Vetřelec (1979)

In space no one can hear you scream. Kultovní dílo, o jehož kvalitách není pochyb. Zcela právem si Vetřelec zasloužil status klasika. Dokonalé vykreslení klaustrofobické atmosféry na palubě nákladní lodi, jejíž pasažérem je nelítostný vraždící organizmus s ocelově pevným ocasem, který i dnes budí respekt. Potemnělé chodby, průlezy a strach z neznámého za doprovodu neméně děsivé hudby, přivolávají infarktové scény a šponují adrenalin na maximum. I dnes jeden z nejpůsobivějších hororů.

Já, legenda (2007)

Scény vylidněného New Yorku jsou úžasné. Výkon, který podal Will Smith je jako vždy perfektní a postapokalyptická atmosféra ve mně pouze umocňovala zážitek z tohoto filmu, jelikož téma, kdy nějaký virus zabije veliký počet obyvatel, mi přijde velmi zajímavé.

Grinch (2000)

Pro mě kultovní vánoční film, kde Jim Carrey opět předvedl svůj um v roli Grinche (těžko by ho zahrál někdo lépe). Jeho hlášky jsou nezapomenutelné. Prostě velká vánoční klasika na kterou se vždy znovu rád podívám a bez které si nedovedu představit vánoční svátky.

Slečna bestie (2020)

Nástrahy ze školních lavic trochu jinak. No posuďte sami, že zápletka s výměnou těl je ve slasheru neokoukaná a vyloženě nabádá k utahování si ze žánrových klišé. O tom, jak skvěle se povedlo vmíchat komediální prvky, nás přesvědčí hned úvodní scéna, která nám naservíruje parádní krvavé mordy, přičemž se nejde nezasmát nad způsoby provedení. A když zrovna neprýští krev, tak je radost sledovat uječeného Vince Vaughna a Kathryn Newton v roli blonďatého zabijáka. Což rozhodně není málo a nebál bych se tvrdit, že jde o jeden z nejlepších slasherů poslední doby.

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Naše čtveřice zestárla o deset let, ale nic jí to neubralo na chuti zabíjet zombíky a trousit hlášky během cesty zamořenou Amerikou. Znovu tak sledujeme kreativní likvidování zombíků, vtipná pravidla přežití a hromadu popkulturních narážek. Funguje to stejně dobře jako v prvním díle, takže za mě veliká spokojenost.

Krvavá nevěsta (2019)

Každá rodina má své kostlivce a pro rodinu Le Domas to platí doslova. To záhy zjistí i naše hrdinka, která ve svatebních šatech, žlutých keckách a s puškou v ruce odráží po zuby vyzbrojené příbuzenstvo, které jí jde po krku. A nelze jí nefandit, když se zprvu z křehké krásky postupně stane nebojácná bojovnice, jež pro sprosté slovo nejde daleko. Bavil jsem se nadmíru dobře, starobylé sídlo plné chodeb dotvořilo tísnivou atmosféru odlehčenou černým humorem a výborně zvládnuté krvavé scény udrží nastolené tempo až do finále. Krvavá nevěsta tak splnila má očekávání a vykřesala z groteskního nápadu zdařilou podívanou.

Haunt (2019)

Strašidelný dům většinou člověk projde bez úhony a u východu zívne nudou, to se však rozhodli změnit zabijáci provozující tuhle atrakci. A nutno říct, že se jim to podařilo. Kulisy i masky jsou výborné a parta teenagerů je taky v pohodě. Nakonec ani nevadilo, že se se snižováním jejich počtu celkem otálelo, protože počet zabití se vyšplhal překvapivě vysoko, takže nebyla nouze ani o slušné gore. A za závěrečné vzepření osudu palec nahoru.

Girlhouse (2014)

Zesměšnit z mládí frustrovaného otylého psychopata se nevyplácí, o tom se mohly přesvědčit i (polo)nahé dívky z Girlhousu. Stačilo k tomu pár hackerských triků, chuť pocuchat několik pěkných obličejů a z vily plné děvčat, kompletně místnost po místnosti monitorované, se už neozývá vzrušivé sténání, ale jen nářek obětí. Inu, zabiják se rozhodně nebojí zašpinit a vymýšlí celkem zajímavé odchody ze světa. Jsem rád i za to, že si nasadil masku, vylepšilo to dojem a za jeho poctivou práci není problém přimhouřit oči nad logikou. Parádní slasher za čisté čtyři hvězdy.

Děs po setmění (2014)

Výborný slasher, který znovu dává v paměť, jak město Texarkana utrpělo jizvu na jméně, když tu začal řádit brutální vrah. Zatímco původní film je spíše průměrný, tak jeho sequel The Town That Dreaded Sundown je o poznání lepší. Což mě mile překvapilo, většinou je to opačně. Z nikdy dopadeného vraha se za ty roky stala atrakce, a tak není divu, že se někdo rozhodl znovuoživit hrůzné události. Ve výsledku to znamená, že se dočkáme slušného přísunu vražd, které jsou ke všemu velmi kvalitně zpracované. Líbil se mi i retro vizuál a precizní kamera. Rovněž atmosféra je tu vážně cítit a herci hrají slušně. Jedinou výtku mám k závěru, s tím se mohli tvůrci vypořádat lépe, ale i přesto jde o jeden z nejlepších slasherů za poslední dobu!

Nevěsta Re-Animatora (1990)

Vědecký pokrok s sebou nese určitá rizika, přesto nám sérum Herberta Westa znovu zaručí parádní (ne)mrtvolnou zábavu! A to už stojí za ten risk. Znovu se tak můžeme těšit na stříkající krev, jadrné hlášky a bizarní experimenty v černohumorném balení. Dvojka je bezesporu plnohodnotným pokračováním, třebaže mám o něco radši jedničku.