Na počátku příběhu přijíždí v roce 1934 na radu svého přítele, spisovatele detektivek Dashiella Hammetta do Evropy Američanka Lillian Hellman, aby tu dokončila svou první divadelní hru. Vzpomíná na svou přítelkyni Julii, od níž se dovídá, že byla vážně zraněna při útoku fašistických bojůvek na univerzitní budovu ve Vídni. Sama je vzápětí varována, aby v zájmu vlastní bezpečnosti co nejrychleji opustila Vídeň. V řadě následujících setkání obou žen se tvůrcům podařilo zachytit citlivým psychologickým pohledem vliv Juliina charakteru a politického přesvědčení na vnitřní růst a zrání americké spisovatelky. (oficiální text distributora)

Vědma

Není to tak úplně na čtyři hvězdičky - film trpí nevyvážeností a nepříliš pochopitelným jednáním titulní postavy, ale rozhodně stálo za to jej vidět, měl své jasnéchvilky, nádherný dům na pláži a vynikajícího Jasona Robardse. ()

Martin741

Reziser Fred Zinnemann /Starec a More, Sakal/ natocil posobivy, slusny film o premene ludskeho charakteru jednej zenskej vplyvom udalosti II. svetovej vojny. V telke sa na to dobre pozeralo, ale na DVD by som film nechcel. 76 % ()

Streeper

Na film jsem se připravovala hodně dlouho, ale zatím se nenašel čas se na něj podívat až konečně dnes přišla ta chvíle. Pocity mám trošku smíšené, vlastně to splnilo veškeré mé očekávání a docela se mi to i líbilo. Jane Fonda byla úžasná, škoda, že Vanessa Redgrave nedostala ve filmu větší prostor, protože bychom se o její postavě zasloužili dozvědět tolik, co o Lillian Hellman. Jinak mi ve filmu chyběla nějaká větší scéna, která by mě usadila. Zdálo se mi, že Julieinu smrt vzali hodně rychle, což je podle mého názoru docela škoda. ()

danecek24

35. Zlatý Glóbus za rok 1977 - cena (2) - *Nejlepší herečka (drama) - Jane Fonda, *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Vanessa Redgrave + nominace (5) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec ve vedlejší roli - Jason Robards Jr., Nejlepší herec ve vedlejší roli - Maximilian Schell, Nejlepší režie - Fred Zinnemann, Nejlepší scénář - Alvin Sargent ()

Juto

Chýba mi hĺbka, ale aj tempo filmu bolo neuspokojivé. Meryl Streep vo filme hrala asi 5 minút, škoda. 5/10 ()

moviefilm

Veľmi príjemný film, ktorý povyšujú brilantné herecké výkony a skvelá, citlivá réžia. Neviem, ako vy, ale ja som s týmto filmom strávil veľmi milé a príjemné dve hodiny... ()

venison

SPOILER: Po stopách Meryl Streep aneb co mi z její tvorby uniklo.. Ve filmu „Julie“ si zahrála pouze malý štěk, ale přesto mne k tomuto snímku přivedla.. Jane Fonda znám pouze z jejich aktuálních rolí udržovaných matek/babiček, ale ze „starých zlatých časů“ jí příliš nepamatuji.. Zpočátku mne film „Julie“ příliš neoslovil.. Na začátku děje se ocitáme v malinko vyčpělém vztahu začínající spisovatelky Lilian a vyhořelého spisovatele, který je prokládán vzpomínkami na její dětství spojené s nejlepší kamarádkou. Postupně se děj rozjíždí a nabalují se všechny jeho složitosti. Rozvíjí se tu vynikající sociální drama plné zvratů. Lilian pochází z průměrných finančních poměrů a její kamarádka Julie naopak ze zámožné rodiny s vysokými styky.. Lilian touží po slávě a bohatství, naopak Julie se snaží všemožnými prostředky bojovat na evropské půdě proti II. světové válce.. Lilian strmě stoupá k výšinám na vlně své prvotiny, Julie se pomalu propadá do bahna odboje.. Na čas spolu ztrácí kontakt, aby se společně opět setkaly za nelehkých podmínek. Julie žádá Lilian, aby vystoupila ze své komfortní zóny a díky se pokusila propašovat hotovost do fašistického Německa. Lilian by tím riskovala nejen své těžce získané postavení a svobodu, ale také (jako Židovka) svůj život.. Scéna ve vlaku je napínavá a v divákovi by se krve nedořezalo.. Trošku mi vadil chaoticky vystavěný příběh (minulost vs. současnost vs. vzpomínky), chybělo detailnější poznání postav a děj klouzal pouze po povrchu.. Kvalitní režie, silné herecké výkony, super příběh! Podívanou jsem si užila.. Doporučuji jako výlet do kinematografických sedmdesátek.. ()

Pavlínka9

Jsem až překvapená, že takovýto film existuje. Je v něm totiž obsaženo tolik historie, tolik důležitých chvil, které by měl shlédnout každý, aby porozuměl tomu, jak se máme teď. Ta situace s vlakem do Německa - heeeej :) V 70tých letech něco tak skvěle vytvořeného. Jane Fonda se mi v roli moc líbila :) Je to ponuré, takové utrápené, silné a myslím si, že je v tom obrovské množství zpráv pro budoucí svět, abychom porozuměli tehdejší době. No a ty róby do toho :) To byly tak krásné - hlavně dámské - šaty :) ()

blackJag

Všechny hlavní aspekty nepokojné 1. půle 20. století pohromadě. Nacismus, komunismus, židovská tématika, až se divím, že to v Hollywoodu úplně "nezabili". Velice střízlivé a velice dobré. 90% ()

