Dramatický příběh o válce a statečnosti, odehrávající se na Nových Hebridách.
Kapitán americké armády v Tichomoří je nečekaně převelen k anglické jednotce na malém ostrůvku, aby přispěl k vyřešení válečného úkolu svou vynikající znalostí japonštiny. Po příchodu k pěší jednotce zjistí, že se z dosud poklidnějšího prostředí námořnictva rázem ocitl doslova na minovém poli, kde jde každou chvíli jen o záchranu vlastního života. Proti své vůli se společně se skupinkou několika mužů vydává neproniknutelnou džunglí, aby předali americkému letectvu důležitou zprávu. Při psychicky i fyzicky náročné akci mají také zlikvidovat vysílací stanici, kterou Japonci umístili v druhé části ostrova...
Film natočil vynikající hollywoodský režisér Robert Aldrich, známý westerny Vera Cruz a Apač, gangsterkami Grissomova banda, Líbej mě k smrti, thrillerem Sladká Charlotte, anebo válečným snímky Tucet špinavců, Útok!. V komorně laděném příběhu důmyslně zachytil atmosféru napětí, strachu uprostřed neznámého prostředí, zároveň - jak prozrazuje ironický název snímku - stejně přesvědčivě zpochybnil válečnou slávu i hrdinství. (oficiální text distributora)

josieaddms

Pěkný, děsivý, a strašně smutný. Válka je hnusná svině a všichni kdo se jí zúčastní také. Dřív se ještě smělo nedělat z vojáků 100% sympaťáky, a tím je film mnohem zajímavější. Sice si musíte odbýt nějaké ty pasáže kde se jde džunglí, vyskočí Japonec, jde se dál, vyskočí další Japonec, ale jisté prvky v tom prostě nejsou špatné. ()

Martensson35

Nutno předeslat, že válečné filmy jsou moje srdcovka a tady jsem se nabažil po téhle stránce až až. Válka v džungli působí rozhodně zajímavě a skupinka zbabělců a kverulantů, která jí má projít také. Bohužel na popud produkce vykradená myšlenka Aldrichova slavnějšího válečného díla a hlavně nevraživost mezi Robertsonem a režisérem nadělali patrně své, a tak je hlavní devíza filmu tj. psychologická válka uvnitř jednotky poněkud nedotažená, což podtrhne Caine svou závěrečnou replikou. Skoro to působí jako by tvůrci chtěli práci do nejrychleji a filmu se zbavit. Recyklovaný koncept Tuctu špinavců prostě tentokrát nefunguje nebo funguje pramálo uvěřitelně. Film není zcela špatný a vytahuje jej technické zpracování. ()

Rodin

Viděl jsem tento film až nedávno v televizi a musím říct, že tohle byl kousek přesně podle mého gusta. Atypický pohled na válku, který mě pohltil a nepustil až do závěrečné scény. Vřele doporučuji všem fandům i nefandům válečných filmů, opravdu to stálo za to. ()

mikhail

Tento film vo mne zanechal veľmi rozporuplnné pocity. Prvé 3/4 filmu sú výborné, ale dojem z poslednej štvrtiny kazí samotný záver, s hromadnou vojenskou scénou a patetickými slovami Michaela Caina ako vystrihnutými z westernu. Z hercov ma prekvapil najmä Denholm Elliott, ktorý výborne zahral úlohu aristokratického kapitána. Neviem, či bolo cieľom scenáristu a režiséra urobiť z jeho postavy rozporuplnného hrdinu, ale Denholm Elliott v nej exceloval. M.Caine podáva tradične skvelý výkon. Naopak Cliff Robertson, ktorý tu bol za najväčšiu hviezdu (hral hlavnú postavu), ma dosť sklamal. Celkovo však môžem povedať, že tých 140 minút prešlo ani neviem ako. Ide o napínavý snímok, ktorý si určite právom zaslúži 4* (80 %) ()

Neklan006

skupina Skotů a jeden Američan jde zlikvidivat japonskou vysílačku. zajímavé, velmi uvěřitelné charaktery - nikdo zde není vyložený hrdina nebo padouch (i velitel Japonců je vykreslen lidsky) - a většina chce tuhle misi hlavně přežít ()

martins

Velmi dobrý válečný film, skvělé obsazení Caine, Robertson a v menších úlohách i Harry Andrews či Henry Fonda. Mrzelo mne, že to Cliff nepřežil. Poprvé viděno při premiéře na ČT v roce 1993. Při repríze zhruba před rokem jsem zjistil, že se mně film líbí ještě více než v roce 93. ()

furrec

Ja osobne som bol príjemne prekvapený, film sa mi páčil, hlavne preto že sa nebojí ukázať vojnu z každej strany, a že hrdinom sa človek nestane pre svoju odvahu, ale skrátka preto, lebo v danej chvíli nemá na výber a musí sa proste rozhodnúť a konať či už sa mu to páči alebo nie. A rozhodne to treba vidieť v originály, určite nie s dabingom. A Michaelovi to sadlo ako uliate... ()

radostR

Prvních 20 minut výborných (m.j. jedinečný Henry Fonda ), postupně se film plazí k nijak zvlášť lichotivému závěru. Hlavní protagonisté mně občas připomínají komiksové figurky. Od režiséra Tuctu špinavců jsem čekala víc, daleko víc. Škoda. ()