Mluv se mnou

• Austrálie Talk to Me (více)

Skupina přátel narazí na záhadnou mumifikovanou ruku, o níž zjistí, že je může dočasně spojit se světem duchů, pokud ji uchopí a řeknou: „Mluv se mnou!“. Nebezpečná hračka se stává hlavní atrakcí na večírcích a vzbuzuje stále větší zájem na sociálních sítích. Během jedné ze seancí se však světy spojí na příliš dlouhou dobu, probudí se a rozpoutají děsivé nadpřirozené síly. (Vertigo International)

figliar

Hororové prekvapenie roka. Originálny scenár a temná atmosféra filmu v žiadnom momente nechýbala. Dokonca aj výber neznámych hercov dopadol veľmi dobre. Dávam klobúk dolu pred tvorcami, pretože ako ich prvotina film presahuje kvalitou mnohých hororových veteránov. A najmä, v takom presýtenom žánre ako je duchárčina, sa vymýšľa niečo nové iba veľmi ťažko. ()

kkarx

Solidní lehce nadprůměrný horor, ale že by to bylo tak úžasné, jak některé komentáře naznačují, tak to zase ne. ()

helloween93

Talk to Me podobně jako kdysi Insidious zkusilo přistoupit k hrátkům s duchy z jiného úhlu a divákovi ukazuje možné důsledky interakce s neznámou dimenzí a dušemi v ní žijícími. Hororové to tolik nebylo, prostor moc nedostaly lekačky ani žádný “démon”. Dá se říct, že se film snaží držet docela při zemi a závěr trochu překvapuje. Samozřejmě se nabízí prostor pro další díl, který by mohl dát nahlédnout do té dimenze ztracených duší. Samozřejmě jsou ve filmu věci, které trochu potápí celkový příběh (matka Rileyho neřeší co se jejímu synovi stalo, otec hlavní hrdinky se zázračně uzdraví…). Ale overall jde o zajímavý horor, který dokázal diváky zaujmout podobně jako Smile v roce 2022. Pro většinu lidí největší hororové překvapení roku 2023. Ale u mě vede Evil Dead. 3* ()

Vabr

Když jsem odevšad slyšel a viděl, že Mluv se mnou bude hororem roku, upřímně jsem se bál. Většina hororů, co se takto nazývá, totiž končívá nejčastěji pak žalostně. Naštěstí mohu ale s klidným svědomím říct, že tady tomu tak není - vydařilo se to právě naopak úplně špičkově a Mluv se mou se může právoplatně pyšnit titulem Horor roku 2023! Jako jo, sice to nemá nejoriginálnější děj (koneckonců hororů s prokletými předměty jsme tu měli už hafo), ale tady o to úplně přesně nejde - tady jde mnohem více (a hlavně) o ten přístup k němu, který se normě takovýchto hororových snímků zcela vymyká. Jako by zde bratři Philippouovi k příběhu přistoupili z naprosto jiné perspektivy, než jsme zvyklí, a to se mi na tom ze všeho líbí úplně nejvíc. Film má potom opravdu jiné grády, tempo a styl vyprávění než konkurenční snímky. Postavy jsou tu dost sympatické, mám o ně strach a když dojde na brutálnosti, strach se jen znásobí. Ruka je velice unikátní, zlověstná a správně mysteriózní, také je velmi dobře napříč celou stopáží využitá, takže se her i neher s ní dočkáme požehnaně, za což jdou rozhodně body nahoru. Gore mě až zarazil, jak byl utrženej ze řetězu při těch několika scénách, příliš jsem ho tu totiž neočekával, takže další milé překvapení. Ještě musím vyzdvihnout vypjatou opening scene, kterou jsem také příliš neočekával, a obhájit konec, na který si poměrně dost lidí lehce stěžuje. Za mě byl taky vcelku rychlý, ale nebral bych to hned jako nějaké mínus. Mluv se mnou mě svým rychlým zakončením poměrně šokovalo a přikovalo do sedačky, ono se tam totiž seběhlo tolik věcí naráz, že jsem byl z toho až odvařenej a nadšenej, jak to rychle prosvištělo. Takže, když to tak celé shrnu, jsem nadmíru spokojený, natěšený na již oficiálně schválené pokračování, na které musím zajít opět do kina, rád za famózně utracených 130 Kč a šťastný, že má očekávání byla 100% naplněna! Mluv se mnou je fakt hororem roku! Vyhodnocení: A24 s těmi horory v poslední době extrémně boduje - jen tak dál! ()

