Pohádky tisíce a jedné noci

• angličtina A Thousand and One Nights
Animovaný / Pohádka
Československo, 1974, 90 min

Klasik domácího trikového filmu Karel Zeman se na od 70. let začal vracet k čistě animované tvorbě. Jako inspirace mu posloužily arabské pohádky o námořníku Sindbádovi. Původně samostatné krátké snímky (celkem jich bylo sedm) později sestavil do celovečerního tvaru, aniž by potlačil epizodický charakter: líčí, jak se hlavní hrdina ocitl v zemi obrů, jak zmáhal nástrahy magnetové hory či mořského sultána, nechybí ani létající koberec. Výtvarně se Zeman pokusil napodobit styl perských a arabských miniatur. (oficiální text distributora)

Autogram

Láska k moru a k dobrodružstvu, to nám ponúka Karel Zeman v rozprávke, ktorá nie je vždy pre deti. Námorník Sindibád zažije všemožné príkoria a úspechy, prekabáti veľa sultánov, mnohokrát sa zamiluje do ženy, prepláva všetky moria a ocitne sa pod vodou aj vo vzduchu. Z každého príbehu vzíde poučenie, či už ide o lakomstvo, pýchu alebo lenivosť, jednoducho sedem hriechov podľa Zemana. –––– Není na světě také kotvy, která by udržela dívčí srdce, omane li jej láska. ()

Braddy

Ploškové filmy Karla Zemana si získaly srdce mnoha diváků a moje také. V tomto případě je zážitek umocněn skvělým vyprávěním Jana Třísky. Vřele doporučuji všem animáčofilům a případným cestovatelům do orientu. ()

Maynard.

Takže jestli tomu dobře rozumím? "Ano, rozumíte tomu velmi dobře" :o), tak jsou pohádky tisíce a jedné noci vlastně sbírkou sedmi jednotlivých příběhů... Okay, proč ne, ale nezbejvá mě nic jinýho než těch sedm příběhů jednotlivě okomentovat, holt mi pan Zeman nedává jinou možnost :o). Jako celek to je výtečná podívaná, která je celou dobu doprovázena opravdu chytlavými a výstižnými melodiemi a různými zvuky, který se louděj z různých nástrojů. Hodně netradiční je to, že melodie ani na minutu neustanou, a tím dotváří výbornou pohádkovou atmosféru. Pokud bych měl něco vytknout, tak je to, že sem od Zemana zvyklej na trošku strašidelnější atmosféru a příběhy, co si budeme povídat, ale z takovýho Krabata jde hrůza a strach. Samozřejmě si sem vědom toho, že toto Zeman věnuje dětem, které na Krabata mají ještě spoustu času. 4 hvězdy nemění nic na tom, že Karla Zemana velice uznávám a že mě jeho tvorba dokáže oslovit i jako nedospělého dospěláka :o). No a teď mně nezbejvá nic jinýho, než se hodit komenty na jednotlivé příběhy... ()

Sdoom

Jako obvykle u Karla Zemana krásná a nezaměnitelná animace, příběhy jsou dost tajemné na to, aby nebyly jen pro děti a k tomu vypravěč Jan Tříska, to jsou jasné 4 hvězdičky. ()

Zagros

Karel Zeman byl mistr ve svém oboru a zaslouží jen slova uznání. Nicméně jeho animace ve filmu mi ještě nikdy úplně nesedla a nejlépe hodnocená je ode mě Cesta do pravěku. Ani Pohádky tisíce a jedné noci nejsou výjimkou. Tentokrát se k tomu bohužel přidal i slabší obsah. Jednoduše mě to moc nebavilo. Příběhy byly stále na jedno brdo… moře, ztroskotání, záchrana, ostrov, sultán, vyhnání, moře, … Ač v kategorii pohádek, rozhodně bych příběhy Sindbáda svým dětem do nějakého vyššího věku nepouštěl. Nakonec nechávám tři hvězdy, ale ta třetí je jen jako pocta vypravěči (Jan Tříska) a samotnému Karlu Zemanovi. ()

thorewi

Pro Sindibáda jsem měl vždy slabost, a v podání Karla Zemana s uhrančivým hlasem Jana Třísky - tomu prostě nejde odolat. Touha po dobrodružství, exotičnost Orientu, podmanivost prožitých dobrodružství - někdy bych si to se Sindibádem i rád vyměnil. A jakou sbalil na konci kočku, tiše závidím ;) ()

Neotom

Karel Zeman byl mistrem nápadů, o tom není sporu. Příběh Pohádek tisíce a jedné noci musím ale dle svého citu přiřadit spíše k jeho slabším počinům (Baron Prášil, Vynález zkázy), jelikož mě střídavě bavil a nudil. Animace je ovšem velmi poutavá, stejně jako styl vyprávění Jana Třísky. Objektivně za čtyři, subjektivně za tři. 65% ()

