Umění dabingu - Ceny Františka Filipovského 2021

(pořad)
všechny plakáty

Je dabing umění? Měl by plně sloužit originálu a zvukově jen kopírovat, nebo si může dovolit i mírně pozměnit původní dílo? Dokumentární nahlédnutí do této problematiky očima našich předních dabérů spojené s předáváním dabingových Cen Františka Filipovského v Přelouči... Po válce se v Československu stal malý zázrak. Vznikla úplně nová umělecká disciplína – dabing. U nás se jí věnovali ti nejlepší herci a není proto divu, že je český dabing světově unikátní tím, že původní dílo i trochu „počešťuje“. Moderátor a herec Ondřej Kepka se při příležitosti letošního udílení Cen Františka Filipovského za dabing zeptá hereckých mistrů tohoto oboru, zda má podle nich dabing v dnešní době smysl a jestli si může dovolit původní dílo i pozměnit. (Česká televize)

bohemia_regent

Oceňuju snahu o netradiční pojetí, tím spíš, že rozhovory byly skutečně o něčem, ne jen o prázdných zdvořilostních frázích, jak bývá většinou zvykem. Jen jsem nechopil titulky typu „herec a dabér“. To jako že hlasové, zde konkrétně dabingové herectví není herectví? Anebo bude příště „herec a činoherec“, v jiných oborech pak třeba „spisovatel a prozaik“, „sportovec a fotbalista“...? -------- V titulcích filmu uvedeno: název Umění dabingu 2021. 27. ročník Ceny Františka Filipovského. ()