Jižní Afrika 1879. S ultimátem, které není možno dodržet, vyprovokuje Sir Henry Bartle Frere (JOHN MILLS) domorodé kmeny Zulů k ohromující ozbrojené agresi. Na základě falešných informací domnělých zajatců, činí generál Lord Chelmsford (PETER O´TOOLE) fatální chybné rozhodnutí rozdělit britské oddíly. Colonel Durnford (BURT LANCASTER) je nakonec konfrontován s mocnou přesilou. S jistou smrtí před očima bojuje se svými lidmi až do poslední vteřiny. Na konci bitvy stojí ničivá porážka britské koloniální armády, způsobená 25.000 odhodlaných válečníků kmene Zulů. (oficiální text distributora)

fragre

Tak trochu šance promarněná. Vynikající herecká sestava, dobré charaktery, ale sama rozhodující bitva je nějak nepodařená. Moc se mi líbila scéna příchodu vyjednavače zulského krále. Ta zahradní párty, konverzující gentlemani v oblecích a uniformách, dámy v kloboučcích, v šatech s honzíky - a tím pohrdavě prochází nádherný barbar (posel zulského krále), který jako by vyšel z ilustrace Zdeňka Buriana. ()

Pragrik

Nastínění bojů Britů proti Zuluům v roce 1879, kde poprvé došlo k vítězství Afričanů nad koloniální mocností, hold pro ně bohužel to nebyla poslední bitva.Z historického hlediska o této události a vývoji tohoto konfliktu píše T. Budil - Válka Zuluů, Triton, 2006). ()

PAGE

Když jsem film viděl před 25 lety na sedmdesátkovém plátně byl to zážitek, je hrozná škoda, že dnes chodíme na filmy udělané na počítačích, protože to prostě není ono. Davové scény jsou v tomto filmu excelentní a pamatuji si, že tehdy v tom kině mi běhal mráz po zádech. Moc dobrý film, který nestraní ani jedné se zúčastněných stran, je objektivní a přesně popisuje tehdejší události. ()

kinderman

Domníval jsem se, že další filmový příspěvek k tématu po skvělém velkofilmu Zulu už může být jen odvarem, ale mýlil jsem se. Zatímco v prvním filmu se urputně bojuje o pevnost, zde sledujeme bitvu na savaně, při níž se masa ebenových válečníků nezadržitelně přelévá přes britské koloniální jednotky. A když je vše ztraceno (kromě cti), zbývá aspoň zachránit zástavu. Působivé dění na plátně žene dopředu hudba E.Bernsteina, která má daleko do vláčného (ale skvělého!) tématu J.Barryho z prvního filmu. ()

Martin741

Reziser Douglas Hickox /Brannigan/ natocil velmi dobry film dejovo situovany do Juznej Afriky 19. storocia - konkretne boje s kmenom Zuluu. Opat chvilu trva, kym sa film rozbehne a treba sa obrnit trpezlivostou. Hlavne sa treba zamerat na herecke vykony, lebo hoci Burta Lancastera /Vlak 1964, Profesionalove / extra nemusim, zahral to dobre a film tahal hlavne on, spolu so Simonom Wardom, Peter Vaughanom a Peterom O´Toole-om. Pre niekoho moze byt film nudny, ale ako hovorim, hoci v strede sa toho vela nedeje, len treba vydrzat. Zaverecna bitka /zobrazuje realnu bitku z roku 1879 v ramci britsko -zuluskych vojen/ a vojensky stret vsak stoji za to. Napadlo ma teraz porovnanie so sovietskym reziserom Bandarcukom a jeho filmom Waterloo 1970, ale zda sa mi, ze Hickox zvladal tiez akcne sceny ako Bondarcuk a davove boje zvladal tiez dobre. Len Bondarcuk mal k dispozii nielen Wellesa ako legendu, ale taxa mi zda, ze aj omnoho viac komparzistov. Oplati sa to vsam vidiet a mat : 87 % ()

