Cavallette

Animovaný / Krátkometrážní / Historický
Itálie, 1990, 9 min

Režie:

Bruno Bozzetto

Krátky film zachytáva celé dejiny ľudstva plné konfliktov a vojen, ktoré ho sprevádzajú už od jeho počiatkov. Ako prvé môžeme sledovať boj o oheň v praveku, postupne sa presúvame cez antické Grécko, Rím, dobu stredoveku až po súčastnosť, pričom sa neustále bojovalo či už o ženy, moc, slávu alebo bohatstvo, popritom si však aj ďalej v kľude rástla tráva. Táto animovaná snímka získala okrem nominácie na Oscara aj ocenenie na festivale v Otave. (curunir)

TomasKotlant

Úžasná karikatura lidského násilí, která však používá tolik zkratek, až částečně paroduje sama sebe. Pěkná minimalistická animace a dobře zakomponovaná hudba. *** Ve zkratce: V jedné travičce jednoho dne... stalo násilí. ()

Le_Chuck

To, že ľudia budú spolu vždy bojovať je jasné a vykresľujú to jednotlivé obdobia, ktorými v tomto animáku postupne prechádzame. Či už to je boj o oheň, peniaze, moc, ženu, vieru, alebo ideológiu jednoducho to k človeku patrí. Rovnako ako životu patrí, že tráva bude vždy rásť (a chobáčiky na nej súložiť) nech sa deje, čo sa deje. Bozzetto veľmi trefne a presvedčivo uchopil jadro pudla a nechal ho zničiť na 100+1 spôsobov. ()

nunka

...geniálna prehliadka ľuskej evolúcie, ľudskosti a neľudskosti, o tom, akí sme, okorenená ľahkou iróniou, ktorá aj bez slov príjemne pobaví a neurazí. ()

hippyman

myšlenka je zřejmá, ale zpracování mě moc nenadchlo... jedno shlédnutí animované sondy do lidské odvěké povahy ale neuškodí... a uznávám, že někoho to může pobavit víc než mě. 60% ()

jojinecko

8 minútová história bojov počas celej evolúcie ľudstva:) Nesmierne vtipné, aj keď ten backround je vlastne krutá realita... ()

depony

Do necelých 9 minut vložit celé dějiny lidstva - jo, tak nějak by se to dalo shrnout - a navíc je to i vtipné, zároveň však i smutné, když si uvědomíme, že to tak vlastně je - násilí, násilí a touha po moci! ()

MarekT

Vynikající souhrn všech dějepisných učebnic v pouhých devíti minutách, kterému nechybí tradiční bozzettovská nadsázka, u které i v tomto případě platilo, že projevy smíchu jsou vlastně takovým přikyvováním tvůrčího pohledu na svět. Pro mě asi nejlepší výtvor z dílny slavného italského animátora, u které si nemůžu pomoci, že mi část hudebního doprovodu připomíněla Dvořákovu Humoresku. ()

Machrovic

O čem ten animák je? O lidech. Ale proč se teda jmenuje Kobylky? Protože jsme jako ty kobylky. Ne, jsme horší. Úchvatná hudba. ()

NeosinneR

Tráva aj s lúčnými koníkmi (ktoré mimochodom v závere vykonávajú istú "dospelácku" činnosť) tu bude navždy, len my takýmto tempom asi aj nie. ()