Irina (40) je svobodná matka původem z Ukrajiny žijící na českém maloměstě. Pro svého syna Igora (14) by udělala cokoliv. Platí mu tréninky gymnastiky, pomáhá mu se školou a už řadu let se snaží pro oba získat české občanství. Když Irina odjede na několik dní na Ukrajinu, aby si nechala prodloužit víza, Igor zůstává v Čechách sám. Na Ukrajině ji ale zastihne nečekaná zpráva. Igora kdosi surově zbil, leží v umělém spánku a čeká na operaci. Hlavním podezřelým ze zdánlivě bezdůvodného útoku jsou místní Romové, což Igor po probuzení z umělého spánku potvrdí. Irina se rozhodne bojovat za spravedlnost a její boj mobilizuje celou společnost. V mnoha případech ale jednostranně. S rostoucí nenávistí a útoky vůči Romům, se Igor rozhodne mámě říct, co se onu osudnou noc skutečně stalo… (Česká televize)

PTomA

Silně vtahující příběh ženy, která si v soudobé společnosti nemůže dovolit nic jiného, než dělat amorální činy. Každou minutou nepříjemnější film, který staví na realistické výstavbě dialogů a vedení herců. Chuťovka a Češi/Slováci tenhle rok jedou. ()

blondboss

Kvalitná sociálna dráma, ktorá rozoberá ťažkú a zložitú problematiku v spoločnosti a ktorá otvára otázky o spolupratričnosti, xenofóbii a rasizme. Nie na všetky otázky dostaneme odpovede, ale Blaško pomerne šikovným spôsobom nastavil zrkadlo súčasnej spoločnosti v Česku, ale hlavne na Slovensku. Navyše prekvapivo silné herecké výkony. 75 % ()

wowylgu313 odpad!

Neskutečně nudná hova**** ... Údajně podle skutečné události (což se ale zde v obsahu ani na začátku filmu nedozvíme) i tak ano samozřejmě že věřím že se takové věci normálně a běžně dějí. Proč vlastně ne. Ukáčko sejme cikána, cikán sejme ukáčko. To se tady v tom filmu prý stalo. Jen to tam prostě není. Nudný a ničím zajímavý scénář. Jediný proč dávám 5-10% je ten konec, ta poslední minuta. Kde byla krásně vykreslená TA ironie u které hrála česká hymna. POZOR! Nenechte se zmást obsahem, je to fraška. Po 15 minutách, kdy zjistíte že je něco jinak ... umřete nudou. (Nehledejte zde nějaké skryté poselství. Není tam!) ()

rigby

Zajímavé téma, které si zaslouží zamyšlení. Nejde ani tak o to, že se jedná o Ukrajinku v hlavní roli, ale o samotnou zápletku a jednání hlavních aktérů. A to se může vyskytnout v jakékoli národnosti. Američané by jistě zvolili jiný závěr a přiznávám, že jsem ho tak trochu očekával. Ale na druhou stranu ukrajinskou náturu tak trochu znám a vůbec mě to nepřekvapilo. Chování hlavní hrdinky až na jednu drobnost souhlasí s mými zkušenostmi. ()

serdehelan

Blaško je talent, má rád realizmus ala bratia Dardennovci a bavia ho morálne dilemy na štýl rumunskej vlny, to sa dalo vypozorovať už v jeho kraťasoch. Len toto osloví fakt len fanúšikov európskych festivalov. ()

Saxos

Hodně zkresleně podaný příběh mlaďase, který tahal za nos celou naší Českou republiku. Šoupal jednu verzičku za druhou. Nejdřív ho měli schodit tří cikáni, kterým nedal cigáro, pak pro změnu jiní tři kvůli špatné trávě, prostě kecy vždy správně mediálně nafouklé. V bedně, papíru i netu to vydrželo víc, jak měsíc. I popíková klávesová hvězda Míša Davidů z pořádaného koncertu sto litříků nadělil. Vše zhaslo jednou větou "kecal jsem". Závěr: nedoporučuji. ()

fafejt001

CELKEM  dobré zpracování a  hlavní hrdinka velmi přesvědčivá . Chmela mi tam moc neseděl , ale co už . Hymna  na závěr až husí kůže . Po čase se to dá vidět znovu . ()

Simon.Dobes

Fú, úprimne - mňa to fakt nebavilo. Bolo to nezáživné, s pomalým tempom a s postavami som sa naozaj nevedel vžiť. Výber témy ale chápem a musím povedať, že je hlavne aktuálny. Síce bol film natočený ešte pred vojnou, no konflikt Rómov a Ukrajinky dnes pôsobí paradoxne. Najviac sa mi páčil záver s protestom - ukázanie toho, čo sa za nimi skrýva a ako sú zneužívané. ()

