Bitva o Alžír

Itálie / Alžírsko, 1966, 116 min

Franco Solinas

Marcello Gatti

Mario Serandrei

Těžko říct, do jaké míry Pontecorvo a spol. stranili arabským teroristům a revolucionářům, pravdou ale je, že se Bitva o Alžír snaží podat celou pohnutou historii co nejobjektivněji a ze všech stran, v čímž jí pomáhá i vhodně zvolený polodokumentární styl natáčení. Hrůzné metody používají obě strany, každá ale ale za svým účelem, který chápeme - u arabských obyvatel je to snaha o odtržení, u Francouzů zase udržet si svou kolonii za každou cenu. Oba nepřátelské tábory mají své zbabělce a hrdiny, záleží tak především na divákovi, do jaké míry bude sympatizovat buď s jedněmi, nebo s druhými. Já byl napjatý od začátku do konce - velký podíl na tom má i hudba složená společně Pontecorvem a Morriconem.(2.8.2011)

Algiers In Cold Blood za zvuk; Morriconeho minimalismu. Pecka.(15.3.2017)

Jedná se o zajímavý pohled na samotnou (dozajista krvavou a fanatickou) revoluci z pohledu levicového režiséra, což je občasně silně vidět. Kolonie už v druhé polovině dvacátého století vzbuzovaly spíš odpor a u koloniálních občanů pocit okupace (i dnes aktuální), a proto bylo postupně rozmeteno. Film vlastně líčí vzestup revolučního hnutí a činí to s akčními sekvencemi, kde nuda neprosákne. Herecké výkony zcela přesné, především Brahim Haggiag jako Ali, jenž potvrzuje, že vůdce hnutí nemusí mít inteligenci, jen schopnost strhnout dav.(11.5.2007)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $822,941Tržby Celosvetovo $-(4.12.2008)

Ocenění: Oscar 1968 - nominace: režie, původní scénář Oscar 1966 - nominace: zahraniční film Italian National Syndicate of Film Journalists ´66 - kamera, režie Kinema Junpo Awards ´67 - zahraniční film FF Benátky ´66- Zlatý lev, Cena FIPRESCI. I přes všechna ta ocenění mě to nenadchlo.(10.8.2011)

• - Film je na 120. místě v seznamu 500 nejlepších filmů všech dob podle časopisu Empire. (Terva)

• - Jediný film v celé historii Oscarů, který byl nominován ve dvou po sobě nenásledujících letech. Konkrétně za roce 1966 získal nominaci na nejlepší zahraniční snímek a za rok 1968 dodatečně ještě dvě nominace. Za scénář a režii. (DaViD´82)

• - Režisér Pontecorvo získal na film dotaci i od alžírské vlády. (Hans.)