Zlo je nakažlivé... Učitel a vzdělanec Brett Fletcher (Gian Maria Volonté) odjíždí z Bostonu na americký Západ, aby si v teplém podnebí vyléčil tuberkulózu. Záhy je však unesen nebezpečným banditou Beauregardem Bennettem (Tomas Milian) a konfrontován s násilím, všudypřítomnou smrtí, ale zároveň i s neomezenou svobodou: poznává zkrátka Divoký západ, kde platí zákon silnějšího a ne zákony civilizace. Zatímco Beauregard začíná pod vlivem inteligentního Fletchera pochybovat o svých činech, Fletcher je násilím a nově nabytou mocí čím dál více okouzlen… Rok po úspěšné Velké přestřelce (1967) natočil režisér Sergio Sollima zvláštní western, který se spíše než na pomstu či peníze zaměřuje na vývoj postav a filozofický rozměr zla. Tváří v tvář se vyznačuje pro žánr až netypickou hloubkou, přesto však nabízí vše, na co jsme u pravého spaghetti westernu zvyklí – prach, krev, kulky i hudbu Ennia Morriconeho. (Česká televize)

Jezinka

Nejprve trochu stockholmského syndromu a pak byl po turčenec horší Turka, ve finále se z Šaula stal Pavel. Finále to vytáhlo na tři hvězdy, první část dost nudila. Kdo má rád filozofující westerny, tak si přijde na své. ()

Mikino00

Takový dobrý námět s zajímavým dějem a dopadne to takhle. Jedním slovem nudně, bez tempa, opravdu škoda. Na konci jsem nevěřil změně postav, bylo to spíše k smíchu. ()

chuckboris

Velmi originální příběh a také skvostný herecký koncert v podání obou hlavních protagonistů, jejichž postavy se postupně charakterově proměňují. Uchvátil mě hlavně Gian Volonté, kterého už jsem v pár westernech viděl ale zatím nikdy ne takhle. Začínám chápat proč byl v prohlášen za nejlepšího evropského herce. ()

kkarx

Je to dobrý film s takovým hereckým duem, které by si člověk u spageti westernu mohl jen přát. Volonté a Milian, dvě zářivé ikony westernu a italského filmu vůbec prostě nikdy nezklamou. Ani to bohužel nezachrání scénaristickou neschopnost... a přitom i samotný námět měl ohromný potenciál a sílu. Mohl to být nejlepší italský western. Mohl, kdyby přerod Volontého nebyl tak nepřirozeně uspěchaný, nebýt trapné zcela nepodstatné linie s Bergrem, nebýt předčasného souboje a nebýt toho trapného konce. Tak ještě edit: I přes výhrady zvyšuji na 4*, přece jenom první polovina je naprosto skvělá. // Teď jsem se dočetl, že Sollima měla natočeno kolem 300 minut materiálu a byl producenty donucen ho zkrátit do nynější podoby. To by vysvětlovalo náhlé velké skoky v ději i charakterech a nezbývá doufat, že se někoho napadne film sestříhat tak jak ho Sollima nejspíš zamýšlel, to jest dle mě nejméně o hodinu delší. ()

agassi68

Mal som podobný pocit ako keď sledujem prírodopisný dokument z dielne BBC /S.Leone/ a následne podobný nemecký alebo americký /S.Sollima/. Takže keď dvaja robia to isté výsledok môže byť veľmi rozdielny.. ()

Tormentor665

Doslova herecký koncert. Stálo by to myslím za zpracování do nějaké divadelní hry, ačkoli Volontého by nikdo nemohl nahradit. Když vidím tohle, divím se, jak mohl Sollima spadnout až k Sandokanovi... ()

dogma97

Vývoj děje, založený na prudkých obratech charakterů hlavních postav, mi neumožnil vnímat film jinak než bizarní rádoby filosofickou hříčku... ()

