Cesta do pravěku

• Československo Cesta do praveku (více)

Horácius

Velký respekt! To co kdysi naši tvůrci dokázali, dodnes nakopává zadnici trikovým filmům po celém světě. Je tam pár geniálních nápadů, ale hlavně, jednotlivá období, jak jimi výprava prochází, mají neskutečnou atmosféru. Ano, tak by se tam asi člověk cítil, kdyby se tam ocitl. Film jsem viděl mnohokrát a naposledy zcela nedávno, a i když čas plyne a člověk vidí samozřejmě lecjaké chyby, je to v podstatě naprosto jedno, celek je neotřesitelný. ()

sajez

Hodnotit Cestu do praveku tak pred 25 lety,kdyz jsem ji videl poprve dal bych jiste 5 hvezd,ale dnes to vidim maximalne na 2 hvezdicky a to jen ze slusnosti.Dej filmu by vymyslelo temer kazde fantasii obdarene dite a o tricich ani nemluvim. Samozrejme jedna se o hodne stary film ale v 21.stoleti uz vypada dost usmevne.Zajimave,ze takovy Jursky park,ktery je o nekolik trid lepsi a zajimavejsi film,ma nizsi hodnoceni nez nase "ceska" Cesta do praveku. ()

acrylic

jak tu tak pročítám některé komentáře , tak asi většina mladších fandů to moc srovnává s jurským parkem ;) ... ono hold v 55 roce nebyla ta technika co je teď ... uvědomte si to pro boha .. ()

Timy68

Sama od sebe bych se na tenhle film asi nikdy nepodívala. A taky vim proč. Rozhodně musim ocenit snahu a sílu, kterou musel režisér vynaložit v té době na natočení filmu, u kterého by dneska stačilo 'jen' pár milionů a počítač s programem na vytvoření počítačových animací. Ale mě tenhle film prostě nic neříká. Asi už jsem zkažená dnešní dobou, ale i u toho Jurskýho parku jsem se bála víc... Tenhle film ve mě prostě nezanehal vůbec žádný pocit. ()

Chlo0opek

Nyní jsou již ty triky opravdu spíše k smíchu, ale v té době to byl jistě mazec. A v mém mládí to býval hodně oblíbený film. Docela by mě zajímalo, jak by film vypadal teď s novými trikovými možnostmi.. ()

krijka

Co k tomu dodat, to je klasika, to musí bavit každého! Filmy Karla Zemana miluju, takže tady musí hodnotit jedině pěti hvězdičkami. Úchvatné scény, tak milé a roztomilé v dnešní éře dokonalých triků z nadupaných počítačů, které jsou ale chladné a nelidské, tady je na každém detailu vidět láska a lidská práce. A navíc, na rozdíl od dnešních výpravných spektáklů, ten film má děj a smysl. Jasně, je třeba odhlédnout od toho, že existuje nějaká řeka do pravěku, ale o tu přece nejde ani v nejmenším, díky tomuhle filmu jsem si znovu, ve svých osmatřiceti, uvědomil, jaké je to být klukem. Ten opojný čas, kdy znovu prožíváte útěk před obřím dravým ptákem a úplně jasně slyšíte dupot jeho nohou. V dětství se vám to může stát úplně normálně. Kdo tohle neprožívá, nebyl asi dítětem. Při posledním shlédnutí jsem si uvědomil několik roztomilých drobností. Vůdce výpravy Petr je vlastně děsně nudný školomet co nosí na hlavě tu nejneuvěřitelnější rádionku a ještě navíc s bambulí nahoře, malý Jirka je dost otravný fracek, Tondu si člověk zapamatuje jen proto, že padnul do bláta a dělal pračlověka a o čtvrtém členu výpravy, jsem si původně myslel, že nemá jméno. Má, je to Jenda a jeho úkolem je veslovat. Ale ne, to jsou drobnosti. Vždyť kdo z nás si díky tomuhle filmu nezamiloval pravěk a každý z nás ví, co je to Uintaterium. ()

ill Nino

Pomocí Slávikova stroje času, jsem měl tu čest na vlastní bulvy, porozhlédnout se po krajině, která zde byla dávno před lidmi....Ale je to film patřící k mému dětsví a rozvíjí mou fantazii do nekončícch vln i dnes ()

Otan

Takto udělaný film z roku 1955 prostě nemá chybu.Vůbec Zemanovi fantazie přesahují rámec naší a bůh ví jestli ne evropské kinematografie. ()