pumpkinqueen

Neuvěřitelné hororové překvapení, na které jsem vůbec nesázela. Neotřelý námět na duchařský film, skvělé tempo a hlavně žádné slitování, které započne již úvodní scénou. Sice jsem si ťukala na čelo, proč jsou skoro všichni takoví pitomci a berou to tak naprosto v klídku; seance na párty, proč ne? Nechat se posednout nějakým duchem zní jako hrozná sranda, že jo, pojďme to dělat pravidelně. Ale lidi jsou fakt různí a teenageři v dnešní době obzvlášť, takže v tom jak tohle je nebo není pravděpodobné nemá smysl se šťourat, protože mám strach, že přesně tohle smýšlení je ve skutečnosti odrazem dnešní reality. A hlavně si to všechno natočit! Je tu spousta poctivých strašidelných scén a nepříjemných momentů, které se prostě dostanou pod kůži. A důležité je zmínit, že ten nepříjemný pocit trvá. Obklopuje ho taková studená, mrtvolná atmosféra, která prostě doopravdy funguje. A po opravdu dlouhé době se mi líbilo i finále. Tleskám. A vidět tenhle film jako mladší, tak možná ani nespím. ()

helraiser

Hodně slušná duchařina se slušnou porcí nepříjemných momentů, dobrýma lekačkami a hodně dobrou atmosférou. Spokojenost je pochopitelně na místě. ()

FeriusParfax

Super zajímavý a originální horor, u kterého jsem se, světe div se, bála. Obzvlášť, když je váš přítel tak trošku víc škodolibý naschválníček a nechápe, že jste podělaní až za ušima. Film pojednává o bandě puberťáků, co si zahrává se světem na druhé straně a pěkně se jim to vymstí. Byla tu super atmosféra, herecké výkony posednutých puberťáků a gradující a napínavý děj. Celou dobu jsem byla napnutá a doufala jsem v super zajímavý konec. Ten se díky bohu dostavil a já mohla jít v klidu a absolutně nerušeně spát. ()

Kingjiri

Na poměry teenage hororů má Talk to Me solidní atmosféru i filmařinu (zajímavá práce se zvukem). Ale žádnej zázrak se z toho nakonec i přes nadšený ohlasy stejně nevyklubal. Napínavejch nebo strašidelnejch scén zase tolik neni, což je asi největší škoda, protože režie byla zručná. Příběh byl standardní a skončil tak nějak dle očekávání. Škoda, že se nápad s rukou nevytěžil víc a v druhý polovině se sklouzlo k obyčejný duchařině (byť pěkně natočený). Tempo vyprávění mohlo být i při skromnější stopáži svižnější, což mělo za následek pár nudnějších momentů. Herecky docela spokojenost, jen vizuálně nějaký postavy nepůsobily uplně sympaticky, ale chápu, že v rámci debutu si asi člověk nemůže casting moc vybírat. Nejlepší na celym bijáku je však famózní poměr cena / výkon (rozpočet byl pouhejch 5 mega!). Rád bych už jenom za tohle čtvrtou hvězdu přihodil, ale tý zábavy nebo napětí nebylo tolik a biják se vyznačuje spíš překvapivě solidní formou než obsahem, tři jistý hvězdy. ()

Kalimero13

Po suprovém traileru extrémní zklamání. Proč všichni pořád opakují, jak je to originální? Vždyť je to jen další horůrek o posednutí duchy, tenhle navíc klišovitě pěkně napumpován vším, co máme "rádi" - no nebe volající pitomé chování protagonistů, předvídatelný děj i konec. Nemá to žádný pořádný příběh, žádnou pevnou mytologii, nic. Je to jen hloupá šablona pro pár lekaček a lepeších scén. ()

Daiker

Živí by neměli kontaktovat mrtvé a mrtví by neměli kontaktovat živé.... Základní pravidlo zde bylo porušeno. Od filmu jsem ale čekal daleko víc. A24 se opět snaží přinést něco originálního a šokujícího, ale na mě to moc nepůsobilo. Chtěl jsem nějakou poctivou duchařinu a né drsné scény jak si někdo rozbíjí hlavu atd. Nemá to tu pravou strašidelnou atmosféru. Nic kolem ruky nebylo vysvětleno. Film je zvláštní, ale já od hororu s tématikou duchařiny chci něco jiného... ()