Han22

Mezi Hvězdnými válkami a Annie Hallovou, které vyzobali v roce 1977 většinu oskarů se objevila i tříoskarová Julie, ve které navíc debutovala jedna z nejlepších hereček Meryl Streepová, takže jsem se docela těšil. A není to špatné. Zinnemann byl výborný, možná trošku opomíjený klasický režisér, kterému jsem párkrát napálil 5*, uměl udělat malebnou výpravy, herci a herečky hrají přirozeně. Streepová se zde jen mihne, Fondová hraje svoji klasicky zaťatou bojovnici. Samozřejmě ani Redgravová či Robards ocenění Oskarem za vedl. roli nejsou špatní, zejména Robards svým nemluvným, "i don´t care" přístupem mě dostal. Pod tím vším je ale celkem obyčejný film o přátelství dvou žen v nelehké době. Je tu pěkné nostalgické vzpomínání na dospívání, troška spisovatelství, luxusních večírků, manželských problémů a příšerně naivní, povrchní "odbojová" činnost. Nenudil jsem se, celkem se mi to líbilo, ani ani jednou mě to ničím nestrhlo, nedojalo, neuchvátilo (SPOILER! i smrt Julie mě nechala chladným). Takže víc jak 3* to nebude. ()

Kamiiik

Asi tak, jako tu psali jiní, bohužel jsem postrádala nějaký hlubší smysl a vybroušení toho velkého potenciálu. Každopádně vynikající herecký výkon Jane Fonda. ()

Saara

Paní Redgrave je mi osobně silně nesympatická, nejspíš to bude židovskými předky mými a politickými názory jejími. Uznávám ale, že její herecké výkony jsou obvykle strhující. ()

merigieren

Dvě hospodyňky relativně amatérsky vaří, občas je to i vtipný, máslo je základ :-) Mezi tím si řeší rodinné problémy, dělí je od sebe pár desítek let a tisíc kilometrů = dvě dějové linie. Film je založen převážně na rozhovorech a průpoídkách, které se snad ani nesnaží posouvat děj, ale ukazují vztahy a stavy lidí. ()

FeiNike

Pôvabne a decentne nasnímaný príbeh o pretrvávajúcej sile priateľstva i prekonávaní vlastného strachu na pozadí vzrastajúceho nebezpečenstva fašizmu..Jane Fonda je výborná v hlavnej úlohe spisovateľky zápasiacej [ nielen ] s ťažkosťami procesu tvorby literárneho diela. ()

IdaHutt

Strhující drama! Zinnemannovi se skvěle podařilo propojit komorní příběh o dlouholetém přátelství dvou žen s výstižným obrazem dobového politického vývoje. Věrohodně je zachyceno postupné ideové zrání bohémské Lillian pod vlivem jednoznačně politicky orientované Julie. Její cesta (doslova!) od "amerického" (tj. izolacionistického) ignorování až... Ne, dál nepokračuji, abych nespáchala spoiler. Jedinečná je epizodní postava pana Johanna (Maximilian Schell) - hle, muž, který má k dispozici tisíce určené pro odboj, avšak nevezme si z nich ani grešli, aby alespoň ukojil hlad a zaplatil si snídani. Ano, takoví lidé skutečně existovali! Kdysi... Jane Fonda zde dle mého názoru vystřihla jednu ze svých dvou nejlepších a nejzávažnějších rolí (tu druhou ve snímku Koně se také střílejí). Neumím si představit, že by dneska někdo v Hollywoodu natočil něco podobného. A kdyby to jen zkusil, nepochybně by z toho vznikla ubohá story o dvou lesbičkách, náhodně zamotaných do politických úkladů mezi Berlínem a Moskvou, ach jo. ()

levente

Přestože slovo přátelství mnohokrát ve filmu nezazní, právě k němu vedou všechny příběhové linky neobvyklého vyprávění. Je zvláštní, jak málo příběhů obsahuje kompozici přátelství dvou žen v pestrých a temných dobách první poloviny 20. století. Vtáhlo mě to, nepustilo, až do posledního záběru. Jedinou chybkou byla trochu strnulá a přehrávající Jane Fondová. ()

Brinkley

Za 4 hvězdičky stojí už jen samotná Lillianina jízda vlakem do Německa (vyjukaná Fonda) a především setknání dávných kamarádek v berlínské kavárně (skvělá Vanessa Redgrave). Navíc potěší přítomnost Meryl Streep. ()

Rodin

Nevím, co si přesně mám o tomto filmu myslet. Na jednu stranu Jason Robards předvádí vynikající výkon, na druhou stranu je ta historka taková jakási placatá. A strašně se to táhne. V podstatě se mi to docela líbilo, ale že bych se kvůli tomu v noci budil, to zase ne. 65%. ()

nmarca

Průměrný příběh o přátelství na pozadí nástupu fašismu v Evropě se dvěma nesympaticky působícími herečkami v hlavních rolích. ()