zette

O kolonizaci Jizni Afriky nebo kmenu Zulu na nasich obrazovkach toho odvysilano moc nebylo. Coz je mozna skoda. O to vice jsem se na tento historicky film tesil. Pribeh je odvypraven suse, v divakovi nezanecha hlubsi zazitek a valecne sceny jsou odbyte. Prumerny film ve vsech smerech a nevyuzity potencial. ()

mortak

Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Po patnácti letech (film Zulu, líčící události bezprostředně po tomto filmu, byl natočen v roce 1964) se filmaři vracejí do Jižní Afriky, aby natočili jednu slavnou prohru (spíše masakr). Zulu Dawn nepokrytě opisuje od staršiho bratříčka, ale skoro nic se mu nedaří zopakovat. Postavy vám k srdci nepřirostou, a i když Peter O´Toole hraje svého arogantního aritokrata ženoucího své vojsko do zkázy dost přesvědčivě, unavený Burt Lancaster mu vlastně žádný odpor neklade, a je jen matnou figurou. ()

majo25

Ďaľší zo snímkov, ktorý nastavuje zrkadlo histórii. Nielen dobové chyby a zlyhania, ale celkovo filozofiu veľkého, moderného, ale aj namysleného národa Britov. Čo sa týka bojových scén, nekoná sa tu žiadne hrdinstvo celku a dokonca ani jednotlivcov, čo len podtrhuje ich vieryhodnosť. Veľkodavové scény, množstvo kostýmov a streliva iba prizvukuje, že sa ani zďaleka nejedná o žiadne béčko. K tomu sa pridávajú hviezdni herci, z ktorých by som vypichol O'Toole-a, ktorý opäť predvádza vynikajúci výkon. Nie je to plnohodnotný film so silným a prepracovaním príbehom, ani jednotlivé postavy nie sú až tak podstatné, skôr je to opis udalostí, ale aký výborný opis. ()

Belbo

Většinu amerických válečných historických filmů nemusím, ale svítání Zulů je žánr. A jeden z posledních záběrů, kdy raději vlajku utopí v řece přestřelením než aby padla do rukou nepřítele, je uchvatný. ()

Mirokukii

Chcete válku? Máte ji mít... Americká kavalerie má Little Big Horn. Britší kolonisté pro změnu Isandlwanu. Malý kousek rozpálené africké stepy na kterém britské oddíly nesehrály zrovna nejrozumějští takticko-šachové manévry. Z armády kmene Zulu tuhne krev v žilách, a jako obrovský, nikdy nekončící roj včel se valí nemilosrdně vpřed, vstříc svému vítězství. Burt Lancaster nezklamal, bojoval až do konce. Svitání Zuluů se svým zpracováním nesnaží přiblížit většině velkoprodukcí, což může být i škoda, ale i tak na ploše 98 minut zdařile zinscenuje průběh jedné bitvy od jeho počátku, v němž britské útvary sebe, i diváka, přesvědčují o své velikosti a utvrzují ve své neomilnosti, až po jasný konec. ()

JohnSmith

Porážka britské koruny v Africe je natočena velice zdlouhavě a nezajímavě. Samotná bitva je pak naopak velice pěkně natočená,ale čekat na ní tak dlouho bylo za trest ()

Wally

Zklamání...bylo to takové utahané, strašně moc postav a v podstatě se moc o této historické bitvě potažmo válce nedozvíte. Přiznávám, že jsem možná lehce ovlivněn i faktem, že Británie z historického hlediska byl vyloženě arogantní, agresivní, rasistický národ, který nesmyslně vraždil pro své vlastní výhody...a nám teď budou v tomto směru kázat... Ale film za mne jen průměr... ()