Torgal

Hororová trefa od protinožcov, v ktorej TikToková generácia spozná, že zahrávanie sa s “druhou stranou” má následky. Páčil sa mi presah v tom, ako bol kontakt so záhrobím prezentovaný - v skupine tínedžerov to bolo hlavne o dosiahnutí uznania v kolektíve a prežívaní eufórie podobnej účinkom drog. Do toho ešte náročné vyrovnávanie sa s traumou po smrti matky a máme tu nečakane komplexný pohľad do nástrah dospievania. Ako duchársky horror film ale tiež funguje veľmi dobre a gore scény boli naozaj nepríjemné. Gradovanie ale nebolo úplne podľa mojich očakávaní a vlastne ani samotný záver, i keď žánru nerobil hanbu. K špičkám žánru by som tento film teda nezaradil, ale kvôli originálnemu konceptu a komplexnému posolstvu určite stojí za zhliadnutie. 7+/10 ()

Chewy

Svěží urban creepypasta, která i přes svou krátkou stopáž nikam nespěchá a na děsy si musíte počkat. Přitom necpe prvoplánové lekačky, žádný gore a hnus (až na epileptickou výjimku). Obejde se to bez mytologie a naštěstí se nekomentuje Generace Z. Příběh jde premise naproti, neokoukaná tvář se vyrovnává se ztrátou blízké a objeví se možnost komunikovat s duchy přes párty artefakt. Pár pěkných záběrů a nápadů v obecně vydařené, jednoduché prvotině. Hororový subžánr to má prostě těžký, fandím totiž divnotvorbě Ari Astera. Místní nadšení chápu. 3*, 6/10. ()

RypavaDvojka

**Viděno v kině** Jóó, to jsem tak jednou zjistil, že je v kinech zase nějakej dobrej horor. 77% csfd, 7,5 imdb. Všechno naznačovalo, že to musí bejt bomba., A jelikož Kostlivce (skvělej překlad pro Boogeyman) i Evil Dead jsem si nechal ujít, tak jsem dnešního dne navrhnul, že bychom s přítelkyní po dlouhý době mohli jít do kina.  Začnu pozitivně. Námět je fajn. A úvodní scéna taky. (Nechci spoilovat) No, a tím tak nějak moje pozitivita končí. Negativa budou asi trochu delší. Nevím, jestli už se nepočítám jako mladou generaci nebo to u klokanů nebo v JůEsEj mají mládežníci jinak, ale tyhle stereotypy zhýralý mládeže už mi vážně lezou krkem. Velkolepý housepárty, chlastačky ve stylu Project X - jojo. Tak uričtě., Ale to bych ještě překousl, kdyby ten film nebyl tak zoufale nudnej. Musím říct, že by z toho mohl být dobrej krátkometrážák. 40 minut a dost. Zbytek se jen táhne, táhne a táhne... A tak posledních 40 minut už bylo jen čekání na konec, který byl docela dlouho předem předpoveditelný. (Jo, a tip mi vyšel.) Neříkám, že to je vyloženě průser, který nikoho nebude bavit. Svou cílovku si to určitě najde. Ale já jí určitě nejsem. Spíš než horor mi to připomínalo psychologický drama řízlý duchařskou tématikou a horor z toho dělají tak 3 nebo 4 krvavý scény. Za námět, začátek co navnadil (aby film poté zklamal) a asi 3/4 slušný scény s Rileym 35% (2 hvězdičky), ale na víc to nevidím. ()

Hellierer

Neuvěřitelně dusivé psychologické drama zabalené do hororového kabátu. Brilantní filmový debut plný parádních nápadů, skvěle prokreslených postav a neokoukaných tváří chytře problematizující užívání návykových látek a psychologických poruch. V hororové rovině nápadité a nepříjemné, v civilnější děsivé. Tohle tvůrčí duo čeká velká budoucnost! ()

John80

Ducharsky horor o záhadnej ruke , ktorej osud pokúšajú mladý ľudia a následky sú hrozne , film , ktorý nieje ničím výnimočný ani bežný v živote 2* ()

ER

Studio A24 opět boduje. Psychologicky laděné drama, využívající duchařské seance, která se musela zvrtnout, míří na teenagery, kteří po ztrátě matky hledají sami sebe. Toho hororu je tu tím pádem méně, než jak je obvyklé, což ale snímku nijak neubírá na atraktivitě. Mluv se mnou je o pocitech při ztrátě nejbližších, což je mnohdy "horor" sám o sobě. Celková atmosféra je ale hororově napínavá, občas nervy drásající. Tady jde palec nahoru 👍 ()

Argondia

Čerstvý dojem: Moc krve a nechutných scén. Spíše brutální, než strašidelné. Film, který už nikdy nechci vidět znovu. Nevydržela jsem ten hnus dokoukat. Po třech měsících od shlédnutí: Pamatuju si jen potoky krve a záběry, ze kterých se mi obracel žaludek naruby. Není to horor, ale thriller z jatek. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD