Caligula

• Itálie

Caligola

Caligula

Drama / Historický / Erotický

Itálie / USA, 1979, 156 min (Director's cut: 103 min)

Bravůrně zvrhlá filmová inscenace jednoho z největších a nejúchylnějších "masových" vládců..! Tak zvrhlé, jak byla ona morálně vyprahlá doba a všimněte si, že v každé společnosti, čím je vyspělejší, tím v ní chybí více morálních lidí a obyčejné spravedlnosti.!!!(29.4.2011)

Kontroverzní, ale velice zajímavý a vzrušující počin. Tinto Brass úspěšně (a odvážně) namixoval historický snímek s pornofilmem. Velmi zajímavá a šílená podívaná.(24.4.2015)

Gaius Caesar Augustus Germanicus bol v poradí tretím rímskym cisárom. Vládol počas rokov 37 až 41. Obdobie jeho vlády je spojované s násilím, politickými vraždami, incestom a sexuálnymi orgiami. Svet si tohto divokého cisára pamätá pod jeho prezívkou "Caligula". V roku 1979 natočil taliansky režisér Tinto Brass snímok, ktorý mapuje život a charakter tohto panovníka. Je to silne kontroverzné filmové dielo balancujúce na hrane pornografie. Titulnú úlohu stvárnil anglický herec Malcolm McDowell. ***(28.6.2016)

Ani dvouapůlhopdinová verze mne kupodivu neunudila. Přestože děj je příliš konstantní a více než často je prokládán různými scénami sexuálích orgií, pořád je to film, který má něco do sebe. Vůbec odvahu s jakou byl natočen, nikdy předtím ani potom si v podobném filmu nikdo nic podobného nedovolil. Devizou je zde Malcolm McDowell, který zopakoval svůj grandiozní výkon z Mechanického pomeranče. Bez něj by Caligula nebyl Caligulou. Z filmu vyplývá, že starověký Řím byl jen krutý a orgastický a McDowell - Caligula je ztělesněním obého. Ač to zas tak příliš jednoznačně nevidím, musím znovu ocenit režisérovu odvahu, stejně jako účast renomovaných herců, kteří nejspíše vůbec netušili do čeho jdou. Caligula je jedním z nejkontroverznějšch filmů, které kdy byly natočeny.(23.2.2010)

• ripo

Škoda toho extrémneho počtu pornoscén. V určitých mometoch mi bolo na grcanie ... Ešte nech mi niekto povie, že to bolo relistické zobrazenie pomerov v Ríme za vlády tohoto šialenca !(4.1.2005)

• - Film disponuje délkou něco málo přes 150 minut, ale u nás vyšel na DVD jen ve 102minutové stopáži v papírovém obalu. (Rodriguez)

• - Během natáčení bylo přikázané absolutní utajení. V praxi to znamenalo, že na plac nesměli přijít žádní novináři, fotografové, přátelé ani rodinní příslušníci těch, kteří na filmu pracovali. (Rodriguez)

• - Na filmu se pracovalo téměř čtyři roky. (Kulmon)