Pohádky tisíce a jedné noci

• angličtina A Thousand and One Nights
Animovaný / Pohádka
Československo, 1974, 90 min

Klasik domácího trikového filmu Karel Zeman se na od 70. let začal vracet k čistě animované tvorbě. Jako inspirace mu posloužily arabské pohádky o námořníku Sindbádovi. Původně samostatné krátké snímky (celkem jich bylo sedm) později sestavil do celovečerního tvaru, aniž by potlačil epizodický charakter: líčí, jak se hlavní hrdina ocitl v zemi obrů, jak zmáhal nástrahy magnetové hory či mořského sultána, nechybí ani létající koberec. Výtvarně se Zeman pokusil napodobit styl perských a arabských miniatur. (oficiální text distributora)

Marek1991

Nádherný idealistický záver, krásne prvky ako stroskotaná loď, ktorá bola prázdna a celkom funčná, všakovaké zvieratá, tvory, čary, len na tom mori bol Sindibád akosi často. Animácia bola obstojná, no tie ženy mi občas pripadali akoby mali bradu. Je to priam ako odysea, nie všetko je idealistické, no je to rozpávka, ktorá je celkom obstojná, akurát niektoré výrazné momenty sa mi strácali medzi tými scénkami s otravnými zvieratami, lebo boli snáď všade, podobne ako množstvo sultánov a kráľovstiev. Čakal som však viac, čakal som aj postavy ako Šeherezáda, Aladin a iné, ale nebolo to zlé, lietajúci koberec, ostrov plný zlata, ktorý sa potopil, také veci sú pamätné. ()

El Pistolero

Krátké epizody pojednávající o podivuhodných cestách námořníka Sindibáda. Nejlepší je asi „Magnetová hora“. Tvrdím, že Zemanovi stejně ze všeho nejvíce sluší animace, a díky tomuto snímku jsem se o tom opět přesvědčil. ()

corpsy

Karel Zeman snáď nikdy nemal slabé chvíľky. Stvoril animovanú rozprávku, ktorá zaujme rovnako malých aj dospelých a ktorá sa môže s kľudom zaradiť medzi kultové diela československej tvorby. ()

buldock

Krásný orientální příběh , nádherně Zemanovská animace a vše umocňuje hlas Jana Třísky coby vypravěče. Opravdu nevšední zážitek nejen pro mladší divácké publikum. Film: 91% ()

YURAyura

Vyborne zpracovani exotickych pribehu jine kultury - kraasa! Sice ne moc pro deti, ale to uz mi jaksi ani v nejmensim nevadi. ()

swed

Epizodicky roztříštěné, ale i po letech stále podmanivé. Kromě animace zaujme především hlas vypravěče Jana Třísky a hudební doprovod. Moje nejoblíbenější části jsou Magnetová hora, Létající koberec a závěrečný Zkrocený démon. 8/10 ()

radektejkal

Sindibádova epizodická dobrodružství se mistrně hodí k promítání promítání před vícegenračním cekem velké rodiny. Není důležité, zda tomu nejmladší nerozumí, či zda to ty nejstarší nudí. Výtvarná i mentální úroveň je velmi vysoká, zvláště v porovnání současných pořadů pro děti, na které se dívá celá rodina. Sindibád byl Karlu Zemanovi zřejmě bližší a lidštější než Odysseus, který prožíval podobná dobrodružství jako první; ostatně na příběh Odyssea a Kalypsó bych se díval raději. ()

kagemush

Kombinace Zeman -Tříska ,naprosto geniální!! O panu božském Zemanovi jsem se napindal už dost,tak jen že ten Třískův hlas je tady naprosto nezástupný.Výborně napomáhá nádherné,tajuplné ,malinko temnější (i když je to prý tentokrát Karel Zeman dětem....) snové atmosféře téměř k dokonalosti. ()

easaque

+3* Tak dlouho jsem hledal Zemanovy krátké filmy o Sindibádových cestách, až mi jeden zdejší uživatel prozradil, že jsou všechny hezky poskládané v celovečerním filmu Pohádky tisíce a jedné noci. Věřím, že začátkem sedmdesátých let patřily příběhy k tomu lepšímu, co se tehdy natočilo, ale dnešníma očima to na mě působilo celé staromódně - jak animačně, tak i svým hudebním doprovodem. Dokonce i obsahově mi to přišlo takové neslané nemastné a ve své podstatě jsou Sindibádovi neuvěřitelné příběhy velmi podobné příběhům barona Prášila, jen víc působí pohádkově a chybí nadsázka. Mám obavy, že dnešním dětem se to tolik líbit nebude a nepochopí poetiku s jakou to bylo tehdy zamýšleno. Nezavrhuji a snad mě za moje hodnocení neukamenujete, protože zdejší vysoké hodnocení je určitě založené na nostalgických vzpomínkách starších diváků. Mě tento cyklus v dětství nějak minul - možná tím, že filmy byly v trezoru kvůli útěku Jana Třísky do zahraničí. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

