Reklama

Reklama

Matt Hunter, bývalý agent tajné služby, žije v ústraní své chaty v Everglades na Floridě. Jednoho dne ho vyhledá jeho bývalý kolega – zpravodajec – a chce po něm, aby se vrátil do akce. Tajná služba má totiž podezření, že se do USA vrátil bývalý ruský terorista Rostov. Matt však nabídku odmítne. Netuší ale, že sám Rostov, kterého při jedné z posledních akcí nechal Matt žít, má zlé sny, ve kterých se mu objevuje právě Matt. Rostov se rozhodne, že dřív, než spustí svůj nový tajný plán, zabije Matta. Rostov se svými lidmi přepadne Matta v jeho chatě. Nenadálý útok však Matt přežije. Rostov se svými lidmi ale zabije Mattova přítele, Johna Eagla. Matt je naštvaný a nabídku tajné služby přijímá. Najde si jednoho z bývalých Rostovových lidí a dostane z něj, že Rostov chystá něco velkého. Matt po muži Rostovovi vzkáže, že nastal čas, kdy ho zabije. Mezitím se do USA nepozorovaně vylodila velká skupina Rostovových lidí. Ti vzápětí na pokyn svého šéfa, který chce ovládnout USA, rozpoutají sérii teroristických útoků, při nichž útočí na pokojné rodiny v jejich domech, vraždí obyvatele přestrojeni za policisty a všemi možnými způsoby se snaží vyvolat nepokoje. Když Rostov se svými lidmi a poskokem Nikkem zaútočí v nákupním centru, se zlou se potážou. Matt už totiž ví, kde chce Rostov zaútočit, a do nákupního centra vtrhne. Divokou střelbou vyřídí útočníky a poslední dva prchající teroristy pronásleduje v autě. Pomáhá mu při tom novinářka, která mapuje útoky Rostovových lidí. Mattovi a novinářce se podaří zachránit i ženu, kterou prchající teroristé vzali jako rukojmí. Spojené státy jsou otřeseny, do ulic najíždí Národní garda. To však teroristům nebrání v tom, aby se převlečeni právě za členy Národní gardy nepokusili zabít ještě více Američanů… (TV Prima)

(více)

Recenze (88)

JFL 

všechny recenze uživatele

Otravně nudný rádoby akčňák stvrzuje smutný fakt, že s výjimkou hrstky požitkářsky debilních perel jako sionistický macho flák "Delta Force" nemá kult Chucka Norrisse opodstatnění v jeho díle, nýbrž čistě v reflexích na ně. Snímek svou řemeslnou impotencí, zoufalou nedramatičností a scenáristickou pitomostí bohužel míjí nejen kategorii akčních fláků, i nechtěně směšných campů a zarytě směřuje ke dnu mezi tituly postrádající jakékoli důvody k jejich sledování. Největší pozornost na filmu si zaslouží roztomilé sekvence s pásovcem, což je v případě akčního filmu mrzutá bilance. Při tom snímek skýtá velký potenciál. "Invasion U.S.A." evidentně vznikala jako sumarizace (nejen) Chuckových nacionalistických postojů, které mistr posléze ventiloval v odstrašující ideologické masáži "Black Belt Patriotism: How to Reawaken America". Vyprávění je pojato jako propaganda upřednostňující dílčí významy před dramaturgickou koherencí či příběhem. Sekvence vylodění, kde v souladu se slasherovými pravidly umírá miliskující se páreček coby zástupné postavy pro mládež nebdělou ohrožení, či první útok na středostavovské předměstí ukolébané vánoční idylkou jsou famózní, ale fušerská realizace výrazně snižuje jejich potenciál (ve smyslu dramatičnosti, propagandy i campu). Postavu pana TotalGyma lze naopak chápat jako zosobněného ducha USA, ba dokonce Boha (jak naznačuje vševědoucí zarostlá tvář), neboť se jako vůle boží zjevuje bez předchozího odůvodnění kdekoli, kde dochází k nepravostem. ()

malylada 

všechny recenze uživatele

No čekal jsem akční nářez, jak už to v osmdesátkách bývá. Místo toho jsem se dočkal Norrise, který se většinu filmu tváří smrtelně vážně a předvede otočku snad jen dvakrát. Člověk v těchto filmech překousne debilitu děje, trapných dialogů, ale očekávám, že dostanu akční béčkový nářez. Střílení bazuk jako ze samopalu je zde na denním pořádku, ale to je tak vše. Akce je nudná, navíc půlka z ní bez Norrise a závěrečný souboj vůbec to nejhorší, co žánr nabízí......2/10 ()

