Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Princ Hynek by si rád namluvil princeznu Blanku, ta však miluje švarného myslivce Ondřeje a tajně se s ním schází v lesích kolem hradu. Ondřej ji sice přemlouvá, aby s ním uprchla, princezna ale nechce, protože ví, že by to jejímu královskému otci zlomilo srdce. Současně se však nechce provdat za žádného z nápadníků. Jednoho dne králi dojde trpělivost a rozhodne se zavřít princeznu do tajné komnaty ve staré hradní věži, jež se otvírá prstenem v obraze. Pak rozhlásí, že kdo ji najde, dostane ji za ženu. Blanka pochopitelně souhlasí, protože hodlá Ondřejovi poslat zprávu po své komorné Anežce. Jenže král nařídí, že Anežka nesmí tajnou komnatu opustit. A další den už se na hrad sjíždějí zástupy uchazečů o princezninu ruku. Mezitím Ondřej, marně čekající na zprávu od princezny, pochopí, že něco nevyšlo tak, jak si s princeznou plánovali. Nechá se zašít do medvědí kůže a na hradě pobaví panstvo i otráveného krále tak skvěle, že může jít pobavit i princeznu. Díky tomu zjistí, kde je ukryta, a sotva se dostane ze zámku ven, stáhne si medvědí kůži, ustrojí se do mysliveckého a vrátí se na hrad jako uchazeč o princeznu. Jenže tam už král provází prince Hynka, kterého by nejraději viděl na místě ženicha, a nepokrytě mu napovídá. (TV Nova)

(více)

Recenze (57)

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Tohle je pohádka se vším všudy. Ta řeč, kterou tehdy mluvili, ta tomu hodně pomáhá, že takhle kdysi dávno lidé mluvili. Zní mi tak líbezně pohádkově. Hodně mi připomíná scénáře starých pohádek typu PRINCEZNY SE ZLATOU HVĚZDOU a BYL JEDNOU JEDEN KRÁL. A stejně tak je těmto pohádkám podobná co se týče kostýmů a kulis. A princezna? Podle mne mnohem hezčí než Lada s Maruškou dohromady. Škoda, že není tak známá a v televizi opomíjená. [1330. hodnocení, 35. komentář, 58%] ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Jaroslav Mach nedosáhl na úspěchy svého staršího bratra Josefa, a ani jeho představivost a hravost nedosahovala bratrovi podmanivé kreativní vynalézavosti. Lze to poznat i na pohádkovém příběhu O medvědu Ondřejovi, kde nechybí humorný nadhled a přiléhavé kulisy, ale konečný výsledek postrádá své nenucené uchvacující kouzlo a přirozenost. Herci se snaží, nálada je optimistická, příběh je prostý a pobaví, byť nestrhne a neuchvátí. Hvězdou pohádky je král (příjemný Jaroslav Marvan). Klade nástrahy, určuje pravidla a popostrkuje svého favorita dopředu. On je tím středobodem a silou, od které se odvíjí všechny zábavné prvky. Hlavní mužskou postavou je myslivec Ondřej (sympatický Jiří Papež), hlavní ženskou postavou je princezna Blanka (zajímavá Aglaia Morávková) a hlavní zápletkou je nejednoduchá cesta naplnění vzájemných sympatií a souznění. Z dalších rolí: snaživý královský komoří (Miloš Nedbal), princeznina oddaná komorná Anežka (příjemná Jiřina Bohdalová), chápavý Ondřejův tatínek (Vladimír Huber), věrná služebná Háta (Heda Marková), protěžovaný princ Hynek (příjemný Soběslav Sejk), svědomitý zbrojnoš a vrátný (Eman Fiala), vlezlý hrabě Tadeáš (Miloš Nesvadba), či spojovací článek s druhou pohádkou a rozverná dvojice dřevorubců (příjemní Jaroslav Vojta a Josef Beyvl). Je mnoho podařenějších pohádek tuzemské výrobky, přesto svou laskavostí má i tato na dětského diváka blahodárný vliv. ()

Reklama

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Původně jsem si myslel, že medvěda bude hrát Vojta, páč tenhle herec se k tomu náramně hodí nejen díky svému hlasu. Nemusí se totiž líčit, stačí, když se tak dva tři dny nebude holit. Ale tak chápu, že princezna by se do něj těžko zamilovala, páč na vzhledu přece jen záleží a nikoho nezajímá nitro, které ve Vojtově případě skrývá tolik výborných anekdot. Ale zpátky k pohádce: nás freudisty potěšila králova věta na princezniččin účet: Kdo najde tvoji tajnou komůrku, dostane tě za ženu! Jinak se tedy král moc nevycajchnoval, vybírat nápadníky podle toho, kdo má lepší hledací schopnosti. To princezna dopadla nakonec ještě dobře, když ji našel ten myslivec, mohla bejt taky přinucená vdát se třeba za nějakýho psa, že jo. Zkrátka podle mě by bylo lepší, kdyby král vybíral nápadníky podle schopností, které jsou doopravdy potřeba. Třeba by mohl uspořádat soutěž o nejhezčí zlaté jablko vyrobené nápadníky, přičemž hlavním kritériem by byla váha. Anebo by se mohl zaměřit na další, velmi důležitou schopnost – plodnost. Že by jako nápadníci museli složit nějakou nápaditou báseň nebo napsat povídku. Vysoké hodnocení dávám díky použití pravého hradu, který bych si coby vášnivý papírový modelista rád slepil, a díky výskytu tajné chodby (ach, ten Freud!). ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Jedna z mála pohádek, které jsem přes letošní vánoční svátky viděl. Zaprvé jsou v televizi pořád dokola (ty známější) a za druhé jsem na ně neměl moc čas. Tuhle jsem si však jen matně pamatoval z dětství a tak jsem si po obědě přece jenom trochu toho času udělal, už jen kvůli mladé Bohdalové a „medvědovi“ Ondřejovi, kterého by musel poznat v té kožešině i slepý. Inu byla to pohádka, tak jsem nad jistou dávkou stupidity mávnul rukou, stejně jako faktem, že tam skoro každá nosila zrzavou paruku a chlapi falešné frňáky (viz Marvan). Děti se pobaví (no, i když ty dnešní nevím), mělo to jisté kouzlo i půvab – pobavil jsem se hlavně u hledání šlechticů a princů po hradě, komnatách a studni…Neškodný průměr. ()

sir-dave 

všechny recenze uživatele

Možná trochu zapadlá pohádka, která se kulisami a kostýmy dá přirovnat k Princezně se zlatou hvězdou nebo Byl jednou jeden král. V padesátých letech se s kvalitními pohádkami roztrhl pytel. Marvanovi ten Král jde výborně, Bohdalku jsem tak mladou v žádné roli ještě neviděl. Délka bohužel odsuzuje film k trochu jednoduchému ději. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (3)

  • Medvěd a Strašidla, dvě středometrážní pohádky byly natáčeny souběžně, ale v distribuci byly nakonec uvedeny zvlášť pod tituly O medvědu Ondřejovi a Jak se Franta naučil bát (1959). (lausik)
  • Pohádka se natáčela na hradě Bouzov. (M.B)

Reklama

Reklama