C0r0ner

Ne a ne a ne. Zeman prostě není tvůrce pro mě. Opět zdůrazňuji, že technicky to je bezkonkurenční, ale scenáristicky mě všechno, co natočil, hrozně míjí. Neumím si to vysvětlit, ale jeho filmy mě prostě nebaví. Nic víc v tom není. Od Sindibáda jsem čekal něco víc, ale není to o nic jiné, než ostatní filmy. 55% ()

zette

Vyborna dobrodruzna cesta Sindibada za stestim, kterou vyborne podtrhuje vypravecsky styl Jana Trisky a pusobiva animace ( choreografie vojaku a opile opice jsou vyborne ). Myslim, ze tato pohadka musi zabavit i dnesni deti. ()

Radiq

Originálně vyprávěné (tzn. zemanovsky vyprávěné), doprovázené zaujatým hlasem Jana Třísky. Člověk by očekával Šeherezádu, ale je to o něčem úplně jiném, což dělá pohádku strašně poutavou. I když to je pro děti, Zeman se nebojí ukázat smrt v pravém světle (utopení námořníci, zvěř zabíjející svou kořist, vypíchnuté oči, zabitej krokodýl, setnutá hlava atd.). A to je fajn. Ale jako vždy - pohádky já nemusím, i když jsou hezky zpracovaný... ()

anli

Sedm orientálních povídek v rukou mistra české animace Karla Zemana.Co napsat víc-pohádky jsou nádherně napsané,skvěle animované a mají úžasnou atmosféru.Celé je to krásně tajemné,chytré a pohádkově dobrodružné.Nejvíc budou nadšené děti,ale myslím,že i leckterý dospělý pookřeje.Zeman je perfekcionista s obrovskou fantazií a proto vše zobrazuje,jak to vidí,včetně násilí a smrti.Prostě to tam patří.Myslím,že je to jeden z nejlepších animovaných počinů vůbec a bylo by dobré tohle ukazovat,aby dnešní mladičká generace viděla,jak vypadají opravdové pohádky,točené mistrovsky a s gustem pro dobrý pocit z filmařiny,nikoliv pro peníze.U mě jasných 100% a hlas Jana Třísky je vskutku nezapomenutelný. ()

pytlik...

Já teda všeobecné nadšení nad tímto dílem nesdílím. Animace nepříjemně připomínala ilustrace v učebnici němčiny pro jazykové školy blahé paměti, jednotlivé barvy patrně Zeman vybíral pomocí generátoru náhodných čísel, pokud nebyl přímo barvoslepý. Nějak jsem nepochopil, proč se ta zvířátka tolik hrnula pomáhat Sindibádovi. Já mám opačné zkušenosti, na mě třeba kašle i vlastní pes. Nemohu tedy říct, že by neposlouchal, poslouchá, to zas jo... Vždycky si se zájmem poslechne, co mu přikazuju, a pak udělá, co se líbí jemu. Ale to sem nepatří. Dál, Sindibád se chová tak, že by v každé jiné pohádce byl za to tvrdě potrestán, ale tady ne. Např. umíraje hladem, dost nelogicky vymění mluvící rybu za perlový náhrdelník, z kterého by se najedla tak maximálně prasata (aspoň předpokládám podle toho známého přísloví). Anebo vymění svou milovanou loď za váček chrlící peníze, jen aby pozdějc prokázal, že mu na zlatě vlastně nezáleží. ()

noriaki

Tisíc příběhů to nebylo, ale ke dvacítce jsme se tuším dostali. Zemanova verze proslulých pohádek vypráví o dobrodružstvích námořníka Sindibáda. Ten jde z problému do problému, a záchranu hledá na milosrdném moři. Ani tady ovšem není v bezpečí. Některé příběhy jsou opravdu drsné i v tomto krotkém zpracování. Hrané by vystačily na regulérní horor. Naštěstí zapracoval medový hlas Jana Třísky, takže si film udržuje kouzelnou atmosféru. ()

Master19

Velmi pěkně zpracované putování námořníka Sindibáda. Hlasem Jana Třísky o svých trampotách vypráví, jako by to byly úplně běžné věci. Divák se mezitím baví a fantazie jede na plné obrátky. Nemyslím si, že by film nebyl pro děti, naopak, jde o šablonu, která se s obměnami opakuje - to je jasná rekvizita pohádek pro děti. Moje oblíbené místo je na ostrově opic, které nechtějí Sindibáda pustit, a tak je všechny opije a uteče. ()

Compadre

Dokonalé dramatické vyprávění Jana Třísky...je tohle vůbec pro děti? :) Bohužel tady mě moc nechytla jednoduchá animace, skoro si říkám, že to mohlo klidně běžet v rádiu. Každopádně výborný příběh. Zeman opět na hrad (Karel samozřjmě..) ()

nevermore

Příběhy mi přijdou nevyzpytatelné a místy docela drsné, ale ve finále si říkám, že jsem měl fakt co do činění s kusem poctivě odvedeného, animovaného řemesla. ()