2sistem

Efekty nicmoc, ale když vezmu v úvahu z jakého je to roku, pak smekám. Jako malej jsem Cestu do pravěku miloval a snad poprvé viděl dinosaury na plátně a dokonce v českém filmu. To si plný počet zaslouží. ()

bishi1

vyčítat filmu zastaralé triky? Inu, kdyby měl Karel Zeman k ruce počítač a digitál, asi by Cesta do pravěku dnes vypadala jinak, namátkou - nad King Kongem z roku 1976 se už také jen shovívavě pousměju a navíc, srovnávat natáčecí možností Zemana a Hollywoodu, je asi stejné jako srovnání vlkodava s čivavou ... já smekám pane Zeman ... ()

Ochechulak

Jednoznačně skvělá vzpomínka na dětství, kdy jsem u tohoto filmu ani nedýchal! Jak já jsem si přál být s kluky na lodi a jejich dobrodružství prožít na vlastní kůži.. Kam se hrabe veškerá světová filmová produkce na pana Zemana, v jeho době to byl mistr nad mistry. Hlavně aby nějaké pako nedostalo nápad natočit remake... ()

tommicek

Legendární Cesta do pravěku, jejíž filmový pás sice vyblednul, ovšem ona sama neztratila nic ze svého kouzla ani po více než 60 letech od svého vzniku. Mistrovské dílo vizionáře českého a nebojím se říci i světového filmu Karla Zemana. Svého vrcholu pak Mistr dosáhl ve dvou pozdějších filmech - Vynálezu zkázy, holdu verneovkám a Baronu Prášilovi, holdu lidské fantazii a důvtipu ... ()

BlackVelvet

Co se fantazie tyce, tak Karel Zeman byl mistr. Mne jen pada celist, protoze ackoliv je film tak stary, tak doted pusobi proste neuviretelne, a pro mne je to film kde pravek snad ozil nejvice. Obcas koukam na ruzne dokumenty v TV (jako Dinosauri veda, Po stopach dinosauru atd.) a pres veskere moderni animace a rekonstrukce jsem nejvic paf prave z tohoto filmu. Mne je tak hrozne lito, ze jakozto CS film asi neni svetoznamy (tenkrat mozna ano, priznam se nevim), ale nikdo z mych zahranicich pratel ho nezna a podle mne jsou o moc ochuzeni. Kdyz vidim takoveto starsi ceske filmy, uplne skvosty dejove i vizualne, ktere jsou vlastne takova "klukovina", tak si rikam co se stalo spatne, ze moderni ceska kimenatografie stoji za *****. ()

chicotomas

Klasika dokládající genialitu Karla Zemana. Klobouk dolů, co natočil v roce 1955! Bohužel se ale bojím, že dnešní generace dětí se u tohoto filmu unudí k smrti. Ano, moc se tam toho neděje... Plujeme po řece. Jirka se ztratil. Jirka se zase našel. Plujeme po řece. Přišla bouřka. Ale na to, že to je více než padesát let stará podívaná, člověk žasne nad efekty. Věřím tomu, že mnoho generací na tomto filmu vyrostlo a byl tak naplněn edukativní prvek příběhu, neboť popis jednotlivých etap dějin země je přesný. ()

Himbajz

Když by měl Zeman peníze co stál Jurský park, tak to by bylo asi divů. Co se dá všechno udělat s barvou, lepenkou dřevotřískou,... Smeknout je málo Pane Zemane. Pro mě je to kultovní snímek. Dám mu pokaždé v TV přednost před vším. ()

Zrzka82

Pokud máte rádi kvalitní trikové filmy, tak tento považuji za to nejlepší, co kdy kinematografie v tomto žánru viděla. Nemůžu se ubránit srovnání s vysoko-rozpočtovým velkofilmem Jurský park, který vznikl o mnoho let později, a přesto nemám pocit, že by Zemana režisérně a Pazderníkovu kameru takový film překonal. Dobrodružný a napínavý příběh čtyř kluků, kteří se vydávají do pravěku se odehrával ve fantazii snad každého z nás a Zeman ji dostal na plátno. Zeman zhmotnil fantazii o světě, který tu kdysi byl s citlivostí, věrohodností, a s napětím, které v Jurském parku a tomu podobných filmech prostě nezažijete. Vezmu li v úvahu jeho rozpočet, trikové možnosti, vidím za tímto filmem nejen Cestu do pravěku mých vlastních vzpomínek na dětství, ale i famozní filmařskou práci, která je dodnes nepřekonána. Spielberg tak vedle tohoto filmu vypadá jako naprostý amatér a jsem ráda, že česká kinematografie dovolila vzniknout takovému pokladu. ()