Reklama

noriaki 

všechny recenze uživatele

Dobře. Mohl by mi někdo laskavě říct, co se tady stalo? Odhlédnu od toho, že Chuck Norris zřejmě vládnul teleportací a neviditelností, a zaměřím se na protivníky. Ruská armáda to nebyla ani omylem a na partu teroristů měli zřejmě smělejší plány, než jen řádit jak palestinci z OOP na židovské svatbě. Ať už to byl kdo chtěl, ukázal spoustu syrové a občas i pěkně kruté akce. Už dlouho jsem v nějakém filmu neviděl tak bezcharakterní parchanty. Chuck Norris se jim milerád přizpůsobil a jeho Matt Hunter se snaživě zařadil k nejtvrdším hrdinům osmdesátek. Je tak drsný, že z něho má psychopatický záporák noční můry. Bohužel tím plusy víceméně končí. Tempo není kdovíjaké a přestože mi film občas připomněl něco od Carpentera, nemá téměř žádnou atmosféru a jen minimum napětí. Ještě hudba je docela slušná, ta by ani v těch Carpentrovkách ostudu neudělala. ()

mzss1 

všechny recenze uživatele

Takže čím začít ? Film je celkově na tu dobu povedenej, takže kvalitní práce a i hudba byla taková správně klasická, dobrá. Sice jsem čekal trochu více, ale nevadí. Chuck Norris sice zde hraje hned ze začátku, ale pořádně se předveda zhruba až v půli filmu. Trošičku horší bylo to, že nepoužíval moc své bojové umění, respektivě a lajcky řečeno se moc nepral, spíš střílel, ale i to bylo ucházející, navíc měl výborné hlášky, takže jeho postava byla ve filmu skvělá. Celkově akce taky byla kvalitní, zejména na konci filmu a automobilové honičky. Hlavní záporák též výborný. Bohužel příběh mě moc nenadchnul, byl opravdu divný, hlavně ta první polovina filmu, nechci říci, že se vlekla, ale mohla být lepší. Akce tu je dost, taky mohla být výraznější, ale stále je to koukatelné béčko na tu dobu. Znám ale lepší filmy s Norrisem, třeba Delta force 2 nebo série Nezvěstní v boji a tak dále. Tohle je přesto nadprůměrný film, který potěší i několikrát. Herecké obsazení celkem jde. Norris a hlavní záporák byly nejlepší. Ve výsledku jsem docela spokojen, ale potenciál byl dost nevyužit. Rozhodování mezi 3 a 4 hvězdou bylo u mě pekelné, ale přesto dávám tu čtvrtou. Celkově hodnotím na 70% = **** ()

choze 

všechny recenze uživatele

AMERIKA PŘIPRAVENA NEBYLA... ALE ON ANO! Od režiséra RUDÉHO ŠKORPIONA (a jiné cannonovsko-norrisovské klasiky MISSION IN ACTION) jsem tedy čekal víc, ale úplně špatné tohle typické cannonovské béčko let osmdesátých taky není. INVAZE DO USA vznikla rok po jiném invazivním titulu RUDÝ ÚSVIT a zajímavá je tady forma titulní invaze. Nejde totiž o anexi jako takovou, ale jen o řadu podvratných akcí ve velkých amerických městech (teroristé se např. převlečou za policisty, zmasakrují mládež na večírku a když přijede skutečná policie, přeživší mládežníci se na ni naštvaně vrhnou), které mají zažehnout vlnu nepokojů. Celé to na mě dělá dojem jako by v Cannonu (který ve stejném roce vyprodukoval i veleúspěšného AMERICKÉHO NINJU, v kterém měl původně Chuck hrát) měli hromadu nespotřebované filmařské pyrotechniky a chtěli se jí rychle zbavit. Po pomalejším rozjezdu se rozpoutá neutuchající ohňostroj, kterým se v teréňáku proplétá Chuck s kamenným výrazem a uzinou v každé ruce a se suchými hláškami na neochotně se pohybujících rtech likviduje teroristy jejich vlastními bombami. Obzvlášť komická je snaha scenáristy (kterému Chuck fušoval do řemesla) hrdinu heroizovat - na Chucka si neustále někdo otvírá hubu, aby se vzápětí zbitý šoural pryč, úpějíce "HAJZL JEDEN!". Byl ještě někdy v nějakém filmu padouch (zde krásně slizký Richard Lynch), který měl z hrdiny regulérní noční můry? Absolutní bomba je pak finále, ve kterém vyjedou do ulic desítky tanků Národní gardy a Chuck si to rozdá s hlavním záporákem v bazukovém duelu. Jinak král béčkových padouchů Billy Drago se tu k mému zklamání jen mihne v jedné jediné scéně. Fanouškům i odpůrcům reaganovského akčního filmu vřele doporučuji výbornou stránku www.ruthlessreviews.com/80actionguide.cfm ()

Galerie (115)

Zajímavosti (10)

  • Společnost Cannon nechala ve střižně odstranit všechny příběhové prvky a pozadí postav, aby se film soustředil jen na akci a Chucka Norrise. (Mol)

Reklama

Reklama