Reklama

Reklama

Krvavé pobřeží

Trailer 1

Obsahy(1)

Příběh filmu Krvavé pobřeží se odehrává v roce 208 v Číně během vlády dynastie Han. Ačkoliv Číně vládl jeden císař - Han Xiandi, země byla rozdělena do mnoha proti sobě bojujících států. Na západě měl vládu v rukou ambiciózní premiér Cao Cao, který používal císaře jako svoji loutku, východ ovládal císařův strýc Liu Bei. Cílem Cao Caa bylo zničit všechna království a prohlásit sebe za jediného vládce sjednocené Číny. Jeho protivník Liu Bei se snažil získat na svoji stranu království Wu, ležící na jihu zemi, kterému vládnul Sun Quan. Liu Bei k němu vyslal svého vojenského poradce Zhuge Lianga, který se zde seznámil s místním vicekrálem Zhou Yu, s nimž se velmi spřátelil.

Když Cao Cao zjistil, že se tato dvě království stala spojenci, vyslal proti nim armádu osmi tisíc mužů a dvou tisíc lodí. Doufal, že zabije dvě mouchy jednou ranou. Armáda se utábořila v lese Crow u řeky Yangtze, na jejímž druhém břehu, tzv. Krvavém pobřeží tábořili spojenci. Zdálo se, že se zmenšujícími zásobami jídla a prořídlou armádou, jsou spojenci v koncích. Zhou Yu a Zhuge Liang dali hlavy dohromady a díky své moudrosti se jim podařilo obrátit vývoj války. Následovaly nespočetné bitvy na zemi i na moři, které vyvrcholily nejslavnější bitvou v čínské historii - bitvou u Rudého útesu (Čchi´ Pi) na jižním břehu Jang-tse. V boji bylo potopeno dvě stě lodí a směr čínské historie byl navždy změněn.

Tato slavná bitva byla jednou pro vždy zachycena v románu „Romance of the Three Kingdoms“. Přesto, že je kniha stará více než 700 let, pořád je v celé Asii velmi populární. Bylo podle ní uděláno více než tucet počítačových her a množství komiksových knížek. Režiséra Johna Woo tento příběh přitahoval více než 20 let, ale v tehdejší době neexistovaly vhodné podmínky, technické ani finanční, které by umožnily vznik tak velkého a nákladného filmu. Příležitost přišla v létě 2004, když producent Terence Chang poprvé přiletěl do Pekingu a začal dávat dohromady plán i potřebné finanční prostředky. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (199)

kikuka 

všechny recenze uživatele

Snažila som sa vytesniť spomienky na dvojdielnu verziu (viec-menej z praktických dôvodov). A čuduj sa svete: hoci z prvého dielu zostala asi len hodina a zvyšnú cca hodinku a pol tvoria bitky a stratégie druhého filmu, výsledok je pozerateľný a nepoznať kúzlo dvojfilmovej verzie, možno som aj spokojnejšia. V každom prípade, prvá hodina nesie stopy sekania a strihania - viacero motívov je vynechaných, niektoré sa museli vtesnať do krátkych strihových pasáží; v porovnaní z pozostatkami dvojky je táto časť filmu rozbitejšia. V konečnom dôsledku je táto verzia výrazne maskulínnejšia, keďže postavy Wiki Zhao a Lin Chi-Ling dostali výrazne menej priestoru pre demonštráciu ženskej múdrosti a šikovnosti. Ale keďže Woove filmy si vo všeobecnosti na ženy nepotrpia a väčšiu pozornosť venujú mužským obdivným pohľadom, gestám súdržnosti, cnosti a priateľstva, povievajúcim vechťom, baletným akčným choreografiám a, samozrejme, holubiciam (mám preňho komparz takých, čo mi značkujú parapet). Zhustenie malo ešte jedno negatívum - zostal vyšší pomer digitálnych lodičiek a záberov; ale tak, kompenzuje to komparz a Corey Yuen. Aj keď som si nepriadla blahom, stále je to v rámci historických / akčných / dobrodružných / vojnových filmov to lepšie. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Kdyby si John Woo ujasnil, co chce točit, bylo by to za plných pět. Když inscenuje strategická rozhodnutí, úskoky, léčky, útočné formace, když nechává hlavní hrdiny souznít při hudbě, či když se obřad čaje stává zbraní silnější než meč, ve všech těchto chvílích jako divák nedýchám a nechám se unášet příběhem. Jenže nevím proč, ale v době post-LOTRovské asi musí každý geroj bojovat stylem Legolas, a tak se dočkáme závěru spíše z ranku béčkového fantasy. Což filmu tvářící se dvě třetiny docela historicky trochu ubližuje, protože Cao Cao není nějaký béčkový záporák, ale "jen" ambiciózní vojevůdce. ()