Kozlowski8

Příběh Iriny - ukrajinské ženy, žijící v malém českém městě - jejíž boj za spravedlnost - po tom, co na jejího syna údajně zaútočili místní Romové - přeroste díky jednostrannému postoji novinářů a místních politiků v celospolečenské napětí. O to těžší, tíživější a bezvýchodnější je morální dilema, které Irina prožívá, když se dozví skutečnou pravdu o synkově zranění. Michal Blaško natočil film, který stojí za vidění. Velice silný, morálně nejednoznačný příběh, který nesklouzává k laciné prvoplánovosti, příběh, který je natočen velice citlivě, aniž by nadržoval jedné či druhé straně a herci v něm působí velmi přirozeně. Přestože mne snímek nevtáhl tolik, jak by asi měl, dávám mu palec nahoru. 70 %. ()

Slepejsek

Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Jenže KDY a ZA JAKOU CENU? Láska bývá slepá a pravda relativní. Anebo taky falešná. Jasně, ta zvítězit nemůže. Ale když nevíte, že je falešná? Co když ve jménu té falešné pravdy konáme? Je takové dobro dobrem? A zlo v dobré víře zlem? Platí účel světí prostředky? Anebo neplatí? Jak kdy, jak pro co, jak pro koho... Dá se to zastavit? Zvrátit když se faleš odhalí? A důsledky? Kam padne zodpovědnost? A svědomí? A Jan Tleskač? Film otvírá dlouhou řadu nemilosrdných otázek. Odpovědi jsou na divákovi. A to ještě další tematické okruhy se svými otázkami stojí obnažené v pozadí (nebo s obnaženým pozadím?) a čekají na svou chvíli... ()

Awer

Velmi zdařile, citlivě a přesvědčivě, natočený příběh, ačkoli scénář je prakticky prostý překvapení. Finální katarze matka vs. syn může působit skečovitě a trošilinku taková je, nicméně je potřeba brát v potaz, že lidé, kteří se ocitnou v podobném "velkém příběhu", mohou skutečně skečovitě jednat (a mohou tak ostatně situačně jednat i bez toho). Pak sympatická drzost, kdy slovenský režisér až výsměšně použije českou hymnu; funguje to báječně, ne každý by si ovšem troufl. ()

Hombre8

Zfilmovaný případ lháře Petra Živačivského a jeho (zasloužilé) matky. Bohužel zkresleně. Možná kvůli tomu ta ocenění. Chlapečka totiž ze lži musela usvědčit policie pomocí detektoru lži. Česko země příběhů a dobroserů. ()

parabola

S celovečerným debutovým filmom Michala Blaška sa podarilo v kontexte (česko)slovenskej kinematografie čosi, o čo sa už v roku 2015 pokúšal napríklad Peter Bebjak vo filme Čistič – spojiť sociálnu drámu s temnejšími žánrovými prvkami a odkloniť sa od dokumentaristického, observačného prístupu smerom ku naratívnejším postupom. Je až zarážajúce s akou ľahkosťou to Blaško robí, alebo lepšie: s akou ľahkosťou to dokáže zopakovať znovu a vynikajúco (!) po jeho seriálovom debute Podezření. Práve u Podezření som trochu podozrieval Blaška, že za výslednú kvalitu mohol hlavne scenár od Štěpána Hulíka, ale teraz už je jasné, že to nie je jediný dôvod. Blaško je skutočne výborný režisér, ktorý dokáže každý záber motivovať tak, aby ho obsiahol významami, ktoré v ňom nie sú zbytočné alebo prázdne – v zmysle: len aby sa herci nejako hýbali, niečo brali do ruky alebo sa v ňom diali náhodné pohyby. Blaškova réžia nie je náhodná. A myslím, že práve vďaka tomu dokáže vytvárať thrillerové napätie a detektívnu neistotu. Zároveň film rozohráva komplexnejšiu sociologickú hru a každá postava si nesie vlastnú agendu, ktorou tak dokáže zmysluplne komentovať aj širšie politické dianie. Čo však, paradoxne alebo prirodzene (neviem) nie je vôbec v centre záujmu tohto filmu – hoci by marketing mohol tvrdiť opak. Sledujeme teda tak trochu prierez od Šulíkovských deväťdesiatkách a nultých rokoch v Slovenskom filme cez desiate roky začiatku AVF a sociálnej drámy (kedy film Dom, 2011 je ešte predelom medzi šulíkovinou a čímsi novým) až po súčasnú začínajúcu prácu s prvkami žánrových filmov. It's something! ()

pencho

Scenáristicky hodně silný film i esteticky skvělý - škoda jen, že až na dva úžasně zahrané ukrajinské protagonisty byl plný hodně špatných hereckých výkonů. ()

Tucinka

Silne tema..hodnotila bych možná  o hvězdu více, neumím ukrajinsky a tak jsem velkou zasadni  část filmu jen čučela a domýšela si, co si asi říkaj, to sídliště, kde žili..z toho jsem měla husinu... asi bych to spíš brala celkově jako jeden díl nějaké seriálu, než samotný film, ale i tak děkuji ()

charles3

Zajímavé drama o pravdě a lži, imigrantech, dezolátech a populistech. Film klade dobré otázky, na které však nedává všechny odpovědi. Zajímavé protirole dřívějšího Palacha (V.Zavadil) nebo K.Dudové. A závěrečná česká hymna, zpívaná před čerstvě integrovanými imigranty, působí téměř ironicky. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky