Božské děti

• Írán Bacheha-Ye aseman (více)

Rodina malé Zahry a Aliho je tak chudá, že děti mají každý po jednom páru bot. Zahřiny střevíce byly už tak sešlapané, že musely k ševci. Ali sestřiny botky sice vyzvedne, jenže cestou je nešťastnou náhodou ztratí. Uvědomit si dosah takové ztráty pro dvě chudé íránské děti je pro nás, zhýčkané Středoevropany, velmi těžké. Do školy musí oba v něčem chodit a ve škole dokonce sportovat. Otec peníze na nové nemá a maminka je nemocná. Přiznat se ke ztrátě rodičům by nikam nevedlo. Co si počnou? Spásný nápad dělit se o Aliho kecky se sice zdá jako momentální řešení, ale jen na chvíli. A Ali to ví. Musí se o svou sestru postarat. Ale jak? (oficiální text distributora)

1peer3

tak tento film , mi ostal v hlave s pohľadmi dvoch malých detí ešte veľmi dlho po záverečných titulkoch ... umenie spraviť z jednoduchého - veľmi príjemné s veľmi silným odkazom ... 98% ()

Smerfetka88

První íránský film, který jsem viděla a doufám, že ne poslední. Velmi silný a citlivý příběh, který je přitom založený na naprosté banalitě, kterou je ztráta bot. Život chudých lidí v Íránu, citové pouto těch dětí, zodpovědnost vůči rodině a všechno ostatní diváka opravdu donutí k zamyšlení. Kam se hrabe Hollywood, který se jen všemožně snaží dojmout - tohle dojme skutečně. Zase jsem se jednou přesvědčila, že dobrý film jde udělat i bez zbytečných příkras, nastavených zápletek a omáčky kolem. ()

pepino

Úžasný a velice citlivý film vystavěný na prosté a na první pohled nezajímavé zápletce s teniskama.Další důkaz toho, jak je iránská kinematografie naprosto odlišná od zbytku světa. ()

PeterJon

Človeku je do plaču, keď vidí tú chudobu a tvrdé podmienky. Atmosféra filmu mi pripomína život v komunistickej totalite. Spracovanie a herecké výkony sú slabšie. Malý chlapec Ali je presvedčivý, no to sa už nedá povedať o jeho otcovi, telocvikárovi alebo iných dospelých. Prišlo mi to mierne zveličené kvôli jedným teniskám, priznám sa, že ma to nechytilo za srdce. ()

hackstolle

No nejsou ty deti rozkosne. Oni vubec neresi to, o cem si tady my myslime, ze je dulezite, nezbytne nebo zadouci. Jen se podivejte. Stoji to za to. 95% ()

ona.takova

Božské děti = čisté dětské duše. Dojímavý příběh o dětech - sourozencích, kteří se dělí o jedny boty. Kouzlo příběhu spočívá v tom, že ač byste očekávali děti, které budou zoufat nad svou chudobou, tak uvidíte příklad krásného sourozeneckého vztahu a jímavé lásky k rodičům. ()

Forsetino

Tohle nebyl film, kterých bych doposud viděl mnoho. Tohle nebyl film, který působil uměle a pohádkově. Tohle nebyl film, který vás nutil k emocím svým patosovitým podáním. Tohle nebyl film, který měl strhující děj a zápletku. Tohle nebyl film, který byl natočený jen proto, aby získal Oskara. Tohle nebyl film, kde hráli hvězdy apod. Horší je říct, co to vlastně bylo... Tohle bylo krásné drama z Íránu. Bylo to poutavé vyprávění o životě tamnější nižší vrstvy. Spíše o životě dětí, které sice neřeší, jak zaplatit nájem a kde sehnat peníze na jídlo, ale třeba jen to, jak jít do školy, když nemají boty. Banální problém, přesto velmi významný problém. Tohle drama nepůsobilo uměle a vykonstruovaně. Bylo to čisté a autentické. Místy to bylo dojemné, asi proto, že mi to přislo téměř nemožné v porovnáním s našimi standardy žití. Smutné je jen to, že co lidé v tamní kultuře považují za jakýsi nadstandard a přepych, tak to my lidé západní kultury ani nevnímáme. Jaké by to asi bylo, kdyby nám tu tekly splašky na ulicích... Pro mě byl tenhle film hezkou sondou do kulturně i rozvojově úplně odlišné země, kde však k sobě lidé stále umí být hodní a solidární, a to z naší společnosti pomalu mizí. Bylo to tak obyčejné a vlastně o ničem, ale v představeném kontextu to bylo přesto skvělé a nezapomenutelné! Hodnotím tedy výborně a už se těším až si udělám čas na podobný film z Íránu znovu! Pozn.: Nabízí se mi srovnat toto s Milionářem z chatrče a výsledkem toho je, že Božské děti bych mohl vidět klidně znovu! ()

