Scénaristou a režisérem filmu je Michel Gondry, vynalézavý tvůrce oceněných filmů, mezi něž patří například kultovní Věčný svit neposkvrněné mysli. Nauka o snech je podivínským výletem do kolážové říše divů, která je vyrobena z papíru, celofánu a představ. Nauka o snech je laškovná romantická fantazie odehrávající se v chaotickém mozku Stephana Mirouxa (Gael Garcia Bernal), mladého výstředního muže, jehož sny mu neustále napadají reálný svět. Když dřímá, stává se z něj charismatický moderátor „Stephane TV,“ který přednáší „nauku o snech“ do papírových kamer. Ve skutečném životě má nudnou práci ve vydavatelství Pařížského kalendáře a hyne láskou ke své sousedce Stephanie (Charlotte Gainsbourg). Přestože je Stephanie Stephanem zezačátku okouzlena, je zmatena jeho dětinstvím a labilním postojem k realitě. Stephanův spolupracovník Guy (Alain Chabat) je obyčejný praktický chlapík a snaží se Stephanemu radit, jak se chovat k opačnému pohlaví. Stephane však žije v obláčcích a neposlouchá ho. Protože není schopen získat si srdce Stephanie když bdí, rozhodne se hledat odpovědi ve svých snech. (oficiální text distributora)

Pecival

Ujetá, ale docela zábavná věc, nicméně mé kladné hodnocení vychází spíše ze sympatických hrdinů, než z režisérových pološílených nápadů (ikdyž některé se mi velmi líbíli jako dva chodci snažící se vyhnout jeden druhému) ()

Philoun1

Říkejte mi ignorant, ale tohle je pro mě prostě těžký a komplikovaný film, který nedokážu náležitě ocenit, vlastně ani Věčný svit neposkvrněné mysli jsem nepochopil tak jak by se patřilo. Co se ostatního týče je film velmi dobře umělecky zpracován a nedá se mu nic jiného vytknout takže bych ho nijak nechtěl poškodit. ()

standsiller

Celý film mi voňal detskou hrou. Realita bola len akýmsi neuchopiteľným pozadím - práca, povinnosti, ba dokonca aj tie bary sa tam len tak mihli , pretože pravou podstatou boli predsa sny, ktorými si hlavný hrdina podkladal skutky. Zaujímave, nápad s papierovými kulisami a doplnkami je síce obohraný , no v tomto filme to bolo naozaj dobre vyšperkované. Skvelá práca . ( Dovolím si to zaradiť niekde ku vzdialenej rodine Večného svitu nepoškvrnenej mysle, Gondry nesklamal ani tentokrát. ) ()

Soweek

Teda řeknu vám, že tvůrci filmu si museli doopravdy vyhrát a herci to museli pěkně protrpět a předvést pořádný talent. Když se na film díváte, první co si uvědomíte je "Gondry", ono to ani jinak nejde, nikdo jiný není schopen natočit takovýto film. Umístění děje do Francie a přítomnost dvou jazyků(angličtiny a francoužštiny) tomu dodává to pravé aroma. Dávám tomu 4,5 a tu půlku strhávám za to, že začátek je takový trochu neohrabaný, takový pocit jsem u Věčného svitu rozhodně neměl, ten mě pohltil hned od začátku. Každopádně film splnil vše co jsem od něho čekal. Vřele doporučuji každému, kdo má rád trochu náročné filmy. ()

ondrech

Kamera: Jean-Luis Bompoint ...... nemam slov. Filmů, kterých mě udrží v extázi celý večer, moc není. ALe toto je geniální, přestože Gondry jaksi nezvládl konec. Opravdu nepopsatelný zážitek. Jo a Charlotte Gainsbourg, ač se tvůrce snažil jak se snažil, je opravdu nádherná a její herecké schopnosti jsou naprosto dokonalé. ()

Niella

Pre mna asi jeden z najsilnejsich filmovych zazitkov za poslednych par rokov. Proste, ked som vysla z kina, tak som sa stale musela usmievat... Ja viem, je to otrepane, ale aj tak to bolo skveleeeeee. Gael (citaj "Gabriel") vo svojej najroztomilejsej ulohe, bol na zozratie, ale obsadenie bolo celkovo vynikajuce, cez osadenstvo kancelarie (vsetci traja-"hallelluja!!!") po Stephanie a Zoe. Film pre tych, ktori dokazu snivat aj s otvorenymi ocami. Na rovnakom stupienku ako Ethernal, a mozno ju o malicek obrovskej ruky aj prevysuje.Vdaka, Michel. ()

fruitbueno

Tohle je to pravé ořechové! Podivnost střídá podivnost, fantazie střídá fantazii, Bernal a jeho roztomile nevinný kukuč, jeho užírající láska k podobně naladěné sousedce... Když sny umí fungovat jako skutečnost a natočí to M. Gondry, nemám výhrad! ()

mohamedsfinger

Tenhle film byl divný (a že už jsem divných filmů pár viděl), ale tak nějak krásně divný. Gondry nám opět předkládá přehršel nápadů a podivností, které neustále zaměstnávají divákovu fantazii a nedovolí mu se odtrhnout. Herecká dvojice (podpořená i ostatními) byla opravdu parádní (zvláště pak má oblíbená Charlottka), ale, jak už tady někdo zmiňoval, jsem si k nim nevytvořil takový vztah jako ke dvojici ve Věčném svitu neposkvrněné mysli, což je škoda, protože pak by byl tento snímek téměř dokonalý. ()

