Reklama

Reklama

Čarodějův učeň

  • Západní Německo Krabat (více)
TV spot 2

Obsahy(1)

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

TV spot 2

Recenze (540)

Aky 

všechny recenze uživatele

Výběr tématu je součástí talentu. A Karel Zeman dokázal předloze vtisknout ještě mnohé navíc. Zvláštní atmosféru napětí a tajemna, přitom jeho vyprávění zůstává prosté a přímočaré, animace je profesionálně dokonalá, ale zbytečně na sebe neupozorňuje, jen pokorně sleduje příběh a jeho vyznění. Silný, harmonický zážitek. ()

Madison 

všechny recenze uživatele

Zemanove tvorcovské kvality sa po zhliadnutí jeho filmov v žiadnom prípade nedajú spochybňovať. V baladicko - pochmúrnom deji vystupuje na povrch čistá nezištná láska, ktorá premôže všetky neprávosti. Klasická schéma v Zemanovom pojatí spôsobuje príjemné groteskne-hororovo-romantické mrazenie a všetky tieto segmenty tvoria súdržný a vyvážený celok. Zo zlomyseľného čarodeja mi ešte teraz behá mráz po tele a rozhodne nejde s prihladnutím na morbídne vyznenie a skľučujúcu atmosféru o rozprávku pre deti. ()

Reklama

Ellesime 

všechny recenze uživatele

Všichni píšou, že je to hororový příběh, krvavá, depresivní pohádka. No já nevím, asi jsem se dívala na jiný film. Vůbec jsem se u ní nebála a ani chlupy na těle mi nestály. Rozhodně jsem čekala napínavější konec. Myslím, že z příběhu se dalo vytěžit víc, například mohlo být více rozvinuto přátelství s Tondou. Přesto se mi film velice líbil a dávám plný počet hvězdiček. Je to poetické vyprávění o lásce, věrnosti a přátelství, které Zeman vkusně a zajímavě zpracoval. I ilustrace jsou hezké, ne jako dnešní večerníčky. Rozhodně však doporučuju přečíst si knihu, protože u té se člověk opravdu bojí a nejednou jsem při čtení měla slzy na krajíčku. ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Tento komentář berte s rezervou, před každou větou by správně mělo být IMHO... Čarodějův učeň vyniká hlavně depresivní, ponurou atmosférou, to se musí nechat, ale jinak jde o klasickou pohádku s typickým happy endem, takže věřím, že se díky ní nikdo věšet nepůjde. Animace je celkem jednoduchá, takový o 30 let starší Kačer Donald, či jiná tvorba Walta Disneye je propracovanější a vypadá nesrovnatelně sympatičtěji. Netvrdím, že Karel zeman neměl talent, vymyslel to pěkně a atmosféru podchytil také výborně, jen nesouhlasím s tím, že jde o vrchol animovaného filmu (maximálně tak českého) a 75. příčka mezi VŠEMI filmy je docela přitažená za vlasy. Inu, nejsem spokojen, ale možná je to jen tím, že se nacházím ve věku, kdy mě pohádky UŽ ani JEŠTĚ nezajímají :) 6/10 ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Černý mlynář s rozpolcenou lebkou, temné síly, rakve, krev a šibeniční vrchy vs. víra v lásku, jenž rozbuší srdce. Strašte ale nyní tímto děti, co v 5 letech sledují z gauče (v levé ruce samostříl, v pravé meč) Van Helsinga na DVDéčku.. Animované zpracování lužickosrbské legendy s indickými kořeny znova potvrdilo, že práce filmového vizionáře Karla Zemana je v našich končinách i po jeho smrti krajně nedoceněná. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (5)

  • Film je zpracován tzv. ploškovou animací. (Ded@M@tes)
  • Předlohou filmu byla kniha "Čarodějův učeň" (1971) napsaná libereckým rodákem Otfriedem Preußlerem (Otfried Syrowatka, 1923-2013) podle lužickosrbské legendy o Krabatovi. Příběh knižně zpracoval také Jurij Brězan (1916-2006) pod názvem „Čorny mlyn / Die schwarze Mühle“ - stalo se tak o dva roky dříve, ovšem v ČSSR byl český překlad k dispozici ve stejném roce jako Preußlerova kniha. (Ded@M@tes)
  • Předobrazem legendárního Krabata byl Jan Šadović, německy Johannes Schadowitz, žijící v letech 1624 až 1704, důstojník chorvatské lehké jízdy, který si svými zásluhami ve válce s Turky od saského panovníka vysloužil statek Gross Särchen - Wulke Ždźary na Horní Lužici. (Ampi)

Související novinky

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011

13.02.2012

V sobotu 21. ledna byl ukončen výběr filmů Kánonu filmu za rok 2011 a přinesl opět zajímavé výsledky. Původní prosincový termín konání výběru byl z důvodů nečekaných a smutných předvánočních událostí… (více)

Reklama

Reklama