Cavallette

Animovaný / Krátkometrážní / Historický
Itálie, 1990, 9 min

Režie:

Bruno Bozzetto

Krátky film zachytáva celé dejiny ľudstva plné konfliktov a vojen, ktoré ho sprevádzajú už od jeho počiatkov. Ako prvé môžeme sledovať boj o oheň v praveku, postupne sa presúvame cez antické Grécko, Rím, dobu stredoveku až po súčastnosť, pričom sa neustále bojovalo či už o ženy, moc, slávu alebo bohatstvo, popritom si však aj ďalej v kľude rástla tráva. Táto animovaná snímka získala okrem nominácie na Oscara aj ocenenie na festivale v Otave. (curunir)

Le_Chuck

To, že ľudia budú spolu vždy bojovať je jasné a vykresľujú to jednotlivé obdobia, ktorými v tomto animáku postupne prechádzame. Či už to je boj o oheň, peniaze, moc, ženu, vieru, alebo ideológiu jednoducho to k človeku patrí. Rovnako ako životu patrí, že tráva bude vždy rásť (a chobáčiky na nej súložiť) nech sa deje, čo sa deje. Bozzetto veľmi trefne a presvedčivo uchopil jadro pudla a nechal ho zničiť na 100+1 spôsobov. ()

nunka

...geniálna prehliadka ľuskej evolúcie, ľudskosti a neľudskosti, o tom, akí sme, okorenená ľahkou iróniou, ktorá aj bez slov príjemne pobaví a neurazí. ()

hippyman

myšlenka je zřejmá, ale zpracování mě moc nenadchlo... jedno shlédnutí animované sondy do lidské odvěké povahy ale neuškodí... a uznávám, že někoho to může pobavit víc než mě. 60% ()

jojinecko

8 minútová história bojov počas celej evolúcie ľudstva:) Nesmierne vtipné, aj keď ten backround je vlastne krutá realita... ()

depony

Do necelých 9 minut vložit celé dějiny lidstva - jo, tak nějak by se to dalo shrnout - a navíc je to i vtipné, zároveň však i smutné, když si uvědomíme, že to tak vlastně je - násilí, násilí a touha po moci! ()

MarekT

Vynikající souhrn všech dějepisných učebnic v pouhých devíti minutách, kterému nechybí tradiční bozzettovská nadsázka, u které i v tomto případě platilo, že projevy smíchu jsou vlastně takovým přikyvováním tvůrčího pohledu na svět. Pro mě asi nejlepší výtvor z dílny slavného italského animátora, u které si nemůžu pomoci, že mi část hudebního doprovodu připomíněla Dvořákovu Humoresku. ()

Machrovic

O čem ten animák je? O lidech. Ale proč se teda jmenuje Kobylky? Protože jsme jako ty kobylky. Ne, jsme horší. Úchvatná hudba. ()

NeosinneR

Tráva aj s lúčnými koníkmi (ktoré mimochodom v závere vykonávajú istú "dospelácku" činnosť) tu bude navždy, len my takýmto tempom asi aj nie. ()

TomasKotlant

Úžasná karikatura lidského násilí, která však používá tolik zkratek, až částečně paroduje sama sebe. Pěkná minimalistická animace a dobře zakomponovaná hudba. *** Ve zkratce: V jedné travičce jednoho dne... stalo násilí. ()