Han22

Historické filmy v roce 1979 přišly hned s pěti zástupci, které od sebe dělily subžánry i celá tisíciletí. Svítání Zuluů je v podstatě prequel k filmu Zulu z roku 1964. Ani tam mě masakrování domorodců příliš nenadchlo, ale aspoň fungovaly postavy a zoufalý boj proti přesile. Tady? Režijně rutinní, postavy navzdory hercům (Lancaster, O´Toole) absolutně nezajímavé. Příběh? Arogantní Britové vyhlásí válku domorodcům, naprosto je podcení (nepružnost, rozdělení armády) a dostanou brutálně na prdel. Napětí na nule, není komu fandit (Zuluové jsou jen tupá masa). Takže jsem se většinu filmu nudil, 25 minut před koncem konečně přijde bitva, která je solidní - k čemu jsou pušky, děla a disciplína proti mase, která se nezastaví ani neustoupí? K ničemu. Ale víc jak na 3* to není. ()

DocBrown

Dnes uz tezko podobny valecny film nekdo natoci. Divak tu prakticky nevi, kdo je zly a kdo je hodny, dej tu neustupuje "pribehu jednotlivce". Diky tomu sice film nemel v USA valny uspech, ale me osobne presne tohle vyhovuje. Armady nejsou delane na pocitaci a clovek tak nema dojem, ze se diva na nejakou Disneyovku. Film zustava pomerne historicky presny (samozrejme az na tu scenu s vlajkou), i kdyz pricina porazky byla udajne spise v nespolehlivosti pusek nez v nedostatku streliva. ()

matias32

Pekný film o tom ako uhladení, nafúkaní, arogantní Briti dostanú na frak od negríkov z kmeňa Zulu. Neviem čím to je, ale mám pocit, že režisér Douglas Hickox sa bál urobiť zo ZULU DAWN naozajstný veľkofilm. Kde sa stratili tisícky komparzistov zo začiatku filmu? Kde je poriadne napätie a strach z prichádzajúcich černoškov? Stačilo málo a snímok mohol byť viac ako dobrý. ()

Mikino00

Tohle se nepovedlo, snaha natočit tento film takovým polo dokumentárním způsobem byla špatnou volbou. S postavami se vůbec nesžijete, celý film rozkouskovaný a bitva je natočena naprosto tragicky. Škoda. ()

kkarx

Výborný historický film se známými herci. Výpověď o tom, jak může lépe vyzbrojená a vycvičená armáda dopadnout pokud se považuje již předem za vítěze a podcení nepřítele, ať už jeho taktiku nebo jeho počet. Jednoznačným plusem je naprostá absence patosu a soustředění děje pouze na události předcházející střetu obou protivníků. ()

drankeryth

Filmy z prostredia Africkeho kontinentu moc nemusim a preto som aj bol rozpacity, ci to aj bude stat za to, aby som si to pozrel az do konca. Musim pravdu povedat, ze ma to moc zo zaciatku nebavilo, ale ked sa uz pomaly schylovalo k vyvrcholeniu urputneho boja medzi Zulu domorodcami a britskymi vojakmi, tak ma to tymi scenami okuzlilo a hltal som kazdy zaber v pozornosti mojich oci. Skoda, ze ten zaciatok bol neputavy a obcas aj nudny v niektorych dialogoch, ktore pomaly nikam neviedli. ()

MickeyStuma

Klasická rekonstrukce jedné mimořádné bitvy v Jižní Africe. Snímek poukazuje na přehnanou namyšlenost a nadřazenost britských kolonizátorů a ohromnou odvahu domorodých kmenů. Tvůrci se nijak nesnažili vytvořit nějaké vlastenecké dílo. Pouze lehce odvyprávěli příběh o odvaze a chybných rozhodnutích. Masové bojové scény jsou i na dnešní dobu velice dobře zvládnuté a dech vyrážející. Už kvůli tomu stojí snímek za povšimnutí. Dnes by bylo natočení takové scény tak nákladné, že by to bylo takřka bez pomocí počítačů nerealizovatelné. Svým ztvárněním a postupem se jeví tento historický válečný počin za povedený. ()