Reklama

Slarque 

všechny recenze uživatele

Pro studium starověkých vojenských taktik a strategií je to naprosto ideální materiál. V samotném příběhu se mi bohužel spousta postav pletla a většina z nich spíš vypadala jako figurky, kterými si John Woo pohybuje na téhle složité šachovnici. Přesto (nebo právě proto) bych rád viděl tu kompletní, téměř dvojnásobně dlouhou čínskou verzi (70%). ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Tu už nie je potrebný plnohodnotný komentár, kedže všetko dôležité som už napísal k dvom pôvodným dielom. Stalo sa presne to, čo sa aj dalo očakávať, teda že tento radikálny zostrih filmu dosť ublíži. V celom úžasnom dvojnásobne dlhom epose som nezaregistroval žiadne slabšie miesto, celý film bol krásny zážitok, ale tu som už horšie miesta našiel. Zmizlo množstvo perfektných scén, ktoré dávali priestor jednotlivým postavám a umožnovali sa s nimi lepšie zoznámiť. A dotklo sa ho hlavne Wei Zhao, ktorá patrila medzi najzaujímavejšie postavy a tu nebola takmer vôbec. Emócie tiež takmer úplne zmizli. Ale určite ma ani len nenapadlo, že sa v určitých scénach zmení aj hudba, čo som si všimol v závere bojovej scény s korytnačou taktikou a zatiaľ čo v pôvodnej verzii to hlavne vdaka hudbe bola jedna z najlepších scén, tak tu ma to moc nezaujalo. Tiež sa dá povedať, že zostrih je až príliš priamočiary, všetko sa venuje len boju a situáciám, ktoré s ním majú niečo spoločné, a to čaro, ktoré mala pôvodná verzia takmer celé zmizlo. Ale v každom prípade je mi úplne jedno, ako tento zostrih dopadol, pozrel som si ho len zo zvedavosti, ako moc sa to zhorší a už sa k nemu určite nevrátim. Budem pozerávať pôvodnú verziu, ktorú považujem za absolútny vrchol žánru. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

John Woo se vrátil do rodné Číny aby zde natočil nejnákladnější a nejdražší film své kariéry. Natočil více pěti hodinový epos, který později sestříhal do stravitelnější dvou a půl hodinové délky, ve které vypráví příběh o bitvách znepřátelených čínských stran. Ačkoliv na čínské historické velkofilmy moc nejsem Woo mě (ostatně skoro jako vždy) opravdu potěšil a jeho spektákl považuji za nejlepší film v dané oblasti. Woo se v této zkrácené verzi zaměřuje převážně na boje, které jsou pro akčního diváka pastvou pro oči jak vizuální stránkou tak svou velkolepostí. Nejedná se o naturalistická jatka jako v případě Gibsonova "Statečného srdce" a divák neznalý čínské kinematografie by občas mohl být překvapen pohledem na jednoho bojovníká, který sám porazí několik destítek nepřátel. Bitvy jsou takovou kombinací klasických historických velkofilmů a filmů Zhanga Yimoua. Pokud divák na tento fakt přistoupí každou akční scénu si náležitě vychutná. Bitevní scény zabírají nějakých 45% filmu a ve zbtyku se divák seznamuje s postavami a jejich motivací k válce stejně jako s jejich blízkými. Tato část asi nejvíce trpí brutálním, takřka tříhodinovým zkrácením, jelikož film postavy tolik nerozvíjí a většina z nich jsou pouhé figurky, což zaříčinil i fakt, že neasijský divák si prostě nedokáže zapamatovat jejich jména nebo obličeje. Toto naštěstí neplatí o hlavních postavách, které se ve filmu předvedou natolik aby s nimi divák dokázal soucítit a držel jim palce. John Woo natočil výborný film, který se sice odehrává v jiném prostředí než na jaké jsme u něj zvyklý a střelné zbraně vyměnil za luky a meče ale přesto je zde spousta scén a elementů, které jeho fanouškům dokáží, že to natáčel jejich oblíbený mistr. P.S. samozřejmě nechybí ani holubice. ()

Galerie (83)

Zajímavosti (9)

  • Okrem kontinentálnej Číny prebiehalo natáčanie snímky aj na ostrovnom Tajwane. (MikaelSVK)
  • Jde o nejdražší čínský film všech dob. Stál kolem 50 milionů dolarů a předstihl tak i Kletbu zlatého květu z roku 2006 (45 milionů dolarů). (jonyyy)
  • Čínská armáda uvolnila neuvěřitelných sto tisíc vojáků, aby hráli kompars. (Karlos80)

Související novinky

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

Bale v nejdražším čínském velkofilmu

26.12.2010

V květnu odstartuje Christopher Nolan natáčení The Dark Knight Rises a jeden by čekal, že Christian Bale se v klidu připravuje na návrat do Batmanova kostýmu a v další sebevražedné tělesné proměně… (více)

Království zabijáků Johna Woo

Království zabijáků Johna Woo

15.06.2010

Po megaprojektu Krvavé pobřeží a krachu velkofilmu z dob čínské revoluce 1949 se John Woo odmlčel. Najednou je tady ale s filmem, který nejen produkoval (spolu se svým dlouholetým parťákem Terencem… (více)

Reklama

Reklama