Rozjimatel

"Není na světe kotvy, jež by udržela dívčí srdce, ovane li láska."     Príbehy námorníka Sindbáda majú to správne rozprávkové čaro so vzrušujúcim nádychom dobrodružstva. Jednotlivé epizódy sú rôznorodé, pútavé a oceňujem i to, že sa ich podarilo poskladať do celovečerného formátu tak, aby výsledné dielo pôsobilo celistvo. Animácia je celkom pekná a štýlová (nie však nejako ohurujúca) a je to aj výborne nahovorené Janom Třískom. Snáď len k hudbe (František Belfín) mám mierne výhrady, keď miestami vo mne evokuje všetko možne, len nie rozprávkovú, či dobrodružnú atmosféru (väčšiu časť filmu ale do neho vhodne zapadá).     "Šli jsme, provázeni sluhy, kteří nesli to nejnutnější, bez čeho princezna nemůže být." ()

Renfield

Je až neuvěřitelné, jak se postupem času mění pojetí filmů pro děti. Sindbád a jeho dobrodružství v podání Karla Zemana, by u dnešních dětí a možná i jejich rodičů spíše nepochodil. Z mého pohledu je to škoda, vždyť těch mnoho let mu na kouzlu příliš neubralo. Animace je velmi zajímavá, svým způsobem jedinečná, navíc díky přítomnosti řekněme (právě na dnešní dobu) filmových drsnějších pasáží, má často až hororový nádech. Ten příběhu rozhodně sluší a dodává mu na zajímavosti, kterou v některých chvílích potřebuje více, než by bylo záhodno. Sindbádovi příběhy fungují lépe jako jednotlivé krátké filmy, pohromadě působí až příliš podobně... plavba, sultán, problém a tak dále, příběhový kolovrátek začne v druhé polovině občas drhnout. Naštěstí je tu krom již zmíněné animace i solidní hudba a dokonalý Jan Tříska, který všechna Sindbádova plavidla drží nad vodou. A zajímavá je i samotná hlavní postava, která má k čistě kladnému hrdinovi hodně daleko, například takový kůň a jeho výměna. 75% ()

aLPaC

Spojení všech Sindibádových sedmi dobrodružství do jednoho celovečerního filmu. Bohužel je toho strašně přehršel. Furt se něco zásadního děje, člověk si za těch 90 minut na chvilku neodpočine. ()

zdeny99

Tahle pohádka se mi vůbec nelíbila a ta kresba pomocí ploškové animace mě úplně odrazuje. [2918. hodnocení, 87. komentář, 85%, 385. nejoblíbenější film] ()

inachisio

Nádherná animace spolu se skvělým komentářem vytvořily úžasný film z krásného orientálního prostředí, v němž mě ani tolik nenadchly ty příběhy, jako ta animace, u níž nechápu, jak to tak lrásně pan Karel dokázal udělat. Animace, animace, animace. Překrásná, skvostná po celou dobu jsem si užívala snad jen pohled na pestrobarevné pohybující se všelicos. ()

danek22

Mrzí mě, že jsem tohle neviděl jako dítě, to bych si tuhle genialitu užil milionkrát víc a s otevřenou pusou. Ale i tak to byl návrat do dětské fantazie. ()

RedDuck

Namluveno je to pěkně a orientální atmosféra dejme tomu. Zbytek ale nic moc, v tom epizodním formátu by to asi moc nevadilo. Ale vidět příběhy pohromadě za sebou se stejnými nelogičnostmi a klíšé ve stále stejné animaci a hudbě dost bolí . Zvlášť když se člověk namlsal jinou Zemanovou tvorbou. ()

GMVajgl

Zezačátku příběh připomíná Dobrodružství Sindibáda Námořníka od Františka Hrubína, pak zhruba od půlky ujíždí do naprostého hloupého nesmyslu. Jednotlivá dobrodružství jsou i zdánlivě rozdělena do cca 13 minutových dílů jako kdyby pro večerníček. Tyto dobrodružství spolu přitom nijak nesouvisí, takže výsledný film je zdlouhavý, opakující se, bez nějakého hlubšího smyslu a poselství. Sindibád jedná skoro nahodile a slabomyslně. Např zhruba v 7. minutě prohlásí: "Ne, na moře mě už nikdo nikdy nedostane." a pak v 41. minutě říká: "...a přece všechna ta krása nedovedla překonat v mém srdci touhu po moři." Nemám na to trpělivost a ani dítěti bych to nepustil. Karel Zeman má mnohem lepší filmy. ()