Borec3

Nejsmutnější je, že tuhle vyloženě snovou a svěží záležitost uvidí jen pár tisícovek zasvěcených - pět kopií po třech týdnech vidělo 4647 diváků (tržby 341 844,-), tenhle týden z TOP 20 v ČR zmizela Nauka o snech úplně. Jaká škoda. ()

honzii

I kdyby Gondry už neměl nikdy natočit žádný lepší film než Svit a Nauku, budu ho milovat kvůli těmto filmům. ()

Ondra16

Původně jsem vám svoje dojmy nechtěl sdělovat, ale vypadá to, že se tomu tak stane. Myslím, že tenhle film, by se vůbec neměl hodnotit (a přesto jsem to udělal), protože záleží na každém zvlášť co si z něj vezme. Místy dosti nepřehledné, ale celkově neskutečně působivé. Ať už je to Stephanovo naprosté umělecké vyžití, sprostý Guy, nádherná hudba nebo bláznivé sny, vždy cítite tu typickou francouzkou atmosféru. Sice je to první film, který od Gondryho vidím, ale určitě to bude velmi zajímavý a rozporuplný autor. Asi musíte být trochu "divný" na to, aby jste si tohle oblíbili. ()

misstake

Úžasný film, u něhož nejsem schopen říct, o čem to vlastně bylo, jen to, že mě to neskutečně bavilo. Gondry musí být blázen, ale tím nejsympatičtějším způsobem. Úžasně hravé, plné fantastických obrazů, nečekaných variací a vtipných scének a hlášek, film z úplně jiné dimenze snů pomatených snílků. Každopádně nevhodné pro normální lidi. ()

Benedygtus

Zacatek je takovy lenivy, pomalu se rozjizdejici k velkolepemu pokracovani az do konce, ktery je naprosto uzasny, mozna splnujici me ocekavani, neprekvapujici, ale co na tom zalezi, kdyz cely film je jako jedno velke prekvapeni, a kdyz ho rozbalite, kdo by necekal 4 nohy, kdyz vidi hlavu kone? Skvely film splnujici vsechny 4 zanry! ()

Yasmin

Sny dýchají. Zabalený do celofánu, papírových krabic a spousty představ. Vězte, že představivosti není v tomhle případě nikdy dost. Zvláště v případě milého Gaela. A je to všechno jedna krásná podívaná! ()

Naimad

Nápad je to geniální a zpracování téměř taky, je tam však jedno velké ale! Čtu tady komentáře o optimistickém filmu, já v tom vidím naopak velkou depresi. A tu bych dokázal ocenit, kdyby mě režisér ještě trochu ujistil, že tam opravdu je a že ji tam nacházet mám, moje hodnocení by pak bylo podstatně vyšší. Máme před sebou svět se smytou hranicí snu, představ a reality, ale pozor, jdeme mnohem dál, než někam k umělecké inspiraci, snílkům nebo bohémství a podivínství všeho druhu. Od nich se pozvolna odrážíme až někam k patologickému stavu, kdy je mezi těmito rovinami ztracena nejen hrdinova mysl, ale i jeho konání. A toto se navíc nejhůře projevuje v rovině reality, kde to čím dál víc spěje ke špatnému konci, tomu já říkám velká deprese. Poslední výjev se při tomto nazírání stává teprve silným. ()

Rssa

Možná je to divné, ale tento film pokládám za lepší než Věčný svit. Když se do tohoto filmu vžijete, pořádně si ho užijete. A to radím především. ()

Tery16

Snímek mě uchvátil svými roztomilými nápady a vtípky. Musím přiznat, že bych se na to dokázala dívat třeba i mnohem déle bez jakéhokoli děje. Taky Gael García Bernal v hlavní roli je úžasný s tím svým klukovským výrazem. Mám slabost pro originální nápady a moc ráda sním, takže jsem musela dát 5*. ()

lonewolf

Takže začnu od konce: Nauka o snech je pro mě jako nějaký stupidní déčkový film z letní filmové školy od nějakých studentů, kteří si před tvorbou dali jointa, a to ještě pořád nesahá ani po kotníky českému filmu "Brak". A fakt, že někdo obsadí skvělého herce (Bernal) do propadáku z něj pořád neudělá dobrý film.|Příběh - ...on se vrací do rodného města a začína zde pracovat, poznává nové lidi, bla bla... - to už jsme viděli všichni asi na 6 tisíc způsobů, nicméně námět není špatný, já jen, že nic revolučního se ve scénaři nekoná.Pokračování: Stephan si zalehne do postele a usíná, škoda, kdyby neusnul mohl by z toho být dobrý film, zde začínají ty stupidní (rádoby revoluční) tzv.sny.|Zde se bohužel z celkem dobrého filmu stává totální blábol, jelikož sny nemají nic společného s jeho životem - je to snůška nesmyslů, které mohl vymyslet jen zhulený jedinec (mluvím o kýčovině typu kartonová kamera, papírové město, koupel z obalů od bonbonů a spoustu dalších kýčovin, které si teď nevzpomenu). |Závěrem: Nauka o snech je vlastně film o ničem -ano o ničem, nesnažte se mi namluvit, že se jedná o stavy mysli apod. - to umí jen Lynch a srovnávat Nauku o snech s Lynchem je směšné. Kdybych měl nominovat nějaký film na "Propadák roku", tak Nauka o Snech je u mě jasný favorit. Jedna hvězdička a se zavřenýma očima, spíš 0,5/5. ()