MaxForValue

Milionár z Chatrče natočený natoľko progresívnym spôsobom, že to až vyráža dych. Bacheha-Ye aseman je bezpochyby iránsky klenot, ktorý, podobne ako Boylov epos, situuje dej medzi tých najchudobnejších a dopraje im prežiť "zázrak". Katalyzátorom deja je v oboch prípadoch jednoduchá vec, v prvom prípade láska, v tomto druhom chlapcova beznádej po strate topánok svojej mladšej sestry. Príbeh pre masy, ktorí pochopia a ocenia mladší i starší. Škoda trochu ťažkopádnej réžie a absencii lepšej hudby, mohlo to byť ešte o stupienok vyššie. ()

monikka87

Zisťujem, že iránska kinematografia sa stáva jednou z mojich obľúbených, ešte sa mi nestalo, aby som sa sklamala. Tento film ma neskutočne chytil za srdce (a to sa považujem za cynika). A ešte nikdy som nikomu tak nedržala palce, aby dobehol tretí :) ()

ostravak30

Není moc příležitostí vidět Íránský film v českém rybníčku. Proto jsem si tuto příležitost nemohl nechat ujít. To co je běžnému člověku neznámé se zde, v Íránu, dostává na každodenní přetřes. Sehnání peněz, přepočítávání peněz, aby byl vůbec umožněn nákup, běžné věci. To co považujeme za samozřejmé je v Íránu boj o každodenní holé přežití. Dětské výkony ani výkony hlavních představitelů nejsou tak silné jako samotný příběh. Nutno dodat, že tu poslední hvězdu jsem nedal kvůli první půlce, která se hodnou chvíli točí v kruhu a myslím, že jsme se o tradicích v této muslimské zemi mohli dozvědět víc. Druhá polovina pak vše důležité vynahradí. Konec citlivější povahy asi dostane. ()

DJ Kritik

Nádherne vystavaný film. O tom, ako sa chudobní súrodenci musia deliť o topánky, aby mohli chodiť do školy. V tomto príbehu je poukázané na ľudskosť, keď svoje topánky uvidí dievča na nohách inej žiačky, ale vie, že ona je taktiež na tom zle a ponechá si vedomosť pre seba. Tento film prekypuje ľudskosťou. ()

Jenda1

nádherný film postavený na tak jednoduché zápletce, že se od počátku obáváte, že Vás to nedokáže bavit celých 85 minut, ke konci pak zjistíte, že naprosto konsternovaně čekáte jak to dopadne, podaří se získat ty zatracený boty nebo ne. Určitě se podívejte jestli ano. Jeden z nejsilnějších filmů jaké jsem viděl. ()

Daves97

A to jako bude film o tom, jak nějaké děcko ztratilo kecky? říkal sem si. Z nechutí jsem poslal do mechaniky dvd s tímto filmem, který už zbyl jako poslední v kolonce "neviděno". Film najel, já zapnul notebook, začal uklízet...po dvaceti minutách a prvním projevu nefalšovaného hereckého výkonu malého Aliho DVD vypínám a zapínám úplně znovu. Malý Ali svým hereckým výkonem strčil během deset sekund do kapsy celý Hollywood. Uvědomil jsem si, že tohle není film k uklízení, tohle je film, který mi nedovolí nic jiného než sedět, koukat a hltat... A tak to bylo celých 89 minut až do doby než naběhly závěrečné titulky. Ale já při nich pořád seděl a uvědomoval si, že sem zase po dlouhé době viděl něco vyjímečného, úžasného, citlivého, podmanivého, geniálního a originálního...a přitom šlo celou dobu o jedny rozbité kecky... ()

Raphaell

Ne, že by to nebylo zajímavé, ale celou dobu jsem si říkal, co je na tom taková pecka oproti jiným íránským filmům. Téma bot bylo vyždímáno do sucha, ale ani to by nestačilo k mé spokojenosti. Tu mi zajistil až závěrečný čtyřkilometrový běh, který pro změnu vyždímal emoce z mého kamenného srdce. To byla prostě síla, už dlouho jsem žádnému filmovému hrdinovi nedržel tak moc palce. Byl to nejlepší běh na filmovém pásu, který překonal i ten známější z Foresta Gumpa. ()

avonetka

Kdysi jsem shlédla tento film úplnou náhodou přepnutím z jednoho programu na druhý a nemohla jsem se od něj odtrhnout! Určitě zajímavý film, s jednoduchou zápletkou, ale o to víc se skláním před režisérem a před hereckými výkony obou dětí. Možná snad ani nehrály, nevím, jak to režisér dokázal, ale ten pláč, smutek v očích, vzlyky, nebo naopak jiskřičky štěstí, byly opravdové…….krásný, laskavý a dojímavý příběh, z (alespoň pro mě) neobvyklého íránského prostředí. ()