Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do amerických prezidentských voleb zbývají jen dva týdny a Conrad Brean, specialista na problematiku médií, je narychlo povolán do Bílého domu. V podzemní zasedačce se dozvídá o hrozícím sexuálním skandálu mezi prezidentem a nezletilou skautkou, celou kauzu totiž plánuje několik stanic ještě ten večer odvysílat v hlavních zprávách. Breanovým úkolem je zastavit blížící se mediální bouři a zároveň prezidentovi napomoci k jeho znovuzvolení na další funkční období. V tak krátkém čase je jedinou možností odvrátit pozornost veřejného mínění jiným směrem. Brean se proto spojí s hollywoodským producentem Stanleym Motssem a společně vymyslí absurdní plán: nejdříve jsou zveřejněny falešné zprávy o neexistujících bombardérech B-3 a vzápětí USA musí čelit nečekanému útoku albánských radikálů. To je však jen počátek neobyčejně věrohodné hry s fakty a iluzemi, která s každým dalším dnem do voleb nabírá co do absurdity na obrátkách... Americký film natočil úspěšný režisér Barry Levinson (Rain Man, Dobré ráno, Vietname, Bugsy), který satiricky laděné komedii vtiskl dostatek věrohodnosti, humoru a nadsázky. Postavu chladnokrevně a cynicky uvažujícího Conrada Breana si zahrál Robert De Niro (Taxikář, Zuřící býk, Irčan), zatímco velikášsky a furiantsky vystupujícího producenta Motsse představuje Levinsonův dvorní herec Dustin Hoffman (Absolvent, Hrdina proti své vůli, Smrtící epidemie). Autory promyšleného scénáře se skvěle napsanými dialogy jsou pak scenáristka Hilary Henkinová a známý dramatik David Mamet, zároveň jde však o volnou adaptaci knihy Americký hrdina Larryho Beinharta. Ani jeden z tvůrců ovšem nemohl tušit, jak rychle a blízko se přiblíží skutečnosti. V lednu roku 1998, pouhý měsíc po premiéře propukl sexuální skandál prezidenta Billa Clintona, který vzápětí nařídil bombardování v Súdánu. Situace se pak opakovala ještě dvakrát: během projednávání Clintovova impechmentu bombardovaly Spojené státy Irák a pár měsíců na to také Jugoslávii. Název filmu se pak na dlouho dobu ustálil jako označení pro mediální čachry a odvádění pozornosti od klíčových problémů. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (490)

RUSSELL 

všechny recenze uživatele

Rafinovaná satira, která s časem zraje jak víno a neztrácí na aktuálnosti. Film vyšel o více než dekádu dřív, než náš svět začalo ovlivňovat působení sociálních sítí, které toto téma vyšponovaly na úplně jinou úroveň. Z tohoto pohledu se dá Wag the Dog považovat za jakýsi prekurzor enormního nárůstu ovlivňování běžné populace pomocí fake news. Film ve velkém stylu servíruje plejádu bizarních momentů, které vás dozajista pobaví, ale zároveň i zamrazí, když si uvědomíte, že to vše – ať už je to jakkoliv přitažené za vlasy – je založené na realitě. Výborných a chytrých satirických filmů zas tolik není – Wag the Dog mezi ně ale rozhodně patří. ()

MMR 

všechny recenze uživatele

No tato "komedie" ve mně budí smíšené pocity. Přesto, že je to celé prošpikované lhaním a výmysly, tak mě to moc nesedlo, a to nejspíše z důvodu, že se tam až příliš mluvilo, což já osobně nemám rád. To už si radši vyčistím zuby :-D Ale i přes to, že je to založené spíše na dialozích, nakonec ohodnotím průměrem. ()

Reklama

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Slabý film, nedůstojný dvojice Hoffman De Niro. Komediální nadsázka, beroucí si na paškál manipulovatelnost politického veřejného mínění, zde vyznívá příliš suše. Vše se tváří až příliš vážně. Na jednu stranu je to příliš málo absurdní, na druhou stranu příliš málo realistický než aby šlo o skutečnost. Vtip se ztrácí a dialogy jsou o ničem. Přitom téma jako hrom. Asi si každý pamatuje na imaginární jaderné, chemické a další balistické střely, které Američané sledovali ve hlavním zpravodajství, než Bush vlítnul do Iráku, aby zastavil zlého teroristu Saddáma Husajna, jenž jeho předchůdci tak neprozíravě vyzbrojili. 41% ()

Amarcord_1 

všechny recenze uživatele

95% - Krásný film o tom, do jaké míry je naše vlastní představa světa ovlivnitelná médii. Rok vzniku filmu napoví, že se film neinspiroval aférou Clinton / Lewinski, ale že tomu klidně moho být i naopak. Nestydím se přiznat, že tento film změnil můj přístup ke zprávám i k reklamám (i těm, které se jako reklamy netváří). Kdokoli namítne, že je ten film trochu ad absurdum, ale já na něm kromě trochu uspěchaného konce nic tak nereálného nevidím. Naivní? Průhledné? Jen proto, že Hoffmanovi s De Nirem od začátku vidíte do karet... Wag the Dog je film, který pobaví i po několikátém shlédnutí a jeho myšlenky (není to jen o mediální manipulaci) jsou, a budou stále více aktuální. ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Bohužiaľ tento typ humor je na môj vkus príliš suchý a skoro až trápny, okrem pár zábleskov. Scenár samozrejme tiež nemôže byť oporou, ale sklamali ma aj herci.  Existujú rozhodne lepšie filmy z tohto žánru, toto je skôr ako paródia a preto film nikomu nedoporučujem. Určite neočakávajte veľa, prakticky len taká kratochvíľka na dlhý zimný večer. Hudbu som v tomto diele ani nezaznamenal a ani svetové herecké hviezdy nezlepšia zážitok zo sledovania. Celkom nuda a sklamanie. (28.2.2022) ()

Galerie (16)

Zajímavosti (17)

  • Původním autorem De Nirovy věty: "Lepší dobrý plán dnes, než perfektní plán zítra," je americký generál George Patton. (StarsFan)
  • Slogan s koněm použitý ve filmu "Why change horses midstream?" byl originálním sloganem kampaně Abrahama Lincolna během občanské války. (dinamit_1)
  • Soundtrack k filmu zložil a nahral britský gitarista, spevák a skladateľ Mark Knopfler. (bakrabata)

Související novinky

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche

12.08.2022

Kdo sledoval zprávy ze světa posledních několika dnů, zřejmě tušil, že smutná novina se nevyhnutelně blíží. Před necelým týdnem totiž americká herečka Anne Heche během fatální autonehody v Los… (více)

Reklama

Reklama