Kuciak: Vražda novináře

• angličtina The Killing of a Journalist (více)
Dánsko / Česko / USA, 2022, 102 min

Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 otřásla nejen Slovenskem. Proč museli zemřít? Dánský koprodukční dokument Kuciak: Vražda novináře rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie z cenné zahraniční perspektivy a s potřebným odstupem. Divákům přináší nikdy nezveřejněné záběry, málo známé informace a také autentické rozhovory s rodiči Jána a Martiny i s obhájcem hlavního obžalovaného podnikatele Mariana Kočnera. Unikátní policejní záběry a materiály vrhají na celý případ nové světlo. (Bontonfilm)

Schimpy odpad!

Divné že že film vôbec vznikol. V prípade objednávateľa vraždy ešte nepadol právoplatný rozsudok a z pohľadu práva sú nevinní. Takže každý tvorca dokumentu ak je seriózny a hodný toho mena, potom musí vo filme všetko uspôsobovať tomuto faktu a nesmie označovať akéhokoľvek objednávateľa. Musí to teda brať do úvahy. Platí predsa prezumpcia neviny. Točiť za takých podmienok film, ktorý má byť seriózny je potom dosť obtiažne. Všetko potom končí u vykonávateľov vraždy a objednávateľ musí byť označovaný len ako možný objednávateľ a všetky dôkazy len ako závažné indície. Vina nie je predsa preukázaná. Film robí to, čo robia naše médiá. Vynáša rozsudok ešte pred rozhodnutím súdu. Ovplyvňuje spoločnosť a aj súdnu moc, aby nezaznel iný verdikt, než ten proklamovaný a žiadaný. V diktatúre bežná vec, ale v demokracii sotva. ()

Skeksis

Toto mohla rovno vyšetrovať Kriminálka Juárez. Nechápem, prečo je Kočnerov „šéfko“ Fico stále na slobode, a ešte si stále dovolí tliachať v politike. No, možno chápem – lebo Slováci sú sprostí ako polená, len si to stále nechcem priznať. Podvody na daniach, nepriznané majetky, ktoré chtiac či nechtiac ukazuje aj s tým šašom Kaliňákom a spol., kurva za sekretárku, kurva v kaštieli počas pandémie a počas manželstva, Bonaparte, byt jeho mladého syna bez hypotéky... V neposlednom rade mi prekáža jeho vyjadrovanie, trápne gestá (milión eur na stole), trápne klamstvá, ktoré prekukne každý priemerne inteligentný škôlkár. Akurát, že asi tretina Slovákov sú menej inteligentní ako škôlkári. Len neviem, či im mozgy zdeformoval komunizmus, alebo McDonald. Film bol priemerne spracovaný, ale som rada, že vôbec je. ()

pepo

Som rozpoltený. Ako film je to vlastne veľmi ok. Len netreba čakať nič výnimočné. Remeselne to funguje bez problémov, no bez akejkoľvek pridanej filmárskej hodnoty, nejakej nadstavby alebo nebodaj nejakého nápadu. No aj napriek tomu, že to neprináša nič nové ani po obsahovej stránke, tak to má nepopierateľnú výpovednú hodnotu. Takže je možno dobre, že sa tvorcovia vykašľali na akýkoľvek autorský vklad a dodali "iba" svižné a presné remeslo. Ten film bude na Slovensku strašne dôležitý za 10-15 rokov, keď sa zabudne a ďalšia generácia nebude tušiť o čom je vlastne reč. Teraz dôležitý nebude, pretože, ten kto by ho mal vidieť ho neuvidí (bohužiaľ) a zvyšok vie what´s ago (našťastie). Každopádne je obrovská hanba, že sme si to nedokázali v tejto kvalite natočiť sami na Slovensku. P.S. Vidieť to ako problematiky neznalý divák, tak sa smejem ako tvorcovia preháňajú a v tej krajine, ktorá je súčasťou EÚ predsa nemohol byť taký bordel. Bohužiaľ je to však ešte strašidelnejšie ako vo filme. ()

fashion

No skorumpovaná Slovač, prehnitý štát. Za peniaze zapreme aj brata,čistá hanba, lenže takto to tu funguje. Mama Martiny je môj človek, jej snaha, aby svine, ktoré patria za mreže tam aj skončili. Celé je to o ľuďoch, o systéme,ktorý si vytvorili. Úplné súhlasím s vyjadrením, že Slovensku moc a peniaze do rúk nepatria. Je to mafiánsky štát. Neviem, kde sa berú tie opice,čo máme v politike, ale zrušila by som to ihneď. Polícia to je trapas a hanba Slovenska, to tu už dávno vieme, kontakty robia svoje. ()

Autogram

Toto je asi najkompletnejší pohľad na udalosti okolo vraždy, čo jej predchádzalo a čo nasledovalo. Vidno aj kopu mravčej práce usilovných vyšetrovateľov, ako museli preveriť tisíce vozidiel, keď vedeli iba typ auta, spústu dát od mobilnych operátorov, a nakoniec dospeli k výsledku. Vo filme sa objavili ešte nevidené zábery z konfrontácie obvinených a ďalšie. Stalo sa to pred vyše piatimi rokmi a aký je dnes výsledok? Film to v roku 2022 ešte nevedel, iba predpovedal, ale po dvoch voľbách sme tam, kde sme boli. Ľudia si z nenávisti a za sľuby zvolili opäť mafiánsky štát a tak ho budú mať. –––– EÚ by voči štátom ako Slovensko malo byť oveľa tvrdšie. ()

• Alena Zsuzsová byla v dokumentu přirovnána k Mariánu Kočnerovi jako jeho zrcadlo z pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků (1937), jelikož ho neustále chválila, tak jako v pohádce zrcadlo neustále chválilo královnu. (griph)
  • Na českou premiéru filmu přijel režisér Matt Sarnecki 23. března 2023 osobně do pražského Kina Lucerna. (Moco)

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

01.03.2023

Jeden svět zveřejnil filmový program, který v březnu představí v kinech. Festival letos uvede 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě. Nabídne také debatní program s hosty a… (více)

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

09.07.2022

Největší filmový svátek v Česku se po devíti dnech uchýlil ke svému konci. V sobotu večer proběhlo ve Velkém sále hotelu Thermal slavností zakončení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v… (více)