou Jamie a Michaelem, s nímž měli autoři úmysl vnuknout mu mysteriózní podtext, se nepovedla. Naopak plní opačný efekt a celý snímek znehodnocuje. Daleko lépe bych si dokázal představit přímé brutální vyvražďování, které by sice nebylo nic zázračného, ale pořád by to ve výsledku dopadlo lépe. Atmosféra je nulová a aby toho nebylo málo, přichází vlna nelogičností, což je poslední střípek do už tak špatného dílu.

Před úsvitem (1981)

Klasické schéma, kdy se parta mladých vydává na výlet. Je tedy jasné, že se něco semele. Plusem je určitě prostředí, do kterého je film zasazen, a možná pak ještě první vražda, která je dobře řemeslně udělaná. Posléze následuje amatéřina, která neměla čím překvapit.

Panoptikum (1981)

Totálně ujetý slasher, bohužel v negativním smyslu slova. Začátek je dobrý, šlape tak, jak bych očekával. Dokonce i užití halloweenských prvků je zvládnuto na jedničku, ale později jsem atmosféru prakticky nezaznamenal a ani vraždy mě nebavily. Vypadaly na můj vkus příliš lacině. Zábavnější moment přišel až v úplném závěru, kdy si vrah sundá svou masku, a to je málo ... 2/5