ostravak30

S tou krví bych to úplně tak netvrdil, jak píše úvodník. Právě krev mi u zastřelených chyběla stejně jako rány při přestřelkách. Jinak je Tváří v tvář u mě stejně oblíbený snímek jako Velká přestřelka stejného režiséra. Nejzajímavější byla změna role pro Giana Maria Volontého. Zcela jiná role, než jaká mu byla přisouzena v Pro hrst dolarů a Pro pár dolarů navíc. Ten přerod z hodného učitele na zabijáka mě zajímal hodně, protože je aktuální i dnes. Doba a okolnosti mohou člověka změnit podobným způsobem. Člověk může chtít rezignovat, stane se zahořklým a najednou nevidí jiných možností. Jenže ten přerod probíhá většinou týdny nebo měsíce a zde ho máme velmi rychlý. Není to klasický western jak ho známe a nepomohl tomu ani scénář autora Tenkrát na západě. Pravdou však zůstává, že tento film je o dost jiný než většina ostatních. ()

Hruskovice

Rozhodně zajímavý western. Vynikající dvojce, kterou opravdu zbožňuji, ale tak nějak mě to úplně nenadchlo. Těšil jsem se na Morriconeho jako vždy ale hudbu jsem najednou nějak ani nevnímal což je u něj hrozně divný. Má to svoji standardní kvalitu, ale čekal jsem mnohem víc. Asi ten konec mě dost zklamal. Konečně vznikla ta mrazivá atmosféra, kterou u špagety westernů vyhledávám a miluju, při tom kdy se samy ve dvou postaví padesátce najatých zabijáků, ale pak bum změna a to se mě tam opravdu nehodilo. Ale i tak velmi dobrá zábava 4/5. ()

John Dunbar

Nezařaditelný, podivný western. Žádná z postav mi tak nějak nepřirostla k srdci , a proto mi bylo na závěr úplně jedno, jak která skončí. Po technické stránce ovšem na velmi dobré úrovni. ()

sibskyn

Není nic nakazlivější než zlo. Skvělý spaghetti western o přeměně "dobrého" člověka v šílící monstrum toužící po moci. ()

PTuranyi

Tento western je štúdiou evolúcie zla. Brett Fletcher je zakríknutý profesor dejín, ktorý sa vydá do Texasu, aby tam zrejme našiel liek na svoj komplex menejcennosti. Narazí na desperáta Solomona 'Beauregarda' Benneta, hlavu divokej bandy. Postupne ako sa divoká banda dáva dohromady, pacifista Fletcher začína objavovať násilie a v hlave sa mu začínajú rodiť machiavelistické myšlienky. Beauregard práve naopak začína v sebe pociťovať svedomie. Tretím do partie je pinkerton Siringo, ktorý je obom, hlavne Beauregardovi, v pätách. Prvý zvrat nastáva pri prepadnutí banky, pri ktorom sa Beauregard dostáva do väzenia a Fletcher sa stáva hlavou novej divokej bandy. Musí však čeliť útoku domobrany, ktorá s cieľom rozprášiť divokú bandu neberie ohľad ani na ženy a deti. Osudy všetkých troch mužov sa pretnú v púšti a každý z nich sa musí rozhodnúť medzi dobrom a zlom. Vďaka dobrej produkcii a výborne zahraným charakterom tvrdých pištoľníkov je tento stret silným momentom a vrcholom filmu. 75% ()

Arakasi

Jeden z nejlepších italských westernů co jsem viděl, herec Gian Maria Volontè, známý svými zápornými rolemi v Leoneho prvních westernech, zde podává skvělý výkon, je radost se na jeho pacifického, nemocemi sužovaného učitele dívat. Určitě nečekejte western v podobě taškařice ve stylu Hill+Spencer, naturalistický maskr v podání F.Nera, ani Leoneho dlouhé záběry, flashbacky apod.. Toto není průměrný zastupitel žánru italských spaghetti westernů, své mnohopočetné kolegy totiž o třídu převyšuje... ()

G.Bookwrom

Mám "Spaghetti western" rád, ale tohle bylo divný. Postupná proměna klaďase v záporáka a super záporáka v klaďase sotva uvěřitelná. A ten film se přes normální stopáž zoufale vlekl umělým natahováním. Dám příklad: On jde, ona před ním utíká, on stále jde, ona utíká, on jde, ona běží - tato scéna se mnohokrát opakuje - na konec ona běží a on jí chůzí dohoní, zmlátí, zmermomocní a ona se pak stane jeho družkou. ()